Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Grubumuzun ilk ürünleri  (Okunma Sayısı 23354 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mart 01, 2009, 21:55:54 ÖS »

"RET" ismiyle kurduğumuz ZX Spectrum demo grubumuzun ilk introsu ve devamında ilk 128 byte demosu Skate tarafından upload edilmiştir.

http://pouet.net/groups.php?which=10593

Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 01, 2009, 22:56:18 ÖS »

arkadaşlar, sayenizde Türkiye artık ZX Spectrum scene'inde de var. bir anda ZX Spectrum scene'ini çalkalayamayabilirsiniz ancak her defasında bir öncekinden daha kaliteli peryodik ürünler yayınlamanızı ümit ediyorum (hani bizim yapamadığımız şey )
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mart 01, 2009, 23:16:41 ÖS »

Tebrikler arkadaşlar, çalışmalarınızın devamını bekliyoruz... Başarılar.

Alper
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 01, 2009, 23:31:38 ÖS »

Tebrikler.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 02, 2009, 08:11:00 ÖÖ »

arkadaşlar, sayenizde Türkiye artık ZX Spectrum scene'inde de var. bir anda ZX Spectrum scene'ini çalkalayamayabilirsiniz ancak her defasında bir öncekinden daha kaliteli peryodik ürünler yayınlamanızı ümit ediyorum (hani bizim yapamadığımız şey )

@skate aslında sende bizim grubta sayılırsın,sonuçta demoda seninde emeğin var.
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 02, 2009, 10:07:58 ÖÖ »

benim bir emeğim olabilirdi ama olamadı. müzik çaldırma ile ilgili yardım ediim dedim. gittim araştımacı gazetecilik yaptım. ircnet serverında deneme yanılmayla #speccy kanalını buldum. oradaki elemanlara ingilizce "en taşaklı coder hanginiz?" diye sordum (çeviriyi merak ettiniz di mi ). o elemanla biraz konuştuk. standart 48k'da müzik nasıl çaldırılır diye sordum. sonuç olarak öğrendiğim $fe portundaki bir bit üzerinden müzik çaldırılabiliyormuş. yani nam-ı diğer "BEEP"den başka birşey desteklemiyor alet. bildiğin internal PC speakerının yetenekleriyle sınırlı. bu durumda ekranda sabit bir resim falan varken BEEPlerin süreleriyle oynaşarak digitized müzik çalabilirsin. gel gör ki arada scroll geçir, şunu yap bunu yap derken bu iş iyice yalan oluyor. belki bir yolu bulunur ama Spectrum'a hiç hakim olmadığım için AY kullanan bir 128K productı falan yapana kadar ben müzik çaldırma konusunda size yardımcı olmaya çalışmama kararı aldım. böylece de size bir desteğim olamadı.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mart 02, 2009, 10:32:29 ÖÖ »

Tebrikler... Çok güzel bir iş başarmışsınız.. Devamını dileriz...

Amstrad, Atari gruplarıda oluşturursak tadından yenmez

Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 02, 2009, 10:44:18 ÖÖ »

Atari 800XL'e ben talibim (2010 gibi bir hedefim var). Atari ST'ci lazım bize.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mart 02, 2009, 10:52:31 ÖÖ »

coze en son AtariST ile ilgileniyordu... oldu bu iş

Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 02, 2009, 11:09:31 ÖÖ »

Valla en hoşuma giden taraf, bir Triebkraft üyesinden, diver'dan ve zxscene vigosu yerzmyey'den olumlu mesajlar almamız oldu.

Elbette hades olmasa bu intro da oluşmazdı. Ben ancak logoyu çizecek vakit bulabildim, scroller'ı bile yazacak zamanım olmadı. (sadece ingilizce bilmekönemli değil, ne yazacağımızı iyi düşünmemiz gerekiyordu, buna vaktim yoktu--forum postu değil ki bu, bir camiaya mesaj gönderiyorsunuz, bir manifesto....)

edit:
bu arada hades biraz enerji kaybedip coding'e ara vereceğini söylemişti bana. Umarım pouet biraz ateşleyebilir onu. Yeni bir intro'ya tekrar grafik yapabilirim.
« Son Düzenleme: Mart 02, 2009, 11:45:12 ÖÖ Gönderen: Arda » Logged

Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Mart 02, 2009, 11:18:38 ÖÖ »

Arda, logon da çok olumlu eleştiriler aldı, hatta beğenmeyen çıkmadı. Intro görsel olarak çok güzel.

Bundan sonraki introda 48k'nın üstündeki modeller hedef alınırsa müziğiyle, ekstra efektleriyle süper bir intro çıkacaktır, şüphem yok. Bana öyle geliyor ki ZX Spectrum en çok 8x8 dithered efektler yapmaya uygun. En basit örneği olan plazmadan, basit bir ray tracing'e kadar gider bu iş
Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mart 02, 2009, 11:49:49 ÖÖ »

Arda, logon da çok olumlu eleştiriler aldı, hatta beğenmeyen çıkmadı. Intro görsel olarak çok güzel.

Bundan sonraki introda 48k'nın üstündeki modeller hedef alınırsa müziğiyle, ekstra efektleriyle süper bir intro çıkacaktır, şüphem yok. Bana öyle geliyor ki ZX Spectrum en çok 8x8 dithered efektler yapmaya uygun. En basit örneği olan plazmadan, basit bir ray tracing'e kadar gider bu iş

hades'e müzik konusunda ben de bastırdım ama şu anda aktif olarak katılamıyorum kodlama işlerine. Onun da enerjisi yetmedi müzik kodunu öğrenmeye. 48k'da müzik imkansız gibi birşey müziği sürüp bir taraftan time critical efektler yapmak çok zor. Bu yüzde zx spectrum demo scene sadece 128k üzerinde var olmuş. AY çipi bu anlamda işleri birhayli kolaylaştırıyor. Bir dahaki sefere müzik şart. Ayrıca 128k'daki ekran doublebuffer özelliği hades'in de hoşuna gidecektir eminim.

Şimdi bize enerji(redbull?), motivasyon(pouet?) ve zaman(?!) lazım hahahah...

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 02, 2009, 15:08:05 ÖS »

güzel bir intro olmuş
özellikle logo çok hoş görünüyor
scroller ve metni başarılı
devamını dilerim

hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 02, 2009, 20:55:22 ÖS »

AY öğrenene kadar eylemlerim 48K'da devam edecek.

H-ades'in
A-ssembly
D-emo/intro
E-ylemleri
S-ürecek
Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Mart 02, 2009, 22:12:56 ÖS »

güzel bir intro olmuş
özellikle logo çok hoş görünüyor
scroller ve metni başarılı
devamını dilerim

Şimdi introdaki püf noktası üst ve altta bulunan sarı raster bar'lar. Normalde spectrum'da böyle çizim yapmak mümkün değil ama hades çok ince zaman hesabıyla her raster çizgisinde renk değiştirerek çerçeve dışında bir raster çubuğu çiziyor. Aklımda bu işlevi sınırında zorlayan bir efekt var ki henüz kimse yapmadı, biraz araştırma yapmam lazım.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: