Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Atari 2600 Klon için AV & S-Video Mod  (Okunma Sayısı 65061 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Nisan 03, 2015, 22:27:26 ÖS »

Bu arada, klon atari'leri bilirsiniz tüy gibi hafiftir Ben konsola biraz "kişilik" (yani ağırlık Kahkaha ) kazandırmak için kasanın içine güç kaynağı koymaya karar verdim

« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:50:00 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Nisan 03, 2015, 22:29:34 ÖS »

Şimdi PCB tasarımını finalize ediyorum...

Kasa konusunda da enteresan çalışmalarım olacak ama hele şu elektronik işini finalize edelim bir...

Devam edecek

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Nisan 03, 2015, 22:32:02 ÖS »

çok iyi fikir şu güc kaynağı, severek takip ediyoruz.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ekim 10, 2015, 22:32:55 ÖS »

Haftanın hortu da benden olsun bu sefer

Atari 2600 klonları için AV mod devresi breadboard üzerinde, klon atari 2600 ise barsakları dışarda aylardır oradan oraya savrulup duruyorlardı odamda. Bu hafta fırsat bulup o yarım kalan işi de tamamlayayım dedim.

İşe önce devre tasarımını yeniden gözden geçirerek başladım. Devre tasarımında içime sinmeyen bir şeyler vardı. Öncelikle devrenin S-Video desteği gerçek anlamda ancak klon 2600'ün ana işlemcisinin ilgili bacaklarının devrenin geri kalanından sökülmesi ile işe yarar hale geldiğini farketmiştim. Bu basit bir mod için gereksiz bir uğraşı gibi geldi bana. Sonra devrenin S-Video çıkışının kalitesi ile Composite çıkışının kalitesinin çok da farklı olmadığını da farketmiştim.

Yani devre tasarımını bir kez daha revize etmek akıllıca olacaktı. Sonuçta S-Video desteğinden vazgeçtim zira klon 2600'ün işlemcisinin 29'uncu bacağını (Luma) devrenin geri kalanından ayırmadığınız sürece buradan alacağınız sinyale Chroma sinyali de karışıyordu, yani bu iki sinyal birleşinde Composite Video oluyordu

Bir diğer tespit ettiğim nokta ise ses sinyalinin yeterince güçlü olmasıydı. Yani bu tarafa da bir emitter follower eklemeye gerek yoktu ve herhangi bir cihazı Audio girişini sürebiliyordu.

Ayrıca dahili güç kaynağı ilk başta çok mantıklı gelse de kasanın içine koyduğunuzda videoda parazit yaptığını farkettim. Parazit LCD TV'lerde pek belli olmuyordu ancak Commodore 1702 monitörde gözden kaçmıyordu. Bildiğiniz üzere bu klon atari 2600'lerde orijinallerinde kullanılan parazit azaltıcı metal plakalar bulunmuyor. Bu sebeple dahili güç kaynağı olayından da vazgeçtim...

Tüm bu gelişmeler sonucunda Polonyalı elemanın yaptığı devreden tamamen vaz geçerek kendi basit devre şemamı oluşturdum. Prensip yine aynı elbette, composite video çıkışını basit ama daha stabil bir emitter follower devresi ile buffer'layıp video sinyalini modern TV'lerin 75 ohm'luk Composite Video giriş empedansına uygun hale getirdim...

Sonuç:

Parça Listesi:

C1   10uF   
C2   10uF 16v   
C3   220uF 16v   
D1   LED      
Q1   2SC1815   
R1   10K   
R2   10K   
R3   10   
R4   75   
R5   220   

Bu basitleştirilmiş devreyi yeniden breadboard üzerinde oluşturdum...

Sonuçlar hiç de fena değildi...

E o zaman bunu üretime geçirmenin zamanı geldi
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:50:12 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ekim 10, 2015, 22:41:25 ÖS »

PCB yapımının detaylarını bir kez daha anlatmayacağım. Forumda "Evde PCB Yapımı" diye bir başka konu altında detaylı bilgiler mevcut.

Bu basit mod için minicik bir PCB gerekliydi ancak pire için yorgan yakmak yerine bari bir işe yarasın diye bir miktar PCB üretmiş oldum. Zaten hem elimde modlanacak 1-2 tane daha daha klon 2600 var hem de bir iki arkadaş modlamam için klon 2600 bırakmıştı bana...

Bu arada ilgilenen olursa artan PCB'lerden bir "klon 2600 mod kit" çıkartabilirim satışa

AV modumuzun monte edilmiş hali bu. Bu minik devrede ayrıca opsiyonel olarak "Power ON LED mod" da mevcut

LED modunu soketli yaptım zira kasanın üst kapağına monte edilirse kolayca devreden ayrılabilmeli diye düşündüm...

LED modumuz da bu şekilde ...

« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:50:32 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ekim 10, 2015, 22:45:03 ÖS »

Kasaya montaj oldukça kolay. Arka tarafa açtığımız iki deliğe Şase tipi RCA soketlerimizi vidalayıp devreden çıkan kabloları lehimliyoruz...

Ne yazıkki video için içi sarı renk plastikten olan RCA soketi yok piyasada. Elektronikçilere sorduğumda garip garip bakıp "Yok öyle bir şey, hiç gelmedi" dediler. Sonra nasıl olur, ya hatırlasanıza sarı renk soket video demektir neden gelmiyor o çeşidi deyince de klasik "abi kimse uğraşmıyor şeylerle" dediler

Neyse, yine de fena olmadı bu renklerle.

« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:50:49 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ekim 10, 2015, 22:51:01 ÖS »

Bu mod'un uygun olduğu klon'un bu tarz bir 48 bacaklı işlemcisi olması lazım. Bende birebir 2600 klonu da var ki onda bildiğiniz Atari 2600 Jr için üretilmiş orijinal TIA çipi kullanılmış. Bu mod onda çalışmaz! Onda ancak orijinal Atari 2600 AV mod devresi yapmak lazım (bi ara elimdeki orijinaller için onu da yapacağım).

Aradığımız işlemci bu (Kodlar v.s farklı olabilir sizdekinde ama 48 bacaklı olması kendini ele veriyor)

Şimdi gelelim devremizi klon 2600'ün anakartına bağlamaya.

Önce kendimize 5V çalmamız lazım. Bunun için minik AV mod devremizin besleme kablolarını 7805 voltaj regületörünün bacaklarına lehimliyorum.

Ses ve görüntüyü direk işlemcinin bacaklarından da alabilirdim ancak bacakların bağlı oldukları devre elemanları bu iş için daha güvenli geldi bana...

Ses

Video

Mod devremizin montajı tamamlandı...

« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:51:00 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Ekim 10, 2015, 22:54:51 ÖS »

Şimdi kasamızı kapatmaya başlıyoruz...

Önce üst kasaya bağladığım LED'in kablosunu soketine takıyorum.

Sonra devreyi üst kasaya yatırıyorum (En kolay bu şekilde kapanıyor bu meretler ) alt kasayı da üzerine oturtup vidalıyorum.

Ha fırsat bu fırsat diyip switch'leri de metal parlatıcısıyla temizleyebilirsiniz...

Ve klon 2600'ümüz temiz bir şekilde modlandı

« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:51:14 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Ekim 10, 2015, 22:57:20 ÖS »

Bağlantılarımı tamamlayıp ilk denemeyi yapıyorum...

Oh be kanal bulma, parazitli/karlı görüntü derdi kalmadı artık
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:51:26 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

arnavutrafet
Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ekim 10, 2015, 23:00:13 ÖS »

Mod kitten 1 adet alabilirim satışa çıkarsa.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Ekim 11, 2015, 00:00:30 ÖÖ »

Detsvadayemtolkingabaut:)
Super.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
cihangirabi
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ekim 11, 2015, 00:02:23 ÖÖ »

mümkünse bende bende 1 tane isterim
asit
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ekim 11, 2015, 00:39:01 ÖÖ »

yavuz abi mümkünse 4 adet de ben alabilir miyim

Amiga 500
C64
Ps1
Ps2
Atari 2600
Sega mega drıve 2
Xbox 1
Xbox 360
Nintendo wii
Aya-Fix-Center
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Ekim 11, 2015, 01:27:48 ÖÖ »

Eğer Mümkünse Benide Listeye Eklermisiniz

Amiga 500+
Sega Mega Drive 2
Nintendo Wii Mini [Softmode]
8bit Snes Klon Atari
X-Box Classic
Playstation 1 SCHP 7002
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Ekim 12, 2015, 02:38:48 ÖÖ »

Elimdeki klonları modlamayı bitirdikten sonra sizler için kit hazırlayacağım arkadaşlar.

Bu arada, mod'un çalıştığı farklı işlemcilerden birisi de bu;

Modlamayı direk çipin üzerinden yapmaya başladım bu sefer. Daha derli toplu ve anlaşılır oluyor.

Composite Videoyu 29. bacaktan sesi 20. bacaktan alıyoruz. (Çipin çentikli tarafındaki yuvarlak girintinin olduğu bacak 1. bacak - PCB'yi ters çevirince karıştırmayın dikkat!)

Untumayın bu mod'un uygulanabilmesi için elinizdeki Klon atari'yi açıp ana işlemcisine bakmanız lazım. Bu yazıda belirttiğim 48 bacaklı olan çiplerde %100 çalışıyor.
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:51:41 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: 1 [2] 3 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: