Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6 ... 19   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi  (Okunma Sayısı 72666 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #45 : Haziran 25, 2016, 22:23:56 ÖS »

Harika...Sonuç ürünü daha da merak etmeye başladık...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Haziran 26, 2016, 11:42:43 ÖÖ »

Eline sağlık süper olmuş
Bu arada görüntüye başka effect eklemeyi düşünüyormusun
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Haziran 26, 2016, 14:12:46 ÖS »

Eline sağlık süper olmuş
Bu arada görüntüye başka effect eklemeyi düşünüyormusun

Aklımda başka bir effect yok. Şu anda 3 kademe scanline ve gene 3 kademe yatay piksel blend effecti var. Ihtiyaç olabilecek aklınıza gelen bir effect var mı? Tabiki full screen buffer kullanmadığım için sade satır bazında uygulanabilir effectler eklenebilirr.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #48 : Temmuz 27, 2016, 09:54:25 ÖÖ »

Merhaba,

Geçen hafta sipariş etmiş olduğum HAPP klonu joystik ve NEO GEO renklerinde butonlar elime ulaştı. Şu an için neredeyse tüm parçalar artık elimde. Şimdi ölçü alarak kasa çizimini bitirmek üzereyim.

Dediğim gibi bu kabinde tam bir klon yapma gibi bir hedefim yok. Sadece esinlenerek benzer olacak şekilde ama kendi ihtiyaçlarıma uygun bir tasarım yapıyorum.

Şu an için tasarıma ait profil taslağı ekteki gibi oldu.

Burada beni zorlayacak daha doğru nasıl yapacağımdan hiç emin olmadığım tek problemli nokta, bazı panellerin açılı kesilecek olması. Bunları beyaz yuvarlak içine aldım. Biraz daha düşünüp bu açılı kesimlerden kurtulacak şekilde bir çalışma yapmam gerekebilir.

Ekran çerçevesinin olduğu kısım (kırmızı ile çizilimiş olan bölüm) pleksi yada benzer başka bir ince malzeme ile yapılacak. Ekran arkadan desteklenmiş olacak. Çerçeve sadece kozmetik amaçlı.

Joystik ve buttonların takılacağı yüzey ise 4mm kalınlıkta dış cephe kaplaması ile yapılacak. İki yüzeyi aliminyum ortası kompozit bir malzeme ile sandwich yapılmış bir malzeme. Çok seviyorum, işlenmesi kolay ve sağlam.

Tek kontrollü olacak. İkinci oyuncu external kontroller takacak eğer gerek olur ise.

Şu anki ölçüler, derinlik 46cm, yükseklik 65cm, genişlik 50 cm civarı ...

Bir kaç güne kadar 3d tasarımı da çıkartıp kesip biçmeye başlıyorum...
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2016, 09:56:18 ÖÖ Gönderen: delimawi » Logged

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #49 : Temmuz 27, 2016, 11:24:51 ÖÖ »

Benim düşüncem kontrol paneli ahşap yapmanın daha iyi olacağı yönünde
Alüminyum çok dayanıklı olmayabilir yamulma yapabilir
Birde güç kaynağı nı göremedim çizimde onu nasıl yapmayı planlıyorsun
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #50 : Temmuz 27, 2016, 11:44:22 ÖÖ »

Açılı kesim için kolayını bulamazsan daire testeremle birlikte sana bir uğrayabilirim.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Temmuz 27, 2016, 17:13:32 ÖS »

Burada beni zorlayacak daha doğru nasıl yapacağımdan hiç emin olmadığım tek problemli nokta, bazı panellerin açılı kesilecek olması.

@wizofwor'un da belirttiği gibi çare daire testere + zımpara.

Daire testerenin açısını (marangozlar arasında "gönyeli kesim" deniyor bu arada)  "tam" olarak elbette tutturamıyorsun ancak zımpara ve sonrasında macun ve/veya beyaz tutkal ile bu sorunu hallediyorsun.

Burada işin püf noktası parçayı direk o açıyla gönyeli kesmek. Yani düz kesip sonra kenarını traşlarım şeklinde yapmaman lazım.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #52 : Temmuz 27, 2016, 20:24:12 ÖS »

Benim düşüncem kontrol paneli ahşap yapmanın daha iyi olacağı yönünde
Alüminyum çok dayanıklı olmayabilir yamulma yapabilir
Birde güç kaynağı nı göremedim çizimde onu nasıl yapmayı planlıyorsun

Aliminyum altına bir kat ahşap üzey ile destekleyeyim o zaman.

Güç kaynağı olarak 5V 4A, 12V 1A çift çıkışlı güç kaynağı kullanıyorum. Ölçüğüm ve okuduğum kadarıyla yeterli görünüyor. Boyutu ufak, rahat rahat sığacak. Zaten Neo Geo Slot'un yanın boş yer kalıyor. Profil çizimde belli olmuyor.

Açılı kesim için kolayını bulamazsan daire testeremle birlikte sana bir uğrayabilirim.

Çok sevinirim. Acaba diyorum ki komple dış kaplamayı da mı aliminyum ile yapsam. Yani yan profiller ahşap ama eğimli yüzeyleri kaplayacak ölümler alüminyum olacak şekilde.

Burada beni zorlayacak daha doğru nasıl yapacağımdan hiç emin olmadığım tek problemli nokta, bazı panellerin açılı kesilecek olması.

@wizofwor'un da belirttiği gibi çare daire testere + zımpara.

Daire testerenin açısını (marangozlar arasında "gönyeli kesim" deniyor bu arada)  "tam" olarak elbette tutturamıyorsun ancak zımpara ve sonrasında macun ve/veya beyaz tutkal ile bu sorunu hallediyorsun.

Burada işin püf noktası parçayı direk o açıyla gönyeli kesmek. Yani düz kesip sonra kenarını traşlarım şeklinde yapmaman lazım.

Bunu söylediğin iyi oldu. Zira ben ahşap parçaları kendi yaptığım ufak bir CNC'im var, orada kesecek ve işleyecektim. Bu durumda tıraşlama olmayacaksa sıkıntıya girecek durum.

Neyse dediğim gibi şu alü kaplama olayına biraz kafa yorayım en iyisi...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #53 : Temmuz 27, 2016, 21:47:31 ÖS »

alüminyum kullandığın zaman kabinin ağırlığını azaltacak bu da sarsıntı sorunlarına neden olacaktır
bana kalırsa tüm kabini MDF ile yapman daha iyi ve güzel olur
monitör önüne gelecek bezel i de siyah pleksiglasdan kesersin on numara olur, tüp olmadığı için bezel düz kesim olacak zaten ekrana gelen kısmını çerçeve olarak boşluk bırakırsın sadece kenar boşlukları kapatırsın

arka kapak içe oturur şekilde sanırım onun için freze işi de yapılması lazım eğer öyle ise, gerçi zaten joystick montajı için de freze işi var

güç kaynağı güzel bir seçim olmuş, normal arcade güç kaynakları bu kasa için büyük kalır biraz

arka kapakta fan atmana gerek yok tüp olmadığı için fazla ısı olmaz
sadece havalandırma kanalları yada delikleri açsan kafi olur diye düşünüyorum

üst aydınlatma işlerini de kafanda netleştirirsen bence bu plandan on numara bartop kabin olacak, keyifle oynaman dileğiyle
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #54 : Temmuz 28, 2016, 01:46:24 ÖÖ »

Selam evreno. Sanırım yanlış ifade ettim. Alüminyum kaplama olacak ama büyük ölçüde alüminyum altında ahşap kullanmayı düşünmüştüm.

Fan zaten düşünmüyorum, dediğin gibi ızgara yeterli olacaktır. Üst aydınlatma için küçük bir ışık kutusu bıraktım. Zaten led şerit olacak o kısımda.

Son durumda açılı kesimlerden kaçınılmış haldeki taslak aşağıdaki gibi oldu.

Yeşil yerler 18mm ahşap. (Yada MDF) Kırmızı yerler ise alü kaplama olacak. Halen daha tasarım aşamasındayım henüz netleştirmedim.

Bu arada freze işinden korkmuyorum zira sanırım CNC de açılacak tüm freze ihtiyacı olan delik ve boşaltmalar. Ama son durumda içeri gömük kapakta gereksiz oldu. Zaten alü kaplama olacaksa, kapak olacak yerdeki kaplama vidalı olur. Gömmeye gerek kalmaz.

Kaplama olmadan sadece ahşap olacak yerleri 3d ye taşıdığımızda aşağıdaki gibi birşey ortaya çıkacak gibi. Beni tatmin ediyor sanki yavaş yavaş...

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #55 : Temmuz 28, 2016, 09:23:48 ÖÖ »

Deli mavi tasarım çok şık duruyor ,yalnız bartop kabının altına herhangı bıryere sabıtlıyici koymayı dusunuyormusun.zira bir shoryuken çekerken kabın elinden kacmasın Kahkaha
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #56 : Temmuz 28, 2016, 10:18:29 ÖÖ »

delimawi, açılışa geliriz Kahkaha
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #57 : Temmuz 28, 2016, 11:08:16 ÖÖ »

Joysticklerin bakımı için panelin altına nasıl ulaşacağına da düşündün mü? Paneli daha uzun ömürlü olması için MDF yerine masif ahşap yapmanı önerebilirim. Ufak bir parça olacağı fazla ek masraf çıkarmayacaktır.

Yeni tasarımda yanlış görmediysem panelinin en altında aluminyum desteksiz kalıyor. O biraz sorun olabilir.

MDF kullanılacaksan kabin sabitlemek için fazla düşünmene gerek yok. Yeterince ağır olacaktır. 18mm'lik panelin m2'si 13-14 kg civarında olmalı.

Samurai
Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : Temmuz 28, 2016, 12:25:43 ÖS »

Bu mini Neo Geo kabin bittiğinde açılış Metal Slug oyunuyla yapılmalı bence  Kahkaha
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #59 : Temmuz 28, 2016, 15:25:54 ÖS »

tek kontrol olduğu için masif ahşap olmadan mdf de iş görür ama denildiği gibi masif ahşap olursa daha uzun ömürlü olur
birde kontrol panelin bakım işleri falan için taban kısmı sökülebilir olarak yaparsan iyi olabilir, ahşaba giren dübeller var onun üzerine de vida yapılıyor o şekilde yaparsan defalarca sök tak yapabilirsin sıkıntı olmadan
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6 ... 19   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: