Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 118880 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #540 : Ocak 26, 2019, 23:07:48 ÖS »

Üstad birde senden bunu isteriyoruz 8:1 ölçekte araya sıkıştırırsın Kahkaha
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #541 : Ocak 26, 2019, 23:09:04 ÖS »

Yavuz Hocam üç gün önce arkası yarın dedi. Alışmıştım hergün yeni değişiklikleri görmeye Bakıyorum, bakıyorum, sayfada hiçbir güncelleme yok. Neyse kısmet cumartesi gecesineymiş

Çok zahmetli işleri izliyoruz, üstad şuan çok çok iyi götürüyor projeyi aslında Kahkaha

üstelik birçok şeyi ilk kez deneyimlemek beraberinde birçok sorunu da getiriyor
emin ol kaleme almadığı birçok sorunlada uğraşıyordur
bizim önümüze pişmiş yemek geliyor Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #542 : Ocak 26, 2019, 23:11:05 ÖS »

3. kat clear coat
-------------------------

Ertesi gün bir önceki kat clear coat kuruyor. Tahtayı clear coat attıktan 2-3 saat sonra akıcılığı kalmamışken garajdan eve sokuyorum zira havalar oldukça soğuk, evde daha rahat kuruyor.

Dünkü vernik tepeleri de yavaş yavaş dün attığım clear coat ile kaynaşmaya başlamış. Bu güzel haber.

Ama hala mükemmellikten çok uzağız. O yüzden bir kat daha clear coat atabilmek için tahtayı 600 kum ıslak zımpara ile bir kez daha matlaştırıyorum.

Vernik tepelerine de bir nebze olsun zımparadan payını alarak biraz daha seviyeye gelmeye başlıyorlar...

... ve 3. katı da yine 1 kat kuru 1 kat ıslak olarak atıyorum.

Hala eski vernik tepelerinin dalgaları var. Ancak böyle böyle "cam" gibi olana kadar zımpara-clearcoat döngüsünü yaşayacağız anlaşılan...

Bu arada her kat 100 ml clear coat karışımı tüketiyor.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #543 : Ocak 26, 2019, 23:20:00 ÖS »

Yavuz Hocam üç gün önce arkası yarın dedi. Alışmıştım hergün yeni değişiklikleri görmeye Bakıyorum, bakıyorum, sayfada hiçbir güncelleme yok. Neyse kısmet cumartesi gecesineymiş

Çok zahmetli işleri izliyoruz, üstad şuan çok çok iyi götürüyor projeyi aslında Kahkaha

üstelik birçok şeyi ilk kez deneyimlemek beraberinde birçok sorunu da getiriyor
emin ol kaleme almadığı birçok sorunlada uğraşıyordur
bizim önümüze pişmiş yemek geliyor Kahkaha

Aslında karşılaştığım her sorunu/hatayı tüm açıklığıyla sizlerle paylaşmaya çalışıyorum ki bizler gibi amatörler olaki bir sebeple bu yazıyı okuduklarında illa ki pinball da olmayabilir, benim hatalarımdan ders alıp belki o hataları yapmadan daha kolay bitirebilirler işlerini, ama dediğin doğru, yayınladıklarım nispeten pişmiş yemekler, bir çok rutin detayı da artık yazmıyorum zira sıkıcı olur...

Örneğin her seferinde zımpara yap, zımparanın bıraktığı beyaz köpük köpük sıvıyı tüm deliklerden temizle, tahtayı kurut, Zippo benzini ile sil, tulumu maskeyi eldivenleri giyin, clear coat karışımı hazırla, tabancayı ayarla, clear coat'u at, garajı havalandır, tabancayı sök, temizle

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #544 : Ocak 26, 2019, 23:26:37 ÖS »

Üstad yazıların zaten müthiş bilgilendirici ve detaylı
Tüm paylaşımların takdire şayan,
Sırf bunları yazman bile başlı başına bir zaman harcamayı gerektiriyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #545 : Ocak 26, 2019, 23:41:25 ÖS »

4. kat clear coat:
-------------------------------

Mükemmel bir dünyada mükemmel düzlükte bir pinball oyun alanına rutin bakım olarak uygulanması gereken clear coat 2 bilemedin 3 kat ve nihayi maksimum ise 4 kat "mış"...

Şimdi biz bu ses duvarını bugün aşacağız. Neden mi? Çünkü hayat masallardaki veya çizgi filmlerdeki gibi "mükemmel" değil ve kimsenin üzerinde uğraştığı pinball projesinin kondüsyonu birbirinin aynısı değil.

Bu konuda o kadar çok forum yazısı okudum ki 8, 10, 12 kat (muhtemel arada sıkılan "kuru" katı da sayıyorlar) clear coat atan bile var. Durum neyi gerektiriyorsa yapmak zorundasınız.

Ayrıca, normalde katlar arasında "hafif" bir zımpara yapılması gerekiyor, sadece bir sonraki clear coat için tutunacak bir pürüzlü yüzey sağlamak amacıyla. Bendeki durum ise bundan farklı. Ben her kat arasında çok yoğun bir zımpara operasyonu yapmak zorunda kalıyorum zira düzeltilmesi gereken engebelerim çok fazla...

Kısaca benim attığım clear coat'ların belki de yarısından fazlası ertesi gün beyaz köpük olarak zımparalanmış oluyor...

Neyse, bir gün önceki clear coat kurudu ve yüzeyimiz bugün dünkünden daha iyi durumda. Hala engebelerimiz var maalesef ama dünden daha iyiyiz...

Yeri gelmişken "rutin" imden de bahsedeyim de içiniz daralsın biraz

600 kum ıslak/kuru zımpara kağıdını mantar kalıba sarıp ıslatıyorum ve işkence başlıyor...

Zımpara bittikten sonra tüm yüzeyi defalarca ıslak bezle siliyorum. Tüm deliklere girmiş beyaz sıvıyı kompresörlü hava ile temizliyorum, siliyorum...

Bu şekilde tahta kuruduktan sonra yüzeyi inceliyorum. Eğer daha gidecek yol varsa bir tur daha zımpara yapıyorum ve temizleme rutini

Clear coat'u atmadan önce tahtayı son kez Zippo benzini ile temizliyorum. Amerika'lılar "Nafta" kullanıyorlar bu iş için. Nafta bu pinball temizlik işinde standart olarak kullanılan bir malzeme ancak bizde satılan bir yer bulamadığım için ben de "kaliteli" nafta kullanıyorum mecburen, yani Zippo benzini

Son temizlikten sonra da 4. kat clear coat'u 1 kuru 1 ıslak olarak atıyorum...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #546 : Ocak 26, 2019, 23:51:56 ÖS »

Bu gecelik de paylaşımım bu kadar. İşe geri dönmem lazım zira iş olmadan paylaşacak bir şey de olmaz değil mi

Biliyorum bazen iş rutine binince "sıkıcı" olmaya başlıyor ama inanın gerçekten de öyle

Hepiniz gibi ben de bir sonraki paylaşımda ışıl ışıl çalışan bir pinball bekliyorum ama maalesef o aşamaya daha en az 1 ayımız var

Sabır...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #547 : Ocak 26, 2019, 23:57:23 ÖS »

Üstad birde senden bunu isteriyoruz 8:1 ölçekte araya sıkıştırırsın Kahkaha

Pek şirinmiş...

Bazen, hatta sıklıkla, neden normal insanlar gibi ben de daha küçük ölçekli bişeyler, ne bileyim maket falan yapmıyorum diyorum kendi kendime. Bu proje çok yordu beni

HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #548 : Ocak 28, 2019, 16:42:40 ÖS »

Yavuz bey zımparayı mantar gibi yumuşak değilde mdf gibi sert bir malzemeye sararak kullansanız nasıl olur, mantar esnediği için zımpara tepeciklerle birlikte çukurları da törpülüyor olabilir.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #549 : Ocak 28, 2019, 20:52:04 ÖS »

Yavuz bey zımparayı mantar gibi yumuşak değilde mdf gibi sert bir malzemeye sararak kullansanız nasıl olur, mantar esnediği için zımpara tepeciklerle birlikte çukurları da törpülüyor olabilir.

Aslında mantar dediğime bakmayın, kafanıza atsam acıtır, o kadar sert bir malzeme. Yine de önerdiğiniz gibi, daha sert bir kalıp (sert plastik, MDF olmaz su çeker) ile de denedim, o bakımdan bir fark göremedim. Engebeler küçük, kalıpların boyu yeterince büyük.

Neyse aştık zaten o sorunları... Yazıya devam edeceğim 1-2 saat içinde...

Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #550 : Ocak 28, 2019, 21:11:51 ÖS »

Efenim sabırsızlıkla bekliyoruz yeni güncellemeleri Kahkaha
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #551 : Ocak 30, 2019, 00:15:11 ÖÖ »

Neyse aştık zaten o sorunları... Yazıya devam edeceğim 1-2 saat içinde...

CTRL Z 'nin olmadığı yerde siz varsınız hocam, emeklerinize sabrınıza sağlık diyorum.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #552 : Ocak 30, 2019, 01:39:35 ÖÖ »

arkadaşlar kusura bakmayın, 2 gündür tek bir parça üzerinde çalışıyorum o yüzden takıldım. şimdi bitti ama saat de geç olmuş, yarın (bugün) devam ederiz yazıya artık

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #553 : Ocak 30, 2019, 07:24:16 ÖÖ »

Üstad onca işin altında birde buralara yazmaya çalışıyorsun.
Sonra da biraz geciktim kusura bakma diyorsun.

Eğer bizler seni baskı altına sokuyorsak ve kendini zorluyorsan asıl sen kusura bakma.

Bu işler keyif işi bugün olmaz yarın olur, Olmadı 3-5 gün sonra olur.

arkadaşlar kusura bakmayın, 2 gündür tek bir parça üzerinde çalışıyorum o yüzden takıldım. şimdi bitti ama saat de geç olmuş, yarın (bugün) devam ederiz yazıya artık

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #554 : Ocak 30, 2019, 23:16:36 ÖS »

Bu işler keyif işi bugün olmaz yarın olur, Olmadı 3-5 gün sonra olur.

Bazen haftasonu bir gece veya yılbaşında bir kaç gün dışında Ekim ayından beri her akşam bazen 1 bazen 4 saat bununla uğraşıyorum.

İşin "keyfi" tarafını olduğu bir gerçek, zira başka türlü her gün bu tür bir işle uğraşmaya insanın motivasyonu olmaz. Ancak işin bitmesi için de kendimi belirli bir program dahilinde disipline etmem gerekiyor, o akşam pek "keyfim" olmasa da

Merette binlerce parça var ve bir sene daha ötelemeye niyetim yok... Bu iş bitecek Kahkaha

Evet, birazdan güncelleme gelecek. Ev ahalisini yatırıp bir kahve alayım kendime

Sayfa: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: