Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[PROJE] Taito Vewlix Diamond Arcade Cabinet
Sayfa: 1 2 3 [4] 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [PROJE] Taito Vewlix Diamond Arcade Cabinet  (Okunma Sayısı 5050 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Chameleon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #45 : Ekim 19, 2017, 19:04:52 ÖS »

Abi valla tekrar tekrar bakıyorum harika olmuş. Retro şeylere karşı daha çok sempatim var ama buradaki emek, işçilik harika. Hayran olmamak elde değil. Bu UV baskıyı nerede yaptırıyorsun? Benim kabinimde de ekrana böyle yaptırmak istiyorum.

Usta konusuna gelince, ustalardan kazık yiye yiye herşeyi kendim yapmaya çalıştıkça ev alet edevattan geçilemez oldu. Her seferinde diyorum bu sefer ben bulaşmıyorum parasıyla yaptırıcam diye, sonra iş yine bana kalıyor. Parça olarakta birazcık spesifik bişey gerekince buralarda bulunmuyor. İstanbul Karaköyde bulamayacaksam nerde vardır ki? Allahtan aliexpress, ebay ve türevleri var da 1 ayda da olsa istediğimiz şey geliyor. 
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Ekim 19, 2017, 22:05:35 ÖS »

Abi valla tekrar tekrar bakıyorum harika olmuş. Retro şeylere karşı daha çok sempatim var ama buradaki emek, işçilik harika. Hayran olmamak elde değil. Bu UV baskıyı nerede yaptırıyorsun? Benim kabinimde de ekrana böyle yaptırmak istiyorum.

Usta konusuna gelince, ustalardan kazık yiye yiye herşeyi kendim yapmaya çalıştıkça ev alet edevattan geçilemez oldu. Her seferinde diyorum bu sefer ben bulaşmıyorum parasıyla yaptırıcam diye, sonra iş yine bana kalıyor. Parça olarakta birazcık spesifik bişey gerekince buralarda bulunmuyor. İstanbul Karaköyde bulamayacaksam nerde vardır ki? Allahtan aliexpress, ebay ve türevleri var da 1 ayda da olsa istediğimiz şey geliyor. 

Bu memlekette imalat çok sıkıntılı maalesef. Ben alet vs. ala ala marangoz gibi oldum. Bir çok şeyi arkadaşlara verdim onlar saklıyor koyacak yer bile kalmadı. Yok yani kendime bir marangoz dükkanı açsam iş yapar mıyım diye düşünmeye başlamadım değil

UV baskı için de özelden yazarsan eğer bilgilerini veririm nerde yaptırdığımın. Zaten nette de bakıp yapan bir çok yer bulabilirsin bu arada.
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Kasım 01, 2017, 22:09:00 ÖS »

Evet millet kabin yapımında son kulvara girdim sayılır.

Yurtdışından hoparlör kapakları geldi. TR de bu kapakları bulamadım maalesef. Yavuz hocam da söyledi o da dışardan getirtmiş zamanında. Aliexpress sağolsun Kahkaha
Hoparlör kapaklarını montajladım fena olmadı. Sadece vidaları siyaha boyama işi kaldı

TV yi sabitlemek için ayrıca bir parça kesip öyle sabitledim. Geniş bir U şeklinde parça düşünün onun gibi bişi

Bauhaus sağolsun tanesi 4 TL den 4 adet teker de alındı. Yalnız teker alırken dikkat etmek lazım. Stopperi olan; yani kilitli ve üstten vidalanabilen teker almak lazım. Civatalı modeller sıkıntılı

Kilitlerimiz takıldı. Taktığım kilit standart bir ürün. Evde kullanılacağı için çok sağlam bişi takmadım. Ama ticari kullanılacaklar için daha sağlam kilit alınabilir.

Kontrol panelinin metal kısmı CNC de kesildi. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Daha önceki astro city projemde delikleri tam 30m kestirmiştim. Fakat plexi artı metal bir araya gelince ufaktan da olsa kasma yapıyor. Bu sefer tüm delikleri 31mm olarak çizip kestirdim.

Menteşeler standart toptan 1.75 TL ye satılan SAMET marka menteşe. Bir esprisi yok yani. Takmak için menteşe deliği açmanız lazım tabi ki.

Arka kapağın kilitlenmesi için çıt çıt gibi açılıp kapanan sistemli bir malzeme kullandım. Bu da bir iki TL civarında bir şey. Ama çok sağlam. Kavradı mı açmak için iyice çekmek gerekiyor. bir adet erkek ve dişi parçadan oluşuyor.

şimdilik bu kadar. Daha bir dünya iş var ama zor kısımları bitirdim.

Yapılacaklar.

Üst Marque plexi olan parçanın arkadan film kaplanması
Hoparlörlerin montajı
Amfi alınması
Kabinin elektrik devresinin çekilmesi
Joystik ve buton takılması ve tesisatının çekilmesi.
Kontrol panelinde bulunan instruction space kısmına plexi glass kesilmesi

Bunlarda kabinin genelden bir kaç resmi.Oda çok dağınık kusura bakmayın Kahkaha

ejderfunk
Üye

Retro Manyağı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #48 : Kasım 01, 2017, 22:35:42 ÖS »

Harika görünüyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #49 : Kasım 01, 2017, 22:52:37 ÖS »

Tam da duvar rafının hizasına denk gelmiş, 1 cm daha uzun olsa oraya sığmayacak

Çok güzel olmuş. Süslemeler ve joystickler de takılınca da şahane gözükecek eminim.

Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #50 : Kasım 01, 2017, 23:17:50 ÖS »

Harika görünüyor

Teşekkür ederim

Tam da duvar rafının hizasına denk gelmiş, 1 cm daha uzun olsa oraya sığmayacak

Çok güzel olmuş. Süslemeler ve joystickler de takılınca da şahane gözükecek eminim.

Abi aslında yeri orası değil sağ tarafa koyacağım Pc masası gibi bişi var. onu iptal edicem artık. Fakat buraya da sığdı 2cm fark ile
Heroman
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Kasım 01, 2017, 23:22:02 ÖS »

Hurşit çok temiz iş yapıyorsun harika gözüküyor. .
evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #52 : Kasım 02, 2017, 00:26:19 ÖÖ »

Eline sağlık süper olmuş
“Sen dağınık oda görmemişsin benim okbaby nin restore başlığında odanın durumuna baktın mı hiç atom bombası atılmış gibiydi “
Senin odan bence gayet düzenli
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #53 : Kasım 02, 2017, 10:18:08 ÖÖ »

Eline sağlık süper olmuş
“Sen dağınık oda görmemişsin benim okbaby nin restore başlığında odanın durumuna baktın mı hiç atom bombası atılmış gibiydi “
Senin odan bence gayet düzenli

Küçük geliyor artık odalar tüm sebebi bu
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #54 : Kasım 02, 2017, 10:55:57 ÖÖ »

Eline sağlık. Kabinin hakkını vermişsin. Muhteşem olmuş.
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #55 : Kasım 02, 2017, 21:23:56 ÖS »

Teşekkür ederiz efeeem.
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #56 : Kasım 07, 2017, 21:32:12 ÖS »

Dün kabine bir kaç ekleme daha yaptım. Vakit oldukça yapıyorum bir şeyler ama çok yavaş ilerliyor.

Marquee kısmına yaptırdığım plexi glass arkasına cam filmi çektirdim. Her ne kadar istediğim rengi bulamasam da fena olmadı sanki. Her zaman dediğim gibi TR de imalat yapacaksanız istediğinizi bulmanız mümkün değil. Mutlaka yurtdışından getirtmeniz gerekiyor.

Makinenin sağına ve soluna gelecek olan süslemeleri bastırdım. Daha önce UV baskı yaptırdığım yerde yaptırdım fakat nedense yaptıkları baskı bana pek kaliteli gelmedi. Çalışmam vektörel olduğu halde pixeller çok büyük çıktı. Daha sonra araştırmaya başladım ve İstanbul Topkapıdaki matbaacılar sitesine gittim. Orada Reis Dijtal diye bir firma var. Ofset kalitesinde dijital çıktı diye bir mottoları var.

Normalde birebir kalitede baskı istiyorsanız ofset baskı yaptırmanız lazım. Fakat ondaki sıkıntı da şudur ki; çok adetli baskı yaptırmanız gerekiyor. Min 1000 adet yapacaksınız ki maliyeti kurtarsın. Öyle bir amacımız olmadığı için de ofset bizim için sıkıntı oluyor maalesef. Bu bahsettiğim yer maximum 70X50 boyutunda baskı yapabiliyor ve kalite de gayet tatmin edici.
Bu arada en büyük boy bu. Forumdaki arkadaşların tavsiyelerine açığım. Daha büyük boyuta baskı yapan ve kalitesi iyi olan mekanlar var ise paylaşırlar ise sevinirim.

Son olarak kontrol panelinin tuşlarını yerine taktım. Daha da başka bir şey yapmadım Kahkaha
Kontrol paneli ile alakalı olarak da tavsiyem şudur ki; Benim gibi Sanwa ya da başka Japon markası buton kullanacaklar dikkat etsinler. Buton boyutları 30mm ve 24mm dir. Fakat plexi ya da metal kestirirken en az 31 ya da 25 kestirsinler ki sıkıntı çıkmasın. Diğer türlü birebir yaptığınızda çok sıkıntı oluyor.

« Son Düzenleme: Kasım 07, 2017, 21:34:43 ÖS Gönderen: Hurşit » Logged
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #57 : Kasım 07, 2017, 22:37:47 ÖS »

Çok şık bir kabin oluyor. Elinize sağlık

sait
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #58 : Kasım 08, 2017, 07:13:54 ÖÖ »

Çift kişilik olsaydı iyi olurdu.
Hurşit