Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 ... 31 32 [33]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 171417 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
caloteryx
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #480 : Kasım 11, 2018, 13:49:57 ÖS »

Kabin projemin sonuna geldim şöyle çocukluk heyecanıyla bir oyun oynayayım dedim, olmadı.
Görüntü TV'ye renksiz geliyor.
Ekran kartım Nvidia 6600 GT, S-video çıkışından SCART'a görüntü alıyorum(VGA-SCART kablosu bulamadım.) Soft15khz yazılımını kurdum. Ekran kartım 640x480 29khz'ye  kadar destek verdi bu da yeterli oldu bence.
Biraz araştırma yaptım bazı scart kabloları veya adabtörlerinin bağlantıları tam yapılmıyormuş bu sebeple renksiz bir görüntü elde ediliyormuş. İnternet sitelerinde renk kodları ve bağlantı açıklamaları var yalnız ben görüntüyü bir adaptör ve üç kabloyla sağlıyorum. Hangisini açayım da bakıp yapayım. zaten öyle bir yetenek de yok bende.

Tüm bağlantıları yapılmış SCART kablo ve adaptörünü nerden bulabilirim. VGA-SCART kablosunu alabileceğim bir yer var mı?

Son olarak Yavuzg üstadımız fragmanını verdiğin SCARTCADE2 ne zaman vizyona giriyor.  Vizyona girdiğinde bir sakıncası yoksa SCARTCADE2'ye ben de talibim.
commodore007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #481 : Kasım 11, 2018, 14:25:35 ÖS »

Ben de anlamam ama bir kaç şey geliyor aklıma.

Çıkışı VGA dan almayı dene, ekran kartında VGA çıkışı yoksa DVI to VGA çevirici kullan.

Çözünürlüğü düşürerek dene 320*240 yap.
Soft15khz programında install yaparken bütün frekansları tanımla sadece 15khz ile kalma.

Yavuz abinin elinde yoksa ve ben uğraşamam diyorsan pahalı çözümleri var. UMSA yı biliyorsun benim yaşadığım problemi de biliyorsun, ebay geri ödeme yaptı ve kargonun akıbeti belli değil. Yine de satın almak zorunda kalırsan satıcıya mesaj at DHL ile almak istediğini söyle.
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2018, 14:31:38 ÖS Gönderen: commodore007 » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #482 : Kasım 11, 2018, 17:34:49 ÖS »

Kabin projemin sonuna geldim şöyle çocukluk heyecanıyla bir oyun oynayayım dedim, olmadı.
Görüntü TV'ye renksiz geliyor.
Ekran kartım Nvidia 6600 GT, S-video çıkışından SCART'a görüntü alıyorum ...

Sorunun bu

SCART üzerinden TV'lerin hepsi S-Video girişini desteklemez. İşin açıkçası SCART protokolü sadece gelen video sinyalinin Composite Video mu yoksa  RGB mi olduğunu tanımlar (Pin 16'ya verilen voltaj ile). S-Video'yu yorumlamak TV'nin iç yazılımına bırakılmış.

Bu sebeple S-video için ayrı kablolar/pinler bulunmaz SCART'da. RED (Pin 15) aynı zamanda Chrominance için Composite Video (Pin 20) de Luminance için kullanılır. Ama dediğim gibi, TV'den bunu menulerle seçmen lazım.

TV'nin menülerinden bak bakalım S-video seçeneği var mı? Olmayabilir bu arada...

Kolay gelsin...

caloteryx
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #483 : Kasım 11, 2018, 21:08:24 ÖS »

Bir deneyeceğim, teşekkür ederim.
Sayfa: 1 ... 31 32 [33]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: