Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 44 45 [46] 47 48 ... 61   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 438610 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #675 : Şubat 15, 2019, 18:53:36 ÖS »

Üstad, bobini sararken, şarjlı tornavidaya bir aparat uydurup, onunla sarsaydın olur muydu ?
Öyle olsaydı, daha sıkı ve pratik olurdu sanırım.

Ama o zaman 4 saat boyunca bobini sararken hayatın anlamını sorgulayamazdım Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Kaç tur sarıldığını saymakta sorun olurdu galiba.

zangief_34
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #676 : Şubat 15, 2019, 20:07:28 ÖS »

yavuz abı bobınaj sararken;

<a href="http://www.youtube.com/v/H6a5Hbd59AA&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/H6a5Hbd59AA&rel=0</a>

cok sabırlısın yavuz abı,ben bu kadar sabredemezdım.
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2019, 20:32:48 ÖS Gönderen: LW3D » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #677 : Şubat 15, 2019, 20:55:50 ÖS »

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #678 : Şubat 16, 2019, 17:42:27 ÖS »

Flipperlar:
----------------

Geldik 15 parçalık serinin sonunaaa...

Pinball'un en önemli parçası olan flipperların bakımını sona bıraktım. Hem diğer mekanizmalardan daha farklı olduklarından, hem de oyunu kontrol ettiğimiz ve çok daha fazla hareketli parçası ve elektriksel bileşeni olduğundan elim alışmadan bunlara girişmek istemedim...

Flipperlar pinball'da oyunu kontrol ettiğiniz parçalar. Diğer elden geçirdiğim tüm mekanizmalar bir şekilde ya kendi kendine ya da dolaylı yoldan top geldiği zaman aktive olan mekanizmalardı. Flipper'lar ise sağ ve soldaki butonlara bastığınızda ilgili mekanizmayı direk sizin çalıştırdığınız mekanizmalar olduğundan bence en önemli bileşenler. Bunlardaki en ufak sorun, ne bileyim bir tutukluk bir gecikme bir ayarsızlık direk oyun keyfinizi etkilşeyeceğinden bunların bakımına ekstra özen geöstereceğim...

Önce flipperların temel çalışma prensibini sizlere anlatacağım ancak flipper nedir diyenleriniz için benim flipperların 3 sene önceki hali göstererek başlayayım anlatmaya...

Flipper dediğimiz alet en basit anlatımla, pinball'un bize en yakın yerinde bulunan ve oyundan çıkmak için yuvarlanan toplara vurmamızı onları gerisin geri oyun alanına göndermemizi sağlayan sağlı sollu iki adet plastik sopa

İyi bir pinball oyuncusunun mahareti ise flipperları hünerli bir şekilde kontrol edip toplara gelişigüzel değil bazı hedeflere ve rampalara yöneltebilecek açılarda vurmaktan geçiyor Bazen topu flipperda tutup, sektirip, hatta bir flipperdan diğerine aktarıp istediğimiz açıları yakalayabiliyoruz...

Gördüğünüz üzere bizim Elvira'nın flipperları oldukça yıpranmış...

... ve hatta zamanında değişmiş. Bunlar bu oyun için tasarlanmış ve hatta patentlenmiş orijinal flipperlar değil. Üzerlerinde Capcom logosu var. Evet zamanında Capcom bile bir avuç pinball yapmış

Oyun alanının üzerinde sadece küçük bir plastik sopa olarak gördüğümüz flipperlar aslında oyun alanının altında daha büyük mekanizmalar tarafından kontrol ediliyor.

Şimdi flipperlarımızın neler olduğunu gösterdikten sonra çalışma prensiplerini anlatabilirim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #679 : Şubat 16, 2019, 18:19:51 ÖS »

Flipper'ların solenoid'leri pinball oyun alanındaki diğer solenod'lerden farklıdır. En büyük fark bunların daha büyük ve güçlü olması ve 50 Volt ile çalışmaları. Ancak bundan daha da önemlisi bunlarda diğerlerindeki gibi tek değil iki bobin sargısı bulunmasıdır. Nedenini anlatacağım...

Şimdi gözünüzün önüne getirin, pinball oynarken flipper butonuna bastığınızda flipper ileri doğru hareket ediyor, tamam, ama butona basmaya devam ettiğiniz zaman, mesela bir topu sabit tuttuğunuz durumda, flipper da&nbsp; ileride kalmaya devam ediyor değil mi?

Hiç düşündünüz mü, siz butona basılı tutarken solenoid'in üzerinden 4-5 Amper'lik bir elektrik akımı geçmeye devam etse solenoid'in ısınması ve hatta yanması gerekmez mi?

Bir soru daha; Solenoid'i yakmadan ve enerjisini de kesmeden flipper'ı ileride tutmak için o zaman üzerinden daha az akım geçirmemiz gerekli.&nbsp; Demekki solenoid'in sargısında kullanılan telin ince ve sargı sayısını da artırmamız lazım değil mi?

Bir solenoid'İn gücü üzerinden geçen elektrik akımı ile doğru orantılıysa eğer az akım geçecek şekilde yaparsak o zaman da flipperımız güçsüz olmaz mı?

İşte tüm bu sorunları aşmak, yani hem topa güçlü bir şekilde vurabilen hem de butona basılı tuttuğumuzda da ısınıp yanmayacak bir flipper solenoid'i yapmamız için 2 tane farklı bobini aynı solenoid merkezi etrafına sarıyoruz

Birinci bobin kalın telle ve az sayıda sargı ile sarılıyor. Bunun direnci 3-5 ohm seviyesinde ve bir hesap yaparsanız 50V ile beslediğinizde üzerinden 10 Amper'e yakın akım geçiyor (Bu çok büyük bir elektrik akımıdır bu arada) ki bu sayede o 80 gramlık ağır çelik topu 2 metre öteye yokuş yukarı fırlatabiliyoruz

Aşaığıdaki şemada topa vurduğunuz zamanki senaryoyu görüyorsunuz. Bu şemaya yine döneceğim...

İkinci bobin ise flipper butonuna basılı tuttuğunuzda sadece 80 gramlık topu taşıyacak kadar bir güce sahip. Daha ince telle 4500-5000 tur sargı ile sarılıyor ve direnci 150-200 ohm arasında. Bu da demek oluyor ki bobinin üzerinden 0.25 Amper yani 250 mA kadar bir akım geçiyor. Bu akım bobinin ısınmasını sağlayamaycak kadar düşük bir akım.

Peki bu durumda ikinci bobinin devreye girmesini nasıl sağlıyoruz?

Elbette ki basit bir anahtar ile Ona da "End Of Stroke switch" (EOS Switch) deniyor. Yani Türkçe'ye "Vuruş Sonu Anahtarı" şeklinde çevrilebilir.

Flipper sonuna kadar gidince, yani vuruş tamamlanınca mekanizma üzerindeki bir çıkıntı EOS'yi açıyor ve çok sargılı yüksek dirençli bobin devreye giriyor. Bu sayede her iki bobin'İn üzerinden geçen elektrik akımı düşüyor ve flipper ileri pozisyonda kalmaya devam ediyor.

İlk durumda EOS switch kapalı pozisyonda olduğundan ikinci bobini bypass ediyordu.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #680 : Şubat 16, 2019, 18:45:52 ÖS »

Bu teorik bilgilerden sonra bizim malların durumu nedir ona dönelim. Gördüğünüz üzere yağ, pasd ve pislikten ötürü mekanizmalar neredeyse kilitlenmiş vaziyetteydi. 3 sene önce denediğimde biri güçsüz bir şekilde çalışıyordu diğer ise çalışmıyordu...

Flipper sopalarını tutan mekanizmaların yakından durumu bu...

Bunları da elden geçirmek ve yeniden kullanılabilir hale getirmek mümkün ancak pinball camiasında pek verimli olmaması ve güçlü bir mekanizma olduğundan bazı parçaların sadece pislik pas değil fiziksel olarak aşınmış olmasından dolayı bunların yenilenmesi gerekiyor.

Bu sebeple "flipper rebuild kit" ler satılıyor. Bu kit'lerin içeriği (ve fiyatı) satıcıdan satıcıya değişiyor ancak çok pahalı olmadığından (15-20 USD civarında ikili takımı) 3 sene önce ben de elimdeki seri pinball'a uygun bir kit satın almıştım.

Bu kit'lerde en çok aşınan parçaların yenileri bulunuyor. Yani yeni plunger, yeni yay, solenoid'i tutan ve plunder'ı durduran çelik parça, yeni EOS'ler ve kıvılcım önleyici kondansatörler bulunuyor.

Bazı kitlerde flipper sopalarının şaftını tutan plastik parça bulunmuyor. Ben bu yüzden bu parçaları ekstradan almıştım. 2-3 USD bişeydi sanırım...

Hiçbir kit'de flipper sopası bulunmuyor zira sopalar oyununa göre değişik olduğundan onları ayrı satın almanız gerekiyor.

Yeri gelmişken Elvira'nın flipper sopaları hakkında kısa bir bir bilgi de vereyim...

Bu sopalar patentli "Nesi patentli bunların? Bildiğimiz sopa işte" diyebilirsiniz, ancak ilgili patente göre sopaların üzerindeki çizgiler estetik amaçlı değil, oyuncuya belirli hedefleri vurabileceği nişanlı atışlar yaptırmak için birer indikatörmüş

Neyse, ben marco'dan bu orijinal sopalardan sipariş etmiştim onlar düzünü göndermişti. Ben de elemanlara yazdım, ben bunu değil orijinalini istemiştim diye, hemen cevap yazıp özür dilediler, yenisini ücretsiz ve kargosu bizden gönderiyoruz, diğeri sizde kalabilir yedek yaparsınız dediler. Gerçekten de kargo çok hızlı bir şekilde elime geçti ama ne göreyim yine aynı düz tip göndermişler Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Yine yazdım... Binbir özürle bu sefer ben şahsen kontrol edeceğim dedi yazıştığım kişi ve sonunda "priority" bir şekilde hızlıca istediğim bu çizgili sopalar elime ulaştı.

O yüzden pinball parçası alacaksanız marcospecialties.com u gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz

Şimdi bu yeni parçalarla dağıttığım flipper mekanizmalarını yeniden toplamaya başlıyorum

« Son Düzenleme: Şubat 16, 2019, 19:16:23 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #681 : Şubat 16, 2019, 18:54:43 ÖS »

Mekanizmayı tutan metal plakaları klasik olarak önce yıkadım, bulaşık teliyle temizledim, sonra zımpara, WD40 ve IPA ile de son temizliklerini yaptım.

Sonra solenoidlere ve daha önceki tamiratlardan kalmış bu ucube elektrik düzeneğine geldi sıra...

Onları da IPA ile temizledim, kontaklarının lehimlerini tazeledim, bir diyot'un teli kopuktu onu değiştirdim ve etiketlerini yeniledim...

... ve sonunda tüm parçalar temizlenmiş şekilde bir araya getirilecek hale geldiler.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #682 : Şubat 16, 2019, 19:04:06 ÖS »

Bugün Flipper mekanizmalarını toparladım. EOS switch ve kondansatör kablolamalarını komple yeniledim. Tüm mekanizma şıkır şıkır oldu Artık bunlarla ilk topa vuracağım anı sabırsızlıkla bekliyorum Kahkaha

Flipper sopalarını şimdilik gevşek bir şekilde monte ettim zira esas sıkı montaj oyun tahtasına mone ettikten sonra olacak...

Son olarak küçük bir detay ayar daha kaldı bahsetmek istediğim... EOS ayarı...

Demiştim ya, esas vuruşun tamamlandığı zaman EOS'Nin açılması lazım diye. Uzmanlara göre, flipper en dibe kadar vurduğunda EOS yaprakları arasındaki açıklığın 1/8" yani 3.2 mm civarında olması gerekiyormuş. Bu aslında normalde birbirlerine değen konumda olan switch yapraklarının tam olarak ne zaman açılacağının bir ayarı. Eğer EOS daha erken açılırsa flipper yolculuğunu tam tamamlayamadan gücünü düşürmüş oluyoruz (topa daha az güçle vurmuş oluyoruz yani). Eğer EOS daha geç açılırsa da solenid'imizi ısıtmış oluyoruz ve zamanla bu ömrünü azaltan bir şey.

Bu ayarı da her iki flipper için yapıyorum...

... ve tüm mekanizmaları elden geçirmenin yorgunluğu ve gururu ile biraz dinlenmeye çekiliyorum

e-sport.net
Ziyaretçi
« Yanıtla #683 : Şubat 16, 2019, 22:29:15 ÖS »

reklamına bakın bu cihazın.
https://i.hizliresim.com/lqN0VX.jpg
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #684 : Şubat 16, 2019, 23:43:20 ÖS »

reklamına bakın bu cihazın.
https://i.hizliresim.com/lqN0VX.jpg

O reklam bu pinball'un reklamı değil ki

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #685 : Şubat 17, 2019, 10:54:08 ÖÖ »

yavuz tünelin sonunda ışık göründü sanırım pinbalda yanılıyormuyum ?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #686 : Şubat 17, 2019, 14:39:35 ÖS »

yavuz tünelin sonunda ışık göründü sanırım pinbalda yanılıyormuyum ?

Evet, yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. Bundan sonra plastik rampalar var. Her yeri yamuk yumuk olmuş, yer yer kırık çatlaklar var. Adam etmeye çalışacağım...

Onlar bitene kadar da oyun alanının 1 aylık bekleme süresi dolacak sanırım. Duruma göre önümüzdeki hafta sonu oyun alanının geri montajına başlayabilirim eğer büyük bir aksilik çıkmazsa...

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #687 : Şubat 17, 2019, 15:09:15 ÖS »

Yavuz bey, kollara hareket veren selenoid sisteminde zaman rölesi var mıdır acaba, yani iyi niyetli olmayan biri bir tür pause gibi topu kolun köşesinde bekletebilir, yada selenoid yanasıya kadar.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #688 : Şubat 17, 2019, 15:56:12 ÖS »

Yavuz bey, kollara hareket veren selenoid sisteminde zaman rölesi var mıdır acaba, yani iyi niyetli olmayan biri bir tür pause gibi topu kolun köşesinde bekletebilir, yada selenoid yanasıya kadar.

Zaman rölesi değil de bir röle var arada tabii, jeton atıp oyunu oynadığınız zaman kolların aktif olması için.

Bu düzenekte butona devamlı bassanız da solenoid'ler zarar görmnez.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #689 : Şubat 17, 2019, 20:40:05 ÖS »

Biz bu tarz elektronmekanik yerlerde, ve hatta benzer yöntem step motorlarda da kullanılıyor, hold current diye ayrı bir akım set ediyoruz. İlk hareket esnasında yüksek akım geçiriliyor, hareket durağan hale geldiğinde akım düşürülüyor. O dönemde elektronik bu kadar ileri değildi herhalde, iki ayrı bobin ve switch tam da o yıllara yakışır bir çözüm olmuş.

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
Sayfa: 1 ... 44 45 [46] 47 48 ... 61   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: