Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]
Sayfa: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 30   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]  (Okunma Sayısı 304233 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #345 : Şubat 03, 2015, 11:15:41 ÖÖ »

sen hata yapmazsın gibime geliyor. Ama bu cihaza nazar değer (benden söylemesi). Sen yan tarafa bir de nazar boncuğu koy Şimdiye kadar gördüğüm en tatlı, en dikkat çekici kabin oldu bu... Ellerind dert görmesin...

Abi kör gözüne parmağım misali, belli olmaz. Hani %99 sendromu vardır ya... En çok riskli yerler örneğin falçatayla görselleri keserken eğer yorgunsan cetvel elinden kayıyor mesela yanlış kesiyorsun veya geçende yine yorgunluktan kolum tutmuyordu (zımpara sebebiyle) kontrol paneli düşürdüm elimden. Yerde sekti resmen... Bereket metalini boyamak için çıkartmıştım tahta kısmı ve joysticklere de bir şey olmadı. Sağlammış, darbe testinden de geçmiş oldu

Bakalım göreceğiz...

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #346 : Şubat 03, 2015, 12:38:30 ÖS »

Yavuz abi herşey çok güzel, inanılmaz bir çalışma izliyoruz. Çekim arkasında bizden habersiz neler oluyor neler? Hiç, birşey unutupta geri döndüğün olmuyor mu? Gerçi çıkarken not alıyorsundur ama hani bazen boşluğumuza gelen kısımlar vardır.

Çok özverili oluyor abi. Dışarıdan, başkasının gözüyle nasıl göründüğüne inanamazsın. : )
  Birde, bu ve benzeri işleri dışarıda adamlar ikişer üçer kişi yapıyorlar. Sen ise tek kişi ile burada destan yazıyorsun!.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #347 : Şubat 03, 2015, 12:51:28 ÖS »

Kamera arkası pek yok. Ne yapıyorsam telefonla fotosunu çekiyorum.

Zaten ne yapacağını iyice planlamazsan işin içinden çıkılmaz. Daha tornavida oynatmadan her detayı planlaman gerekiyor. Zaten acelem yok, zevk için yaptığımdan ağırdan da alıyorum o planlama sürecini...

Bunun dışında elbette unuttuğum atladağım şeyler de oluyor ama hiçbiri kafamdan kaynar sular dökülecek kadar majör şeyler olmuyor. Temelde ben "replika" yaptığım için 80'lerin 90'ların denenmiş tasarımına güveniyorum. Sıfırdan kendim tasarlasam mutlaka süprizler çıkar...

Tek kişi olayına gelince bazı noktalarda zorlukları var tabii. Özellikle kabini yaparken. Mesela kabini ilk defa masa üzerinde monte ederken bir sorunla karşılaştım. Suntalar zamanla gevremiş ve yamulmuş, Parçalar birbirine tam oturmuyordu. Gecenin köründe hatunu uyandırdım, ben iki suntayı birbirine yaklaştırırken o da zavallım uykulu uykulu vidalama yapmıştı.

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #348 : Şubat 03, 2015, 22:18:10 ÖS »

eline sağlık yavuz güzel olmuş şunu eklemek istedim mutlaka araştırmışşındır ancak tabelacılar cama folyayı yapıştırıken cama sabunlu su sıkıyorlar yani hem altına hem üstüne sabunlu su sayesinde hatalı yapışan yerleri hemen açabiliyorsun vede baloncuklu yer nerdeyse kalmıyor akıl vermiş gibi olmıyım ama yapıştırıken baya uğraşmıssın bide alt zemine sabunlu su sıkarak dene istersen.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2015, 23:33:39 ÖS Gönderen: ibo1973 » Logged
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #349 : Şubat 03, 2015, 23:40:06 ÖS »

eline sağlık yavuz güzel olmuş şunu eklemek istedim mutlaka araştırmışşındır ancak tabelacılar cama folyayı yapıştırıken cama sabunlu su sıkıyorlar yani hem altına hem üstüne sabunlu su sayesinde hatalı yapışan yerleri hemen açabiliyorsun vede baloncuklu yer nerdeyse kalmıyor akıl vermiş gibi olmıyım ama yapıştırıken baya uğraşmıssın bide alt zemine sabunlu su sıkarak dene istersen.
Benim bildiğim bu yöntem kalıcı işler için uygun değil ve folyosu farklı... yanılıyor da olabilirim ama sanki tabelacıda çalışırken öyle bir şeyler duymuştum. Atölyemiz ek binadaydı nadiren giderdik ama baskı bizim binada olurdu. Tüm detaya hakim değilim o yüzden

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #350 : Şubat 04, 2015, 01:08:45 ÖÖ »

ibo doğru, ona ıslak metod deniyor. Folyo uygulamak için ıslak ve kuru metod diye iki metod var. Islak metod, folyonun üzerine camsil uygulamanın dışında söylediğin gibi uygulanan yüzeye de su püskürtülmesini içeriyor.

Ancak o metod arcade kabin kaplamasında pek kullanılmıyor. Sebebi, esasen cam gibi çok düz ve pürüzsüz yüzeylerde folyo değer deymez tutunduğu için uygulama çok zor olacağından önce yüzeye bir parça sabunlu su sıkınca folyo suyun sayesinde yüzeye tutunmuyor ve ancak üzerinden bastırıp sıvazlayınca aradaki su da kaçınca folyoyla cam buluşuyor.

Arcade kabinin yüzeyi cam gibi düz olmadığından ve aradaki su boyanın rulo izlerinin oluşturduğu gözeneklerde hapsolup kalacağından bu metod bu tarz boyanmış yüzeylerde tavsiye edilmiyor. Ancak çok düz, laminasyon yapılmış yüzeyi olan kabinlerde uygulanması tavsiye ediliyor...

Bunları yabancı forumlardan ve arcade folyo süslemeleri yapıp satan elemanların tanıtım/uygulama video'larından öğrendim. Ancak yine de folyoyu basan yere de sordum ne tavsiye edersiniz diye onlar da aynı şekilde söylediler.

ggurumlu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #351 : Şubat 04, 2015, 01:14:44 ÖÖ »

yavuz abi folyoyu yapıştırmadan önce kabinin yanlarını boyamak gerekiyormu yoksa folyoyu direk kabine yapıtırabilirmiyiz
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #352 : Şubat 04, 2015, 01:21:12 ÖÖ »

Neyse, şimdi devam edelim kabine...

Dün kontrol panelle ilgili de bir çalışma yaptığımı söylemiştim. Şimdi oradan devam edeyim yazıya ki zaten bugün orada bıraktığım yerden devam ettim çalışmaya...

O kadar çok minik minik iş aynı anda oldu ki bakalım toparlayabilecekmiyim...

Dün odayı folyo kaplamak için temizlemeden önce son kalan bir boya işim vardı. Hatırlarsanız kontrol panelin üzerine yerleştirilen görseli kağıda bastırmış ve üzerine laminasyon yaptırmıştım. Onu pek beğenmedim. Hem orijinaline benzemiyordu hem de siyah renk ağırlıklı baskılara mat laminasyon yapmak istemiyor basım yerleri. Dolayısıyla gerçeğine pek benzemeyen şekilde parlak bir kontrol panel süsü (CPO: Control Panel Overlay) olmuştu.

Neyse, uzatmayayım. Oturdum düşündüm. Orijinal CPO ön yüzeyi pütürlü/mat bir PVC'ye arkadan basılmış. BÖyle bir malzemeye basım yapabilen cihazı olan bir yer biliyordum. Zaten monitör bezel ve marquee grafikleri de biraz dar kalmıştı yeniden bastıracaktım, o sebeple o basım yerine gittim.

CPO'yu 0.4 mm mat PVC'ye "tersten" bastırdım...

Tabi bu şekilde renkler transparan oldu. Ancak onun da çaresi var. Son kat olarak arkadan beyaz bir yüzey sağlanması lazım ki renkler otursun. Hemen hiçbir digital baskı makinesinde beyaz mürekkep olmadığından o iş bana kaldı

CPO'yu boya yaptığım masaya yatırdım ve sabitledim.

Sonra 2 kat beyaz sprey boya ile boyadım.

Ve sonuç beklediğim gibi oldu

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:01:01 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #353 : Şubat 04, 2015, 01:23:53 ÖÖ »

yavuz abi folyoyu yapıştırmadan önce kabinin yanlarını boyamak gerekiyormu yoksa folyoyu direk kabine yapıtırabilirmiyiz

Ham sunta ise tutmaz. Tutsa bile kısa zamanda bırakır. O yüzden kabinin yanlarını boyadım zımparaladım 1 hafta

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #354 : Şubat 04, 2015, 01:27:16 ÖÖ »

CPO'yu çok düzgün kesmem lazım. Zaten %99 sendromu korkutuyor beni, o yüzden rsike etmiyorum ve CPO'yu sabit destek kullanarak kesiyorum...

Kenarlarını da makasla yuvarladıktan sonra tertemiz çıkıyor ortaya...

Bu seferki CPO'yu beğendim. Dokusu orijinal CPO'ya oldukça yakın.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:01:13 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #355 : Şubat 04, 2015, 01:32:21 ÖÖ »

Sonra CPO'nun arkasına foto sprey uyguluyorum. Sticker yapıyorum yani

ve boyası yeterince kurumuş olan kontrol panel metal yüzeyine hizalayarak yapıştırıyorum.

Kontrol paneli ters çevirip buton ve joystick deliklerini açıyorum...

Vida deliklerini açmak için ise plastik işlerinde kullandığım havyayı kullanıyorum. Geçen seferki laminasyonlu versiyonu matkap ile delmeye çelışmıştım. Sonuç çok kötü olmuştu. Bu sefer havya ile narince delip pürüzsüz vida delikleri oluşmasını sağlayacağım.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:01:24 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #356 : Şubat 04, 2015, 01:43:09 ÖÖ »

Konu vida deliklerine gelmişken paralelde vidalara ne yaptığımı da söyleyeyim...

Siyah kontrol panelde metal renginde vida olur mu? Elbette olmaz. Ne yapıyoruz? Vidaları boyuyoruz

Önce bir parça tahtaya vidaları yerleştirmek için matkapla delikler açıyorum. Tahtanın arkasından çıkmıyor delikler. Sadece vidalar için birer çukur görevi görüyor. Sonra boya yapacağım vidaları bu deliklere yerleştiriyorum.

Sonra astar boya 2 kat...

Daha sonra da 2 kat siyah boya...

Paralelde bu boya işini araya sıkıştırdığımdan boya kuruduktan sonra (ki hala taze - keşke dün boyasaymışım) vidaları kontrol panele monte ediyorum.

Kontrol panele dair son bir işim kaldı. Cengizermis'in bir önerisi vardı. Kullandığım joystiği 4-way yapan restrictor'un çiçek gibi olmasının pacman'de özellikle köşeleri dönerken sorun oluşturabileceğinden bahsetmişti.

Nitekim kabinde pacman denemeleri yaparken gerçekten de bunun sorun olduğunu farkettim. Çözümü yine cengizin bana göndermiş olduğu benzer bir mod fotoğrafında bulduk. Çiçek şeklini baklava şekline sokmak Bunun için çiçeğin kerarlarını biraz eğelemek yetti

Evet... Kontrol panel tamamlandı. Şimdi diğer işlere geçelim

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:01:33 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #357 : Şubat 04, 2015, 03:39:59 ÖÖ »

Kontrol panelden sonra hoparlör ızgarasını monte ediyorum. Bu hoparlör ızgarası taaaa amerikadan geldi 

Sonra boya işindn önce söktüğüm havalandırma ızgaralarını yeniden yerlerine monte ediyorum

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:01:46 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #358 : Şubat 04, 2015, 03:44:26 ÖÖ »

Ve sıra jeton kapısına geldi. Kapıyı boyamak için dağıtmıştım hatırlarsanız.

Parçaları tüm bu işlere başlamadan önce WD40 ile spreyleyip bir kapta bıraktım. Hem hafif pası gider hem de hareketli parçalar yağlanmış olur dedim.

Bu sırada para giriş kısmındaki krom kaplama plakalardan birisi fena halde yamulmuş. Onu düzeltebildiğim kadar düzeltmeye çalıştım.

Sonra metal parlatıcı ile ovup parlattım...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:01:55 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #359 : Şubat 04, 2015, 03:47:29 ÖÖ »

Yeni görselleri de aradan çıkarmanın vakti geldi artık...

Bezel iki parça plexyglass'ın arasına yerleşti.

Marquee de yerine gitti...

Sona yaklaşıyoruz  Kahkaha  Kahkaha  Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:02:04 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 30   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: