Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Oyun olmadan C64 kullanmak  (Okunma Sayısı 8823 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
smckndz
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 14, 2018, 13:25:58 ÖS »

Merhabalar arkadaşlar. Ben ilk defa C64 sahibi oldum  Şu anda elimde oyun veya joystick yok. Bunları temin edene kadar nasıl vakit geçirebilirim?
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 14, 2018, 13:28:56 ÖS »

Disket sürücü, sd2iec, Kaset ve datasette varmı?

Bunlardan biri varsa, aşağıdaki adreste bulunan Program Döküm Ekinden bir program seç yaz ve kaydet

https://www.dropbox.com/s/yvauloydqehgenr/Commodore%20PDE%2044%20a.pdf?dl=0
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2018, 13:32:38 ÖS Gönderen: Kaan Akkurt » Logged

smckndz
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 14, 2018, 13:32:07 ÖS »

Sadece datassette var. onun dışında herhangi bir oyun kasedi veya okuyucu gibi birşeyim yok.
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 14, 2018, 13:32:25 ÖS »

Aramıza hoş geldin. Herhangi bir alışveriş yapmadan C64 için üretilen yeni nesil donanınları araştırmanı tavsiye ederim. Göreceksin ki çok fazla seçenek var ve kendin için en uygun olanını bulman gerekiyor.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 14, 2018, 13:37:30 ÖS »

Aramıza hoş geldin. Herhangi bir alışveriş yapmadan C64 için üretilen yeni nesil donanınları araştırmanı tavsiye ederim. Göreceksin ki çok fazla seçenek var ve kendin için en uygun olanını bulman gerekiyor.

Aynen katılıyorum

IRQHack64
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=15503.0

SD2IEC - C64 Disket Sürücü Emülatörü
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11542.0

smckndz eğer İstanbul da isen, elimde boş bir oyun kaseti var. Yani eskiden oyun vardı ama sonradan üzerine başka bir şey kaydedilmiş. Eğer becerebilirsem oraya disketten tek parçalı oyunlardan kayıt edip sana verebilirim. Bir süre idare eder..

Joystick için de bir çözüm bulursun umarım.

« Son Düzenleme: Eylül 14, 2018, 13:40:29 ÖS Gönderen: Kaan Akkurt » Logged

smckndz
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 14, 2018, 13:42:14 ÖS »

Joystick ve kablo gibi şeylere çözüm buldum. İstanbulda değilim ama orada alabilecek tanıdıklarım var onlara elden teslim edebilirsiniz ayarlarsak. Şuan istediğim sd karttan oyunları direk okuyabilecek bir cihaz lazım.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 14, 2018, 13:47:57 ÖS »

Disket sürücü, sd2iec, Kaset ve datasette varmı?

Bunlardan biri varsa, aşağıdaki adreste bulunan Program Döküm Ekinden bir program seç yaz ve kaydet

https://www.dropbox.com/s/yvauloydqehgenr/Commodore%20PDE%2044%20a.pdf?dl=0

Amstrad 6128'de önceden deftere yazıp hazırladığım programı 2 saatte yazıp çalıştırdığımı sonra da kaydedemeden kapattığımı hatırladım.

Use the brute force, Luke
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 14, 2018, 14:13:38 ÖS »

Hosgeldin

C64 ve A500 gerisi teferruat
ateskd
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Eylül 14, 2018, 14:29:34 ÖS »

Biraz zahmetli ama 10-20TLye internetten bulabileceğin tap dosyası oyunları oynayabilirsin.

1. 10-20TL arasında satılan kaset adaptörü denen bir alet var. Kaset şeklinde bir ucundan kablo çıkıyor. Internetten bulabilirsin. Bu adaptörü satın alman gerekli.
2. Tap2Wav diye bir site var. Oradan programı indirip PCne kur.
3. İnternetten bulduğun tap dosyası şeklindeki oyun-program neyse onu wav dosyasına çevir.
4. Internette online wav dosyasını mp3 dosyasına çeviren sitelerden biriyle mp3e çevir.
5. Bu mp3 dosyasını pc'nden telefonuna gönder.
6. Kaset adaptörünü datasettine tak. Kaset adaptöründen çıkan kabloyu telefonunun kulaklığına tak.
7. c64'ünde LOAD yazıp return tuşuna bas. Ekranda press play on tape yazacak. Şimdi telefonundan bu mp3 dosyasını müzik çalar ile çal.

Eğer doğru yaptıysan oyun yüklenecektir. İyi eğlenceler
smckndz
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 14, 2018, 15:04:37 ÖS »

Biraz zahmetli ama 10-20TLye internetten bulabileceğin tap dosyası oyunları oynayabilirsin.

1. 10-20TL arasında satılan kaset adaptörü denen bir alet var. Kaset şeklinde bir ucundan kablo çıkıyor. Internetten bulabilirsin. Bu adaptörü satın alman gerekli.
3. İnternetten bulduğun tap dosyası şeklindeki oyun-program neyse onu wav dosyasına çevir.
4. Internette online wav dosyasını mp3 dosyasına çeviren sitelerden biriyle mp3e çevir.
6. Kaset adaptörünü datasettine tak. Kaset adaptöründen çıkan kabloyu telefonunun kulaklığına tak.
7. c64'ünde LOAD yazıp return tuşuna bas. Ekranda press play on tape yazacak. Şimdi telefonundan bu mp3 dosyasını müzik çalar ile çal.

Bu işime yarayabilir teşekkürler. Peki dataset e sığacak mı bu yanındaki kabloyla?
ateskd
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Eylül 14, 2018, 15:14:03 ÖS »

Bu işime yarayabilir teşekkürler. Peki dataset e sığacak mı bu yanındaki kabloyla?
Ben daha önce bu yöntemle oyun oynadım. Datasete kabloyla sığıyordu. Galiba tam oturması için datasetin kaset kapağını çıkartmıştım.
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Eylül 14, 2018, 16:38:46 ÖS »

Ben daha önce bu yöntemle oyun oynadım. Datasete kabloyla sığıyordu. Galiba tam oturması için datasetin kaset kapağını çıkartmıştım.

Evet kapağı sökmek gerekiyor. Sökmeden de oluyor ama zorlamak lazım biraz.
Ben bu yöntemle pek başarılı olamadım. Kimi oyunlar çalışmadı. Ya da yüklenmedi.

En iyisi yine kaset disket veya sd kartlı sürücüler.

Raspberry pi ile ilgiliyseniz şöyle bir proje var.
https://cbm-pi1541.firebaseapp.com

Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Eylül 14, 2018, 21:24:45 ÖS »

Metallic arkadasimizin guzel bir paylasimi var,

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3893.0

Eski bir radyodan 100nf'lik bir kapasitor sokup teyibine takarak Line-in baglantisi yapabilirsin.Bu sekilde oyunlari direk cep telefonundan veya bilgisayarindan commodore'a yuklersin.Kafa ayariyla da ugrasmak zorunda kalmazsin.
egemur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Eylül 14, 2018, 21:36:02 ÖS »

Çok mantıklı 😀

Commodore 64/64c - 1541 Ultimate+ - Ultimate 64 Elite
Amiga 500 - Gotek Floppy Drive
pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Eylül 14, 2018, 21:48:39 ÖS »

Telefon değil de mp3 çalar da olur mu?

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: