Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 39 40 [41] 42 43 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 118884 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #600 : Şubat 08, 2019, 09:43:40 ÖÖ »

Zevkle bütün aşamaları izliyorum.
Çok güzel.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #601 : Şubat 08, 2019, 09:48:58 ÖÖ »

Zevkle bütün aşamaları izliyorum.
Çok güzel.

Teşekkürler...

E ben de devam edeyim o zaman

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #602 : Şubat 08, 2019, 10:12:30 ÖÖ »

Son tamamladığım switch gibi sanırım bi 10 tane daha switch'i elden geçirmişimdir. Onlar da oyun alanının muhtelif yarıklarından topun geçişini tespit etmek için kullanılan cinsten micro switch'lerdi...

Geldik switchlere dair elden geçirilecek son parçaya...

Sırada biraz daha teferruatlı başka bir bileşenimiz var restore edilmesi gereken. Bunun ilk halinin bütün olarak fotosunu çekmişimdir diye hatırlıyorum ancak bulamadım. Belki diğer yüzlerce klasör içinde bir yerlerdedir ama önemli değil, bu hali de bir fikir verecektir zaten ki bitmiş halini de gösterince kafalarda oturur...

Bu bileşen de pinball literatüründe "Flip-up Target" yani tam Türkçesi'ni çevirmek zor, biraz uyduracağım, "Yukarı Çevrilen Hedef" gibi bişey demek pek de yanlış olmaz sanırım.

Bu hedef genel bir tür olsa da bu pinball'daki uygulaması bu oyuna has bir unsur. Dolayısıyla bu tür oyuna has bileşenlerin yedek parçalarını bulmak diğer standart bileşenler kadar kolay olmuyor. O yüzden böyle oyuna has bileşenleri elden geçirmeye başladığımda hep bi stres oluyorum, kritik bir parçası bozuk veya eksikse diye...

Neyse, dedim ya parçayı sökmeye başlamadan önceki fotosu yok ancak bu fotolar üzerinden anlatmaya çalışayım fonksiyonunu...

Bu çevrilen hedef mekanizması üzerinde iki tane hedef var. Genel olarak oyunun temasına uygun olarak birer tabut gibi yapılmışlar Tabutların alt tarafını topla vurduğunuzda üst taraftaki plastik parçalar yukarı kalkıyor (tabut açılıyor ) ve hedefin vurulduğunu anlamak için de tabutların üst plastik parçalarının arkasındaki micro switch'ler aktive oluyor.

Parça paslanmaz çelikten yapılmış gibi, dolayısıyla bunun üzerindeki kararma ve küf benzeri korozyonu temizledikten sonra ayrıca bir koruma boyaması yapmayı düşünmüyorum zira benzer malzemeden yapılmış rampa ve duvarları 3 sene önce aynı şekilde elden geçirmiştim, şimdi baktığımda en ufak yeniden paslanma olmadığını gördüm. Sanırım "paslanmaz çelik" de eninde sonunda paslanıyor ancak 30 senede demekki

Hedefleri ve vurulunca yukarı kalkan plastik tabutları tutan iki adet pim var. Bir tanesini tutan ay segman kaybolmuş ve yerine bir tel uydurulmuş... Gerilla tamiratları iş başında

Mekanizmanın tüm parçaları söküp metal bileşenleri önce yağ ve isli kirinden arındırıyorum. Sonra Dremel ve metal fırçası ile pasını temizleyip metal parlatıcı ile detay temizliğini yapıyorum. Yıpranmış decal'ları da söküyorum...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #603 : Şubat 08, 2019, 10:23:16 ÖÖ »

Şimdi bu hedefin decal'larını özel bir şekilde yapmamız lazım. Yani standart sulu veya kağıt decal kullanamayız zira bunlar "hedef" ve direk flipperların karşısındaki bir hedef olduğundan 1.000.000 defa vurulacaklar belli Zaten hedefin metal kısmına bakarsanız topun yıllar içinde paslanmaz çeliği bile aşındırdığını göreceksiniz...

Elbette ki nasıl decal yaparsak yapalım o da aşınacak. Ancak bir kaç gün hafta içinde değil de en azından bir kaç yıl dayanabilecek bir malzeme kullanmak lazım.

İnternette bu decal'ların hazırlarından satılıyor. Ben zamanında almamışım. Ancak en azından ne tür bir malzeme kullanmışlar diye baktığımda asetat türü bir malzemeye basıldıklarını gördüm. E bende mylar veya lexan yok ancak şeffaf asetatım var. İdare edecek seviyede dayanıklı olduğunu düşünüyorum...

Neyse, uzatmayayım, büyük sarı etiketin zaten çok dayanıklı olmasına gerek yok, o hedeflerin üzerinde değil, kozmetik olarak tabutların bulunduğu yerde duruyor. Eski yıpranmış/kararmış olanı çıkartıp taradım ve üzerinden geçerek vektör haline dönüştürdüm. Diğer minik hedef decal'larını da internetten bulduğum düşük çözünürlüklü resimleri düzelterek elde ettim. Bunları ters olarak şeffaf asetat bastım...

... ve asetatı arkadan mat sprey boya ile boyayarak gerekli fonu oluşturdum...

Bu şekilde şeffaf basılmış olan decal'ler canlı renklerle ortaya çıkmış oldular. Baskı arka yüzlerinde olduğundan hedefler vurulduğu zaman darbeyi asetat alacağından mürekkep silinmesi olmayacak, en azından asetat tamamen yok olana kadar

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #604 : Şubat 08, 2019, 10:28:35 ÖÖ »

Son olarak kestiğim asetat decal'ların arkasına "3m photo mount sprey" ile yapıştırıcı sıkacağım. Ancak öncesinde parçalar küçük olduğundan spreyi sıkınca uçuşmasınlar diye çift taraflı bantla hafifçe sabitliyorum...

Bir şeyi sticker'a dönüştürmek için kullandığım sprey yapıştırıcı bu...

Bir kat sıktıktan sonra 15-20 saniye sonra bir kat daha sıkıyorum. Böyle daha sağlam oluyor. Çok bekletmeden decal'ları uyguluyorum...

Güzel oldular Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #605 : Şubat 08, 2019, 10:38:28 ÖÖ »

Güzel olmasına oldu da...

Hedefler için kullandığım asetatın kalınlığı aslında hedef olmayan büyük sarı decal'ı uyguladığım yüzeyde sorun çıkarttı. Bu metal yüzey normalde düz ancak kenarlarındaki kıvrım asetatın kalın olmasından dolayı o kısımlardan yüzeye yeterince tutunamayıp esnemesi ile kalktı

Ben de bir kaç başarısız deneme daha yaptıktan sonra bu decal'ı normal bildiğim yöntemle basmaya karar verdim.

Yani önce bildiğimiz sticker kağıdına basıp sonrasında laminasyon yapmak.

Neyse, bu şekilde herhangi bir kalkma olmadı. Laminasyon asetat kadar kalın olmadığından kıvrımlı yüzeye uyum sağlayabildi.

Şimdi parçaları smktüğüm gibi gerisin geri toparlıyorum. Bu fotolardan çalışma mantığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Önce tabutlar kapalı durumda...

Siz topla alt taraftaki parçaları vurunca, manivela üst taraftaki plastik parçaları hoplatıyor...

... plastik parçalar da arkadaki microswitch'lerin tellerine çarpınca MPU hedeflerin vurulduğunu anlıyor...

Her iki hedef de vurulunca plastik parçalar nasıl geri geliyor peki?

Bu tür "resetleme" işleri için de solenoid'lar devreye giriyor Bu kutudan sonra onlara geçeceğim

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #606 : Şubat 08, 2019, 10:43:26 ÖÖ »

Eveet, switchler, hedefler ve ampul soketlerinin tamamı elden geçti. Tüm bu işlemler sanırım 1 haftamı aldı...

Ve geride bu enkazı bıraktı

Masamı temizledim ve parçaları yeniden kontrol edip poşetledim...

... ve hepsini yeniden kutuya yerleştirdim. 1 ay sonra oyun alanına monte edilmek üzere sağlama aldım

Fatih Hazretleri
Deneyimli

Haşmetmeabları, Efendiniz ve Lordunuz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #607 : Şubat 08, 2019, 14:58:40 ÖS »

Inkjet yazıcı ve asetat? Nasıl oluyor bu iş?

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
zangief_34
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #608 : Şubat 08, 2019, 19:14:43 ÖS »

Inkjet yazıcı ve asetat? Nasıl oluyor bu iş?

https://urun.n11.com/asetat-ve-cd-kalemleri/3m-transparency-film-cg-3460-50li-P314166982?gclid=CjwKCAiA7vTiBRAqEiwA4NTO6__085Je6Iq5QD2Oxa0VS_a5gjmMPFDO2iXClMKgxB5p1-RS2fNHPhoCDXQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #609 : Şubat 08, 2019, 19:32:08 ÖS »

Evet genelde kırtasiyecide pek bulamıyorsunuz. Ben online alıyorum hep. 3M kullandım. Şu an SKC diye bi marka kullanıyorum, o da 3M bulamamıştım o zaman. Fiyatı pahalı gelebilir ama bir kutu ile tüm bu tür işlerimi, özellikle PCB basımında kullanıyorum, bir kaç sene götürüyor

Fatih Hazretleri
Deneyimli

Haşmetmeabları, Efendiniz ve Lordunuz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #610 : Şubat 08, 2019, 21:29:50 ÖS »

Vay be! inkjet için asetat. Böyle bir ürün olduğu hiç aklıma gelmemişti. Hemen sipariş edeyim, zira bana da lazım. Teşekkürler dostlar.

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #611 : Şubat 09, 2019, 09:46:06 ÖÖ »

Evet, oyun alanının ampul soketlerini ve switchlerinin bakımlarını tamamladık, kutuladık. Şimdi sıra diğer, daha ağır kutuya geldi, solenoid'ler ve ilgili mekanizmalar

Yine genel kültür kıvamında pinball hakkında kısa bilgiler vereyim...

Pinball türlerini EM (Electromechanical) ve SS (Solid State) olarak ikiye ayırmak mümkün. EM'leri 80 öncesi, daha aptal, SS'leri ise 80 sonrası, işlemci, RAM'li ROM'lu gelişmiş elektronik devre kartları sayesinde daha akıllı sistemler olarak düşünebilirsiniz.

Ancak hemen hemen tüm pinball'larda değişmeyen bir unsur var ki o da oyunun o ağır çelik top üzerinde gerçekleştirdiği fiziksel hareketlerin elektro-mekanik bir takım mekanizmalar ile sağlanması ve bu mekanizmalara da güç veren unsur "solenoid" adı verilen bobinler, yani daha yaygın bildiğimiz adıyla "elektro mıknatıslar"

En temel tanımıyla pinball solenoid'leri içi boş bir naylon (PVC) silindir üzerine sarılan bakır tellerden oluşan bir bobin. Bu bobine elektrik verildiğinde ortasındaki silindirik açıklığa hafif girmiş durumda olan bir silindir demir parçası oluşan manyetik alan ile bobinin çekirdeğine doğru güçlü bir şekilde çekilir. Bunu vücudumuzdaki bir kasın kasılması gibi düşünebilirsiniz.

Bu çekilme ile elektrik enerjisi kinetik enerjiye dönüşmüş olur ve solenoid'in çekirdeğindeki o metal silindirin bağlı olduğu mekanizma (artık her ne ise) işlemini gerçekleştirir.

Bu oyun alanında tam 15 adet solenoid var ve elbette bunlara bağlı mekanizmalar...

Solenoidlerin bağlı oldukları mekanizmaların gerektirdiği güce göre bakır tek kalınlığı ve sargıları değişiyor ancak rastgele değil. Belli standartlarda üretiliyorlar. Örneğin bu oyun alanında sıkça kullanılan bir solenoid üzerindeki etikette AE-23-800 yazıyor.

AE nedir bilmiyorum ancak 23 AWG kalınlığında bakır tel ile 800 tur sarılmış demek oluyor mesela...

Neyse bu kadar teorik bilgi yeterli sanırım. Şimdi bu mekanizmaları tek tek elden geçirelim bakalım.
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2019, 09:48:47 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #612 : Şubat 09, 2019, 09:58:10 ÖÖ »

Slingshot Kicker Mekanizmaları:
--------------------------------

Slingshot'ın Türkçesi bildiğiniz sapan, hani var ya bir lastik ile taş atılan...

Bu mekanizmalar neredeyse tüm pinball'larda var. Genelde oyun alanının bize en yakın bölgesinde sağlı sollu bulunurlar ve top bunlara çarptığında bir lastik topu şiddetle geri uzaklaştırır. Aslında topu uzaklaştıran o lastik değil, "Slingshot Kicker" dediğimiz bu mekanizma

Ne o? Pek bişeye benzetemediniz değil mi Evet bu ve bundan sonraki mekanizmaların genel kondüsyonu böyle maalesef. Amacımız bunları fabrika kıvamına getirecek bakımı yapmak ve pinball'umuza bir 30 sene daha ömür kazandırmak

Bu mekanizmaları şöyle göstereyim isterseniz kafanızda canlandırması daha kolay olacaktır. Normalde oyun alanının altında bu şekil duruyorlar...

Top slingshot lastiğine çarpınca lastiğin arkasındaki yaprak switch tetikleniyor, o tetiklenince de bu solenoid tetikleniyor, solenoide bağlı demir de bu "L" şeklindeki demiri çekiyor ve ucundaki plastik kafa slingshot lastiğini şiddetli bir şekilde itiyor.  Tüm bu olaylar saniyenin altında geliştiği için de siz sanki o sapan lastiği topu geri  fırlatmış sanıyorsunuz

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #613 : Şubat 09, 2019, 10:26:38 ÖÖ »

Elvira'nın operatör ve servis kitapçığını da yanıbaşıma alıp meanizmayı en küçük parçasına kadar dağıtıyorum...

Mekanizmaya güç veren solenoid'in de dağıtılmış hali böyle...

Şimdi burada da bir parantez açayım ve "bakım" konusunu biraz irdeleyelim...

Öncelikle, mekanizmaların metal parçalarının pislikten ve pastan arındırılması kısmı var. Bakım işlemini şu sırada gerçekleştiriyorum;  Camsil (Gerektiğinde deterjan ve su), WD40 ile silmek, IPA ile WD40'ı temizlemek, Dremel ve metal fırçası ile pası temizlemek, metal parlatıcı ile parlatmak.

Sonra sıra değiştirilmesi gereken parçalara geliyor; "Plunger" adı verilen merkeze çekilen metal silindiri geri çeken yay ve solenoid'in merkezine takılan naylon silindir tüp.

Şimdi, bu solenoid mekanizması neden bu kadar pis sizce? Çünkü solenoid'in merkezini yağlamışlar!!!

Burada önemli bir pinball bakım detayını paylaşayım; Pinball solenoidleri YAĞLANMAZ arkadaşlar.

Adamlar solenoid'lerin plastiği aşınmasın diye merkeze ayrı bir plastik tüp koyuyorlar. Bu tüpler naylon dediğimiz malzemeden yapılmış ve çelik plunger bu naylon silindir içinde yağ gibi kayıyor zaten. Yani "yağ" yerine bu tüpler kullanılmış. Yapılacak olan bakım bu tüpleri değiştrmek, yağlama yapmak değil!!!

Ha yağlarsanız ne oluyor? Anlatayım... Solenoid'ler oldukça şiddetli bir şekilde çalışıyor ve çalışma voltajları 30-50V civarında. Bu, hem kıvılcım oluşmasına ve bu kıvılcıma bağlı mikroskobik karbon tozuna hem de merkezdeki plunger içeri çekilince solenoid'i tutan ve pluner'ı durduran meatal parçaya şiddetle çarpınca ortaya çıkan mikroskobik metal tozunun oluşmasına sebep oluyor. Bu toz eğer merkezdeki tüpü yağlamışsanız oraya yapışıp kalıyor.

Bu sebeple zamanla yaptığınız yağlama geri tepiyor ve size macun kıvamında bir madde halinde geri dönüyor ki bu plunger'ın daha da sıkışmasına sebep oluyor.

Denizde susuz kaldığınızda deniz suyu içmeye benziyor yani. Mekanizma geri dönülmez bir döngüye giriyor yani...

Ha hiç mi yağlama yapılmayacak? Elbette hayır. Ancak metalin plastiğe temas ettiği yerlere değil, metalin metale değdiği bazı dirsekler var oralara "makine yağı" tabir edilen daha sert bir yağ ile (WD40 değil!!!) sadece bir damla şeklinde...

WD40 gibi sprey formundaki ince yağlar aslında içerdikleri uçucu ve parlayıcı malzeme sebebiyle pinball oyun alanında kesinlikle kullanılmaması tavsiye ediliyor. Solenid'lerin tetiklenmesi sırasında oluşan kıvılcımlar ile bir anda parlaması ve yangın çıkartma riskleri var...

Neyse, bu teknik detayı da aktardıktan sonra işimize devam edelim...

Yağlı ve isli solenoidi IPA ve diş fırçası ile iyice temizliyorum. Düz cımbızın ucuna sarılmış kağıt havluyu IPA'ya batırarak solenoid'in merkezindeki yağlı isli birikmiş maddeleri de temizliyorum...

Bu şekilde tüm parçaları elden geçirmem yaklaşık 1 saat zamanımı alıyor sanıyorum. Eski yayı ve plastik tüpü yenileriyle değiştiriyorum.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #614 : Şubat 09, 2019, 10:33:31 ÖÖ »

Son olarak solenoidlerin etrafındaki yağlanmış, yer yer silinmiş ve genelde vıcık vıcık olmuş kağıtlarında yenilerini hazırlıyorum. Bunları normal sticker kağıdına basıp kesiyorum.

ve bu şekilde sağ ve sol slingshot kicker mekanizmalarının bakımı tamamlanıyor

Zahmetli iş değil mi

Ha bu arada, solenoidleri de masamdaki güç kaynağı ile test etmeyi unutmuyorum tabii

Sayfa: 1 ... 39 40 [41] 42 43 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: