Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[PROJE] Taito Vewlix Diamond Arcade Cabinet
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [PROJE] Taito Vewlix Diamond Arcade Cabinet  (Okunma Sayısı 5048 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Kasım 17, 2017, 17:02:28 ÖS »

Selamlar herkese
Kabin sonunda bitti. Ufak tefek eksikleri olsa da şimdilik idare ediyor.

Öncelikli olarak kabinin son kalan instruction kartlarını hazırladım. Resim olarak Super Street Fighter 4 arcade edition vectörel çizimlerini kullandım. Bunlar internette var birisi sağolsun vektörel olarak zamanında hazırlamış.

Yapıştırılmış halleri :

4 adet hoparlör kullandım. Tanesini 9 tl den sahibinden.com üzerinden satan bir arkadaştan aldım. Gayet memnun kaldım sıkıntı çıkartmıyor. Kablolama yaparken 2 tanesini sol iki tanesini de sağ olacak şekilde birbirine seri bağlayarak hallettim.
Amfi olarak da 55 TL ye sahibinden.com üzerinden bir arkadaştan aldığım amfiyi kullandım. Aliexpress üzerinden alsanız da o paraya geliyordu uğraşmak istemedim.

Kontrol panelini yaparken daha önce yaptığım sistemi uyguladım. Bütün kabloları tek bir sokete bağladım. 18 pinli bu sokete bağlamamın sebebi ise, uzun vadede herhangi başka bir konsol joystiği bağlarken kolaylık olması içindi.
Soket şemasını şu şekilde oluşturdum ve tek tek kablolama yaptım.

LP MP HP 3P GND   UP DOWN LEFT RIGHT
LK MK HK 3K GND  ST SLECT HOME GND

Joystick olarak da şimdilik kontolandın 30 tl ye satılan pc ve ps3 uyumlu joystiğini kullandım. Frontend kullanacaklar için gayet güzel bir controller. Kontrol panelinin karşılığı için de pcb üzerinden kablolar çekerek diğer sokete bağladım. Tak çıkar yaparak joystick değiştirmek için süper bir yöntem. Tabi bayağı zaman alan ve adamı mahveden bir uygulama Kahkaha

Ve kabinin son hai bu şekilde Kahkaha

Şu anda video yüklüyorum upload bitince kabin çalışırken ki halini de görebilirsiniz.

Bu arada frontend olarak Attractmode her zaman tercihimdir. Hyperspin vs. daha önce kullanmış birisi olarak şunu söyleyebilirim ki kendileri tam bir ömür törpüsüdür. Görsel olarak çok iyi olduğu için tercih edilir fakat uğraşmaya değmez.

Attractmode orijinalde çok basit bir arayüze sahip. Fakat geliştirilen temalar ile efsane sonuçlara ulaşmak mümkün. Ben de bu temalardan birini kullandım. Forumlarda bir arkadaş Nesica sisteminin birebir aynısını tema haline getirdi. Ben de daha sonra bu tema üzerinde değişiklikler yaparak CPS2 CPS3 Neogeo ve Naomi gibi sistemleri de ekledim. Tabi ki daha çok eksiklikleri var ama şimdilik iş görüyor. İlerleyen zamanlarda bununla alakalı bir video hazırlamayı düşünüyorum zaten.

Şimdilik bu kadar. Dediğim gibi video bu akşama kadar eklenecektir Kahkaha
Heroman
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Kasım 17, 2017, 17:11:47 ÖS »

Çok güzel görünüyor Hurşit Güle güle eskit
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Kasım 17, 2017, 18:34:57 ÖS »

Çok güzel görünüyor Hurşit Güle güle eskit

Ben de kalmaz gibi görünüyor bu kabin. İsteyeni çok maşallah Kahkaha Daha öncekini de bana yar etmemişlerdi sağolsun arkadaşlar .
« Son Düzenleme: Kasım 17, 2017, 18:36:50 ÖS Gönderen: Hurşit » Logged
Heroman
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Kasım 17, 2017, 18:53:51 ÖS »

Hımmm tamam dostum ozaman, sende bu yetenek varken gene yaparsın ..
several
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Kasım 17, 2017, 19:42:50 ÖS »

Özellikle tek kişi kullanımı için çok rahat ve güzel bir kabin oldu. Ayrıca LCD/LED ekran da kapladığı yeri çok azaltmış bu kabinde.

Eline sağlık
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Kasım 17, 2017, 19:46:25 ÖS »

Video yüklendi

« Son Düzenleme: Kasım 17, 2017, 19:53:01 ÖS Gönderen: Hurşit » Logged
evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Kasım 17, 2017, 20:19:31 ÖS »

Süper olmuş Hurşit eline sağlık
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Kasım 19, 2017, 10:35:17 ÖÖ »

Süper olmuş Hurşit eline sağlık
Teşekkür ederim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Kasım 19, 2017, 13:06:05 ÖS »

@Hursit, kabin çok detaylı ve kaliteli olmuş

İçindeki sistem hakkında da bir iki detay paylaşabilirmisin? Yani frontend olarak Attractmode kullandığını belirtmiştin ancak benim merak ettiğim bir iki konu var;

1) Emulatör standart MAME mi? Yoksa farklı sistemler için farklı emülatör/loader vs kullandın mı?
2) CHD'lerin tamamını indridin mi?
3) PC konfigürasyonu nedir? Modern bir kabin, modern oyunlar, performansı kaldıracak bir sistem için tavsiyelerin var mı?

v.s.

tekrardan tebrikler, emek çok büyük bu projede...

Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Kasım 19, 2017, 13:40:28 ÖS »

@Hursit, kabin çok detaylı ve kaliteli olmuş

İçindeki sistem hakkında da bir iki detay paylaşabilirmisin? Yani frontend olarak Attractmode kullandığını belirtmiştin ancak benim merak ettiğim bir iki konu var;

1) Emulatör standart MAME mi? Yoksa farklı sistemler için farklı emülatör/loader vs kullandın mı?
2) CHD'lerin tamamını indridin mi?
3) PC konfigürasyonu nedir? Modern bir kabin, modern oyunlar, performansı kaldıracak bir sistem için tavsiyelerin var mı?

v.s.

tekrardan tebrikler, emek çok büyük bu projede...

Abi teşekkür ederim.

1- Emulatör olarak öncelikli Retroarch kullandım.
Cps2-cps1-cps3-pgm-neogeo oyunları için Final Burn Alpha Core
3d oyunlar ya da FBA da bulunmayanlar  için de mame core kullanıyorum.

Direk normal emuların kendilerini kullanmama sebebim var. Retroarch bir çok emulatorun core dosyalarını oluştururken bazı hatalarını da telafi ediyor. En büyük özelliği ise bir çok scanline shader e sahip olması. Ayrıca bezel sistemi de çözüldükten sonra çok basit kalıyor. Retroarch ve Attractmode kullanırken Rocketlauncher vs. ihtiyacınız olmuyor. Çok basit şekilde kullanabiliyorsunuz. Sadece Demul  ( naomi ve atomisvawe ) için rocketlauncher kullanıyorum. Çünkü demul kaynak kodlarını paylaşmıyor ve retroarch core u ne yazık ki yok. Bezel kullanmak için de rocketlauncher kullanmak şart oluyor.

Ayrıca şunu da belirteyim. Eğer bir oyun FBA üzerinde çalışıyor ise asla mame tercih etmiyorum. Çünkü mame de bir çok sıkıntı mevcut. Bunun için bir video hazırlıyorum bu arada.

Bu arada elimde orjinal sega naomi sistemi olduğu için bu sisteme naomi emusunu eklemeyi pek düşünmüyorum. Ekleyeceğim oyunların hepsi Retroarch içinde FBA ve Mame core olarak mevcut.
Nesica ve Taito X2 oyunları da zaten pc tabanlı olduğu için onlar için de sadece Rocketlauncher kullanıyorum.

2- Mame üzerinde bir çok oyun sorunlu ve çerçöp olduğu için sadece bazı oyunların CHD lerini indiriyorum.
3- Şu anda kabinin içine elimde bulunan ve Emu için kullandığım bir notebook yerleştirdim. i5 işlemci intelHD 5000 kart ve 16gb Ram ile bütün oyunları oynayabiliyorum. Nesica ve 3d Mame oyunları da dahil. ,

Bu kabine şimdilik pc bağladım fakat uzun vadede Nesica oyunları elimdeki orjinal Type X2 de oynanmaya başlandığı anda direk orjinal hardware takıp jamma üzerinden kurulum yapacağım. Zaten en başta kontrol panelini 2 farklı versin olarak yapmam da bu yüzdendir.
sait
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Kasım 19, 2017, 14:25:31 ÖS »

Bu Rocketlauncher nesica oyunlarını nasıl çalıştırıyor?Rocketlauncher  nesica oyunlarını da  çalıştıran bir emulatör mü?
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Kasım 19, 2017, 22:10:16 ÖS »

Rocketlauncher frontend ya da emulatorlerde değil. Yardımcı bir program. Frontendleri düzenlemede yardımcı
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: