Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 84249 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #630 : Şubat 11, 2019, 13:01:44 ÖS »

Boogie Monster Mekanizması:
------------------------------------

Pinball dünyasında çoğu parçalar standart. Yani marka model aramadan direk pinball yedek parçası dükkanından temin edilebiliyor. Bazı parçalar var ki oyuna özel tasarlanmış. Bu tür parçalarda sorun varsa başınızın çaresine bakmanız gerekiyor. Hele ki kayıpsa o zaman durum fena, forum forum yabancı forumları dolaşmak veya bir gözünüz ebay'de olacak ve parçayı bulduğunuzda da o özel parçaya çekilen yüksek fiyatlara eyvallah demek zorunda kalacaksınız. Bu da onlardan birisi...

Bu tahterevalli benzeri mekanizmanın uçlarında birer tane plastik "canavar" kuklası takılı. Oyunda belli bir şey yaptığınızda bu canavarlar "boogie" yaparak dans ediyor

Yani aslında alttaki solenoid vurdukça bi biri bi diğeri aşağı yukarı hareket ediyor işte

Bu da nispeten diğer el attığım mekanizmalardan biraz daha karmaşık bir mekanizma. Sökmesi bakımı ve geri toplaması diğerlerine nazaran daha fazla zamanımı aldı...

Mekanizmanın tamamen dağıtılmış hali...

... ve geri toparlanmış hali...

Bu kuklalar orijinal değil. Yine pinball malzemesi satan bir yerden aldım ancak bildiğimiz "parmak kukla" işte zira 10'luk paket halinde satılıyor. Değiştirip değiştirip kullanırız artık

brkemreoglu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #631 : Şubat 11, 2019, 13:01:50 ÖS »

Bir an bu projeye bobin sarımıda ekliyorsunuz diye düşünmedim değil
Elinize emeğinize titizliğinize sağlık.
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2019, 13:03:53 ÖS Gönderen: brkemreoglu » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #632 : Şubat 11, 2019, 13:07:54 ÖS »

Bir an bir projeye bobin sarımıda ekliyorsunuz diye düşünmedim değil
Elinize emeğinize titizliğinize sağlık.

O da var sırada

Bir soru. Projenin başından beri bugüne kadar elden geçirip/geçireceğin tüm öğeleri dış ortamda test edebiliyor musun? Yoksa her şeyi birleştirdiğinde "şu olmamış sök yeniden yap" . "bu düzgün çalışmıyor tekrar sökmeliyiz" durumları olacak mı sence

Sence işi "meleklere" bırakacak göz var mı bende?

Switchler, ampul soketleri hepsi teknik testten geçiyor.

Solenoidler özellikle görünüşü OK ama içten yanmış olabilir. Mekanizma fazla gevşek/sıkı olabilir. 30V seviyesinde test edebiliyorum maksimum fazlasına masa üstü güç kaynağım izin vermiyor.

Bir tek flipperları test edemeyeceğim zira en karışık ve ağır mekanizma onlarda ve solenoidleri 50 V ile çalışıyor. Onlara da basit bir test uygularım elbet ama ince ayar pinball tahtasına monte edilince yapılacak ki zaten flipper ayarı öyle yapılıyor...
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2019, 13:26:31 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #633 : Şubat 11, 2019, 13:25:10 ÖS »

Tabi büyük konuşmamak lazım, hepsi yerine monte edilince nihayi olarak göreceğiz son durumlarını. 

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #634 : Şubat 11, 2019, 13:29:13 ÖS »

Tabi büyük konuşmamak lazım, hepsi yerine monte edilince nihayi olarak göreceğiz son durumlarını. 

Emeğine fazlasıyla değecek bence. Ankara tayfası olarak bir baskına geliriz Şampanya mı getirsek acaba? neyle kutlanır ki bu
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #635 : Şubat 11, 2019, 13:52:21 ÖS »

Bu kuklalar orijinal değil. Yine pinball malzemesi satan bir yerden aldım ancak bildiğimiz "parmak kukla" işte zira 10'luk paket halinde satılıyor. Değiştirip değiştirip kullanırız artık

Üstad orijinal kuklalar duruyor mu hala?
Şekil olarak sorunları yoktu sanırım onların
Zaman etkisiyle malzemesinde sorun olmuş ise biçimlerinde sorun yoksa yani
onlardan kalıp alıp yeniden üretmek çok zor bir iş değil diye tahmin ediyorum
Hiç araştırmışmıydın bu konuyu?
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #636 : Şubat 11, 2019, 14:11:52 ÖS »

Üstad orijinal kuklalar duruyor mu hala?
Şekil olarak sorunları yoktu sanırım onların
Zaman etkisiyle malzemesinde sorun olmuş ise biçimlerinde sorun yoksa yani
onlardan kalıp alıp yeniden üretmek çok zor bir iş değil diye tahmin ediyorum

Hiç araştırmışmıydın bu konuyu?

Üstad yelpaze genişliyor ... Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #637 : Şubat 11, 2019, 16:43:54 ÖS »

Eski kuklalar duruyor ama iyice kararmış, yumuşamış, yapış yapış olmuşlar. Birinin kolu da kopuktu zaten. Yine de koyduğum yerden çıkartıp bi bakayım.

Kalıp çıkartmayı düşünmedim hiç. Jelibon gibi bir malzeme, kalıp çıkar mıydı onu da bilmiyorum.

Fatih Hazretleri
Deneyimli

Haşmetmeabları, Efendiniz ve Lordunuz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #638 : Şubat 11, 2019, 17:29:54 ÖS »

Bu pinball alev alıp kül olacakmıştı ama tamamen bozulup paçayı kurtarmış.

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
Fero
Üye

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #639 : Şubat 12, 2019, 01:09:52 ÖÖ »

Eski kuklalar duruyor ama iyice kararmış, yumuşamış, yapış yapış olmuşlar. Birinin kolu da kopuktu zaten. Yine de koyduğum yerden çıkartıp bi bakayım.

Kalıp çıkartmayı düşünmedim hiç. Jelibon gibi bir malzeme, kalıp çıkar mıydı onu da bilmiyorum.

Abi senin bulduğun kuklalar orjinallerinden daha güzel görünüyor

Zaman ve emek harcamaya değer mi bilmiyorum ama eğer orjinalleri iyi-kötü elinde varsa replikalarını üretmek için kalıp çıkarmaya alternatif olarak şöyle bir çözüm önerebilirim.

Muhtemelen bildiğin birşeydir. Photogrammetry dedikleri bir teknik var. Bir cismin farklı açılardan çekilen fotoğraflarından 3d modeli üretilebiliyor. Şimdilerde cep telefonlarında bile bunu yapan ufak yazılımlar türedi. Yumuşamış parçası kopmuş modelleri geçici olarak sabitleyip fotoğraflarını çekerek, bu yöntemle 3d modellerini elde etmek mümkün.

Kuklaların zaten detay seviyesi az olduğundan temizlemesi, kırık bozuk yerlerini 3d yazılımda düzeltmesi de çok kolay olacak, hatta belki de hiç gerekmeyecektir. (Gerekli olursa da zaten işin o kısmı benim uzmanlık alanım.)

Sonrasında olay 3d printer ile basıp biraz zımpara ve elde boyamaya bakıyor. Bu detay seviyesinde 3d baskı maliyetinin de epey düşük olacağına eminim.

Konuyla ilgili birkaç linki de şuraya bırakayım. Bunda olmasa da belki başka bir projede işine yarayabilir.

https://www.prusaprinters.org/photogrammetry-2-3d-scanning-simpler-better-than-ever/

https://www.qlone.pro/
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2019, 01:12:51 ÖÖ Gönderen: Fero » Logged

Cpc464/Cpc6128/C64/A500+
Çalışmalarım: https://www.artstation.com/ferotan
İhtiyaç listem:
http://listmoz.com/view/M2GkHC3Vqx83WM6TvDV
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #640 : Şubat 12, 2019, 11:41:34 ÖÖ »

@Fero, @evreno, kuklalar yumuşak şeffaf silikon türü bir malzemeden yapılmışlar. Oynadıklarında elleri kolları bıngıl bıngıl sallansın diye muhtemel

Bu yüzden mükemmel modellesem bile 3D yazıcı ile üretilebilecek bir malzeme değil yani (öyle yumuşak flamenti olan 3d yazıcı yoksa tabii).

Ha belki 3D ile kalıp olarak kullanılacak şey (ya da kalıbın kendisi) bastırılıp ondan bir şeyler üretilebilir lakin ...

5 dolar'a işimi halletmeyi tercih ettim diyelim

Bu arada orijinalleri hala NOS olarak satılıyor ebay'de, tanesi 35 dolar Kahkaha

Belki üretip tanesini ne bileyim 15-20 dolardan satsak alan çıkabilir, biz de yolumuzu buluruz

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #641 : Şubat 12, 2019, 11:52:01 ÖÖ »

3-Bank Drop Target Mekanizması:
--------------------------------------

Pinball'da muhtelif hedef türleri olduğunu söylemiştim. Bu da vurduğunuz zaman düşen türden hedefleri olan bir mekanizma. Bu versiyonunda 3 adet hedef var.Daha az ve daha çok hedefi olan mekanizmalar da mevcut farklı oyunlarda...

Çalışma prensibi basit ancak mekanizma diğer uğraştığım mekanizmalardan bir tık daha karmaşık.

Temelde hedefler kurulu bir şekilde duruyor.

Siz topla hedefleri tek tek vurunca vurulan hedef çentiğinden kurtuluyor ve arkasındaki yay sayesinde düşüyor.

Mekanizmanın arkasında bir de elektronik devre kartı var. Bu kartın üzerinde de Infrared opto sensörler var. Zamanına göre bu teknoloji beni şaşırttı Yani her bi haltı basit switch'ler ile algılarken burada opto kullanılması enteresan

Düşen hedef ilgili opto'nun önünü kapatıyor ve MPU hedefin düştüğünü bu şekilde algılıyor. Hedef plastiklerinin arkasında opto'yu kapatan bir plastik uzantı var dikkat ederseniz...

Tüm hedefler düşünce de MPU mekanizmanın üzerindeki solenoid'i çalıştırıyor ve tüm hedefleri yerine kaldırıyor, yani hedef resetlenmiş oluyor.

Bu hedef mekanizması da tamamen kilitlenmiş bir durumda. Yağlı isli pislikten hedefler düşmüyor ve yeniden kurulmuyordu.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #642 : Şubat 12, 2019, 11:57:43 ÖÖ »

Bu hedefi dağıtmadan önce baya bi fotoğraf çektim ve kullanım kılavuzundaki "exploded view" şemasını inceledim. Biraz fazla parça vardı zira

Bu parçalar o kadar yağlı ve pisti ki parçaların tamamını deterjan ve fırça ile, yer yer bulaşık teliyle lavaboda yıkamak zorunda kaldım. Sonra rutin işlemler, Dremel ile pastan arındırma, WD40 ve IPA ile silme ve son olarak metal parlatıcı...

Plastik parçaların üzerindeki decal'ları Novus 2 ile temizleyip parlattım...

Bu şekilde parçaları yeniden toparlayıp, yayları da yenileriyle değiştirince mekanizma şıkır şıkır çalışmaya başladı

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #643 : Şubat 12, 2019, 12:08:10 ÖS »

Son olarak, elektronik devre kartının üzerindeki optoları test ediyorum. Elvira'nın kullanım kılavuzundaki devre şemasına bakınca bu devrenin 12V DC ile beslendiğini görüyorum. Masaüstü güç kaynağımı ayarlayıp şemada gördüğüm ilgili yerlerden devreyi beliyorum...

Yeri gelmişken de opto'ların çalışma prensibini kısaca anlatayım. Bunların üzerinde bir yarık. Yarığın bir taraflarında IR LED diğer taraflarında da fototransistör var. Normalde LED sürekli yanıyor (biz görmüyoruz infrared çünkü) ve transistör de sürekli iletimde. Dolayısıyla fototransitörün collector'undaki voltaj sıfıra yakın (Emitör üzerinden GND'a bağlı).

Ama siz araya bir engel koyduğunuzda fototransistörün collector emitör iletimi kesiliyor, yani devre açılıyor. Böyle olunca da collector ayağında 12V görmemiz lazım servis kitapçığındaki devre şemasına göre...

Nitekim her üç opto da (ki hepsi birbirinden farklı model, muhtemel daha önce değiştirilmişler) çalışıyor...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #644 : Şubat 12, 2019, 22:32:21 ÖS »

Abi senin projelerinde orijinal duruma en yakın şekilde üretmek konusunda hassasiyetin olduğunu bildiğim için fikir vermek istemiştim Kahkaha
Mevcut kuklalar hoşuna gittiyse zaten bu işe girmenin çok mantığı yok
Ha yeni bir şeyler denemeyi seviyorsun o konuda bence hoşuna gidecektir o ayrı
Yumuşak olduğunu anlamıştım abi onu silikon ile üretmen gerek onun için
Şeffaf silikonlar var içerisine renk pigmenti karıştırılıp renklendiriliyor
Gözler ve diğer ek boyalı yerler elle yapılabilir
Mevcut kuklayı 3d hale getirip ters kalıp oluşturulur yazılım ile sonra 3d çıktı alınıp kalıba silikon doldurulabilir çıkan ürün bu şekilde olacaktır
yada mevcut kukla yine silikon ile kalıbı alınabilir silikon akışkan bir şey kukla içerisinde şeklini korur diye düşünüyorum
(yanlışım da olabilir tabi)
Sayfa: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: