Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıPs2 neden hala üretiliyor/satılıyor/oyun çıkıyor.
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Ps2 neden hala üretiliyor/satılıyor/oyun çıkıyor.  (Okunma Sayısı 21257 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ağustos 25, 2010, 07:15:19 ÖÖ »

hayır bir el ps2 ince alıcam ps2 kalında satmadım  kalın bu hikaye geçti 2el kaldım da ps1

zafer, yazım şekline dikkat etsen daha güzel olacak. Belki noktasına-virgülüne dikkat edemeyebilirsin ama en azından yazacaklarını cümleler halinde biraz daha özenli yazabilirsen biz de yazdıklarını daha iyi anlayabiliriz.
zafer
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ağustos 25, 2010, 14:21:31 ÖS »

pardon
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Ağustos 25, 2010, 16:12:33 ÖS »

İkinci bir c64 vakası oldu bu atari 2600 diyemiyeceğim çünkü 1978-84 yılları arası patlama yaptı diye biliyorum. Yani xbox da aynı özelliklere sahipti hatta fazlası bile var sağlamlık/multimedia/exculusive(halo yeter neden böyle oldu arkadaslar nedir fikri olan=?

Neden hala satılmasın ki?

1. İnsanlar hala alıyor. Çünkü eski (CRT) televizyonlarla uyumlu, konsol daha ucuz, oyunları daha ucuz.
2. Firmalar hala oyun çıkartıyor çünkü muhtemelen lisans ücretleri PS3'e göre daha ucuzdur. Ayrıca PS2 için oyun geliştirmek grafikler daha basit olduğundan daha az iş gücü gerektiriyordur. Yani maliyetler daha düşük.
3. Sony hala satıyor. Çünkü PS2'ya harcadığı AR-GE maliyetini çoktan çıkarmış. PS2 için reklam da yapmasına gerek yok. Yani artık her sattığı konsol üretim maliyetlerini düşünce %100 kar demek.

Win win durumu yani. Bu durum PS2 Sony'e ayak bağı olmaya başlayana kadar devam edecektir. Bu da mesela, PS2 üretim bantlarını kaldırıp yerine başka bantlar kurması gerektiğinde (Mesela PS4) veya 2) PS2'daki oyunların kalitesi çok düşüp PS markasına zarar vermeye başlarsa olabilir.

Örnek olarak 1990'dan 2000'in sonuna kadar üretimi devam eden SNES'e bakabilirsiniz.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ağustos 25, 2010, 16:29:22 ÖS »

@wizofwor
Zaten sorun da bu. İnsanlar PS2'ye oyun üretmiyorlar artık.
150 milyondan fazla satmış bir cihaz PS2.
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Ağustos 25, 2010, 17:07:25 ÖS »

Oyun üretmiyorlar derken eskisi kadar oyun çıkmıyor demek istedin herhalde.

Temmuz ayında Despicable Me, NCCA football 11 çıkmış, Ağustosta Madden NFL 11 çıkmış. Yani hala oyun çıkıyor. Bir süre daha bu şekilde devam edecektir.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ağustos 25, 2010, 20:47:28 ÖS »

@wizofwor
Şahsen ben haftalık olarak PS2 release'leri takip ediyorum ve doğru dürüst bir oyun bulamıyorum. Tek tük spor oyunları veya nadiren kalitesiz aksiyon oyunları çıkıyor.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Ağustos 25, 2010, 21:04:30 ÖS »

PES 2011 çıkacak, yeter

wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Ağustos 26, 2010, 17:50:18 ÖS »

@wizofwor
Şahsen ben haftalık olarak PS2 release'leri takip ediyorum ve doğru dürüst bir oyun bulamıyorum. Tek tük spor oyunları veya nadiren kalitesiz aksiyon oyunları çıkıyor.

Hala oyun çıkıyor derken üç sene önceki kalitede ve sıklıkta oyun yapıldığını söylemek istememiştim. 10 yıllık konsola her hafta yeni çıkmasını beklememek gerekir. Ya mevcut oyunların görev paketi tadındaki map editörle kotarılmış devamları, veya görece acemi programcılara yaptırılmış PS2'de de satacağı garanti oyunların portları, veya rekabetin az olduğu sığ sularda yüzmek isteyen küçük firmaların çıkardığı oyunlar olacaktır.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Ağustos 26, 2010, 20:43:13 ÖS »

@wizofwor
Haftalık takip ediyorum derken son neredeyse son 3 yıldır kaydadeğer bir oyun çıkarmadılar ki bu da 150 hafta eder!

Olay acemi programcılarla açıklanabilir bir durum değil, örneğin zaten halihazırda belli bir kalitede oyun motorları mevcut (God Of War, Burnout Revenge, Lego serileri vb'de kullanılan). Hemen hemen aynı motoru kullanan (Lego SW ve Lego Indiana Jones'da kullanılan) Lego Indiana Jones 2 ve Lego Harry Potter oyunları PS2 dışında piyasadaki tüm platformlarda (PSP, NDS dahil) çıktı. En azından PSP'ye çıkan oyunlar (hatta bunların %20'si) PS2'ye de sürülse buna da razıydık. Yeni oyun piyasası PSP'nin neredeyse %5'i aktifliğinde.
zafer
Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Eylül 05, 2010, 20:02:33 ÖS »

aslında oyun çıkıyor ama ntsc ve japonyada çip yasak oldu için orjinal oyun ucuz olduğu için üretiyorlar ps2 oyunları
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_PlayStation_2_games

The King of Fighters 2002 Unlimited Match Tougeki Ver.    2010    SNK Playmore    SNK Playmore    JP
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2010, 20:09:13 ÖS Gönderen: zafer » Logged
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Eylül 06, 2010, 21:23:59 ÖS »

@witchdoktor:

Kendimi tam anlatamadım galiba. Ben yukarıdaki argümanları "Firmalar neden artık PlayStation 2'ye oyun yapmıyor?" sorusuna cevap olarak yazmıştım. Yoksa haklısın Playstation 2 artık 2. lige düşmüş durumda. Bunda da şaşılacak bir şey olduğunu zannetmiyorum. 

SrKn3e
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Eylül 26, 2014, 21:37:57 ÖS »

Koleksıyon yapmak güzel ayrıca her oyun kendi konsolunda daha kral duruyor

8 Bit Aradıklarım:
Captain America
Super Lion King
Bugs Bunny Brithday
Mortal Kombat Special
Spider-Man
Super Mario 14-16

Ve acil olmayan

Street Fighter 2 Pro
Street Fighter 3
Street Blaster VI 28
Street Fighter X 40 Turbo
ahmet faruk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Eylül 26, 2014, 21:56:14 ÖS »

Koleksıyon yapmak güzel ayrıca her oyun kendi konsolunda daha kral duruyor
bende butun yorumları  okudum olayı anlamaya çalışıyorum  hocam ,naptınız böyle 2010 dan kalma konu Kahkaha
SrKn3e
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Eylül 26, 2014, 21:59:37 ÖS »

üyelik yeni olunca Kahkaha geç dahil olunuyor

8 Bit Aradıklarım:
Captain America
Super Lion King
Bugs Bunny Brithday
Mortal Kombat Special
Spider-Man
Super Mario 14-16

Ve acil olmayan

Street Fighter 2 Pro
Street Fighter 3
Street Blaster VI 28
Street Fighter X 40 Turbo
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Eylül 26, 2014, 22:09:27 ÖS »

hayır bir el ps2 ince alıcam ps2 kalında satmadım  kalın bu hikaye geçti 2el kaldım da ps1

zafer, yazım şekline dikkat etsen daha güzel olacak. Belki noktasına-virgülüne dikkat edemeyebilirsin ama en azından yazacaklarını cümleler halinde biraz daha özenli yazabilirsen biz de yazdıklarını daha iyi anlayabiliriz.

Koptum!
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: