Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış
Sayfa: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış  (Okunma Sayısı 36181 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #300 : Temmuz 05, 2019, 22:40:16 ÖS »

Oyum sana şaka bir yana katılıyorum.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #301 : Temmuz 08, 2019, 11:48:26 ÖÖ »

37 liralık paket bugün geldi. Teslim almadım. Turşusunu kursun gümrük. PTT şikayet ve CİMER de herhangi bir dönüş yapmadı zaten.

İşin komik yanı, bir paket daha geldi ve ona 7 lira ödedim. Halbuki o oyunun değeri 37 lira biçilenden kat ve kat fazlaydı, ücret olarak da daha fazla ödedimiştim.

Traji-komik bir ülkeyiz vesselam.

HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #302 : Temmuz 10, 2019, 14:36:27 ÖS »

Malı gümrükten çekmezsen hiçbirşey olmaz. Gümrük, parası olmadığı için çekilemeyen mallarla dolu. Ara ara haraç mezat yaparlar depoları boşaltırlar.

Böyle bir durumda satıcının zararını kim karşılıyor,
Yani vergisi yüksek diye ürünü almadım aliexpresten siparişi iptal ettim, gümrük mala el koydu ve sattı para devlete gitti, satıcıya para gitmedi.

fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #303 : Temmuz 10, 2019, 16:04:18 ÖS »

Malı gümrükten çekmezsen hiçbirşey olmaz. Gümrük, parası olmadığı için çekilemeyen mallarla dolu. Ara ara haraç mezat yaparlar depoları boşaltırlar.

Yani vergisi yüksek diye ürünü almadım aliexpresten siparişi iptal ettim, gümrük mala el koydu ve sattı para devlete gitti, satıcıya para gitmedi.

Takipli mal yurtiçine girmişse teslim alınmadığında ödediğinz para satıcıya aktarılıyor. 2-3 sene önce Kargo görevlisi haber kağıdı bırakmadığından teslim alamadığım bir kargoda başıma geldi, param yandı. Takipsiz kargoda sanırım ödediğiniz parayı geri almak mümkün ama o durum da gayri ahlaki olacaktır, zira satıcının günahı yok bu işte.

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #304 : Temmuz 10, 2019, 16:15:03 ÖS »

Ürünü almazsanız, ya da size ulaşmazsa ürün geri gider... UKİM'e takılan paketlerimden bazılarını almaya gitmedim... Değmeyecek şeylerdi.. Geri gittiler.. Satıcı daha sonra biraz daha önemli gördüklerimi yeniden paketleyip yolladı... Gümrüğe gidip memurla muhatap olacağınıza geri gitmesi daha pratik olabiliyor. Biraz masraflı ama İstanbulun bir ucundan diğerine yolculuk, sinir vs. gerek kalmıyor...

HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #305 : Temmuz 10, 2019, 16:34:53 ÖS »

Takipli mal yurtiçine girmişse teslim alınmadığında ödediğinz para satıcıya aktarılıyor. 2-3 sene önce Kargo görevlisi haber kağıdı bırakmadığından teslim alamadığım bir kargoda başıma geldi, param yandı. Takipsiz kargoda sanırım ödediğiniz parayı geri almak mümkün ama o durum da gayri ahlaki olacaktır, zira satıcının günahı yok bu işte.

Malı teslim almadım, aliexpresten iptal ettim, para benim kartıma geri aktarılır satıcıya neden gitsin ki, satıcıya ürünün geri gitmesi lazım ama yavuzg gümrükte satılır diyor.
Para benim kartıma geri geldi ama devlet ürünü gümrükte satıp parayı aldı,
bu senaryoda satıcı parayı yada ürünü alamadı.

Ürünü almazsanız, ya da size ulaşmazsa ürün geri gider... UKİM'e takılan paketlerimden bazılarını almaya gitmedim... Değmeyecek şeylerdi.. Geri gittiler.. Satıcı daha sonra biraz daha önemli gördüklerimi yeniden paketleyip yolladı... Gümrüğe gidip memurla muhatap olacağınıza geri gitmesi daha pratik olabiliyor. Biraz masraflı ama İstanbulun bir ucundan diğerine yolculuk, sinir vs. gerek kalmıyor...

Tamam ürün satıcıya geri gidiyorsa sorun yok ama benim sorduğum yavuzg'nin dediği "ürün gümrükte satılır" Yani satıcıya gönderilmez kısmı.

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #306 : Temmuz 10, 2019, 22:35:19 ÖS »

Bizim yaşadığımız örneklerde UKİM'e giidipte Memur beyanname açacaksın dediğinde, geri yollayın dediğim de ya da inceleme için UKİM'e gelmelisiniz dediklerinde zaman ayırıp gitmediğimizde ürünler hep geri gitti. Hatta bir arkadaşımın benzer durumda ürünü var. Zamanı yok. Gümrükte kilerin iş güzarlığından değmeyecek ürünü alı koydular. Eskisi gibi belgeleri de yollayamıyoruz...Muhakkak gelin dediklerinden, zaman ayırmayıp gitmiyoruz...Ürünlerde haliyle geri gidiyor...

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #307 : Temmuz 10, 2019, 22:58:20 ÖS »

Benim yaşadığım olayda PTT "ürünü geri göndedik" dedi, satıcı ürün geri gelmedi dedi, ben de geri gönderildiğini kanıtlayamadığım için param geri ödenmedi. PTT geri gönderimde tracking number vermedi bana, bence geri göndermediler. İsteyen kontrol edebilir (RH057191024TR) Satıcı Çin'den chinese registered post yerine, nereden bulduysa, Turkish post ile gönderdiği için internetten takip edememiştim.
« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2019, 23:00:08 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

knighTeen87
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #308 : Temmuz 12, 2019, 11:30:39 ÖÖ »

Az önce Samurai Shodown için aldığım bir guidebook geldi Japonya'dan. Gümrük tarafından açılmış fakat hiçbir ücret alınmadı.

Sistem gerçekten rastgele çalışıyor, haberiniz olsun.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #309 : Temmuz 12, 2019, 11:56:18 ÖÖ »

Az önce Samurai Shodown için aldığım bir guidebook geldi Japonya'dan. Gümrük tarafından açılmış fakat hiçbir ücret alınmadı.

Sistem gerçekten rastgele çalışıyor, haberiniz olsun.

Kitaplar bildiğim kadarıyla gümrükten muaf.

ps1: 150 avro'yu geçmez ise.
ps2: kaynak : https://www.verginet.net/dtt/11/Gumruk-Dis-Ticaret-Sirkuleri-2019-45.aspx
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2019, 11:58:51 ÖÖ Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
knighTeen87
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #310 : Temmuz 12, 2019, 12:49:53 ÖS »

Kitaplar bildiğim kadarıyla gümrükten muaf.

ps1: 150 avro'yu geçmez ise.
ps2: kaynak : https://www.verginet.net/dtt/11/Gumruk-Dis-Ticaret-Sirkuleri-2019-45.aspx

1,5 ay önce gene bir guidebook almış ve ona 7 lira ödemiştim ama

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #311 : Temmuz 12, 2019, 17:36:09 ÖS »

Sorun olanda bu başı boşluk aslında.. i_r_on dediği gibi 150 Euro altı vergiden muaf ama kitaba vergi ödedim. Arkadaşım devamlı kitap alır yurtdışından o da bazen ödüyor bazen ödemiyor...

vergi konusu da ilginç... Misal knighTeen87'nin başına geldiği gibi bir joypad için benden 40 TL vergi aldılar ki, 10 USD'ye alınmıştı... Ama başka zaman daha kaba ürüne 8 TL alındığını da gördüm... Bu oradaki gümrük memuruna bakıyor. Arkadaşlarla da karşılaştırıyorum... Misal bir gün bakıyorsunuz, tüm vergiler, faturalardaki gibi.. Ertesi gün bakıyorsunuz, kafasına göre değerleyip, ona göre vergi alan biri..

Bu arada bugün arkadaş UKİM ikitelliye gidiyordu..seni de alayım mı dedi al dedi, gittik... Amiga disketlerim takılmıştı. Düz disket...zarfta... atarım fotosunu, geri gidecekti... Çünkü ikitelliye gidecek zamanım yoktu... Arkadaş sayesinde aldım... Sonra müdüre çıktık... Ama iki müdürde izne çıkmış... Şef'le görüştük... Genel dertlerimizi anlattık. Her zaman ki gibi onlarda dertlerini anlattılar... Orada işlerin düzelmesi gerçekten zor.. Hak ettiğimiz gibi yönetiliyoruz... Biz buyuz diye kabullenmek gerek...

HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #312 : Temmuz 12, 2019, 17:38:37 ÖS »

O zaman Aliexpress olayı bitmiştir, Welcome to Amazon

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #313 : Temmuz 12, 2019, 19:16:25 ÖS »

Kargonun gümrüğe takıldığını nasıl anlıyoruz, nereden öğreniyoruz, nerde yazıyor?

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #314 : Temmuz 12, 2019, 19:28:24 ÖS »

Kargonun gümrüğe takıldığını nasıl anlıyoruz, nereden öğreniyoruz, nerde yazıyor?

abi takip numaran varsa şuradan öğrenebilirsin
http://gonderitakip.ptt.gov.tr

yoksa,
 artık neye takıldığını allah bilir Kahkaha

Amiga 1200/3.1/ACA 1233n/8gbCF/Gotek
Amiga 600HD/3.1/Furia/4gbCF/Gotek
2 x Amiga 500 1.3/1mb/Gotek/C=A1010
C64C/1541/SD2IEC/FIII+
C64-RbPi3-RetroPieMOD
Atari 65XE/Sio2PC
ZX Spectrum 48k&48k+&+3_DivMMC_DivIDE
Apple MacBook 2007