Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]
Sayfa: [1] 2 3 ... 30   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]  (Okunma Sayısı 128961 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 11, 2014, 22:40:47 ÖS »

Uzun zaman oldu. Neredeyse 1 yıla yakın. Arada ufak tefek projeciklerle geçiştirmeye çalıştım (Gerçi Selim'in ST-V konsolu baya bi uğraştırmıştı beni) ancak gerçeği gibi tatmin etmiyordu hiçbirisi. Artık zamanı geldi, havalar hafif hafif ısınmaya başladı, kesim için güneşli günler yakındır

Aslında paralelde bir iki ufak proje daha kaldı ama onları da bir şekil artık aradan çıkartıcaz. Onların bitmesini beklersem bu iş daha çok uzayacak...

Bu yüzden her nekadar bu yazımı bu aralar hergün (belki haftalar) güncelleyemeyecek olsam da, yine de kayıtlara geçsin bu projeye bugün itibariyle resmi olarak başlatayım bari dedim. Ok yaydan çıksın ki bitirebilmek için motive olayım 

Gelelim projemize! Aslında projeler zinciri diyebilirim. Yine bir çok projeden elde ettiğim deneyimleri kullanacağım ve muhtemel ardarda (veya paralel, bakalım göreceğiz) bir kaç kabin çıkacak ortaya.

Bu sefer artık olayın özüne, o herşeyin başladığı ana döneceğim  (Yok yok gaz toz bulutundan başlamıcaz, arcade'i dünyada duyuran o fenomenden bahsediyorum)

Aslında o arcade teknolojisinde bir ilk değil ama dünyanın en tanınan oyunu olduğu su götürmez!!!

Neyse, bugün amerikadan beklediğim siparişim geldi. Hemde en sevdiğim şekilde, sabahtan ofis dışındaydım, ofise döndüğümde masamda bir kutu buldum!!! (Biraz büyük bir kutu olmasından hemen anladım)

Şimdi cengizermiş gibi kutu açılışını belgelemeyedim zira heyecandan bir şey hatırlamıyorum, bir an gözüm karardı ve bir baktım elimde bir maket bıçağı var ve kutu açılmış  Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Neyse kutuyu akşam eve getirdim. Yalandan bir kutu açılışı fotosu çekebilmek için herşeyi düzgünce tekrardan paketlediğimi itiraf ediyorum 

Ve işte yeni projemiz!!!

Ne o? Bulanık resimden pek bir şey anlaşılmıyor sanırım. Gerçi aranızda varsa hastası anlamıştır bu resimden en olduğunu...

yakından bakalım o zaman!!!

1981 PACMAN!!! Herşeyin başladığı o an!

Aslında her ikisi de Ms.PACMAN. Şöyle anlatayım, aslında Ms.PacMan diye bir board yok, hiçbir zaman olmadı. Ms.PacMan'ler orijinal PACMAN boardunun ROM'ları değiştirilerek ve Z80 işlemcisinin yerine Z80 işlemci ve ekstra ROM'ları adresleyen bir iki lojik entegrenin takıldığı bir AUX board takılarak Ms.PacMan'e convert edilerek üretilmiş.

Proje hedefim tek bir kabinde her iki pacman versiyonunu da seçimlik olarak oynatabilmek. Bunun için pacman ve ms.pacman boardlarını ayrı ayrı ararken aslında bunun anlamsız olduğunu öğrendim. Ben de yabancı bir forumda (KLOV) tanıştığım birisinden 2 adet ms.pacman boardu aldım. Yukarıdaki resimde görünen orijinal ms.pacman (yani fabrikada dönüştürülmüş) diğeri ise sahada dönüştürülmüş. Sanırım ben sahada elle dönüştürülmüş olanı orijinaline geri dönüştüreceğim ama bakalım göreceğiz.

Neyse, proje resmi olarak başlamıştır, ne zaman biter onu zaman gösterecek!!!

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:21:56 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2014, 22:55:40 ÖS »

Hayırlısı olsun. Merakla bekliyoruz maceralarını.

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.banana.gen.tr
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 11, 2014, 22:59:32 ÖS »

hayırlı olsun yavuzg,valla senin kadar bizde heyecanla bekliyoruz projelerini.

Biraz gözümüz gönlümüz açılsın

Şu senin projelerine bakarak bende kendime mini bir kabin olmasa da,50X70 ebatlarında masa üzeri tek kişilik birşey yapmak istiyorum.Bu ölçülerde yapabileceğimiz bir proje varmı bildiğin.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2014, 23:05:14 ÖS »

son resim süper ilginç mesajlar içeriyor ...

kolay değil biliyoruz ama bizi çok bekletme kolay gelsin...

Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2014, 23:36:10 ÖS »

Kolay gelsin Heyecanla bekliyoruz

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2014, 23:55:59 ÖS »

hayırlı olsun yavuzg,valla senin kadar bizde heyecanla bekliyoruz projelerini.

ben de acayip özledim kabin yapmayı

Şu senin projelerine bakarak bende kendime mini bir kabin olmasa da,50X70 ebatlarında masa üzeri tek kişilik birşey yapmak istiyorum.Bu ölçülerde yapabileceğimiz bir proje varmı bildiğin.

Bu adamın işlerini beğeniyorum. tarzım değil gerçi, LCD falan kullanıyor ama sanırım malum yer sebeplerinden. Planları da en ince ayrıntısına kadar var...

Bi bak istersen...

http://www.koenigs.dk/mame/eng/stepweecade.htm

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 12, 2014, 00:01:58 ÖÖ »

son resim süper ilginç mesajlar içeriyor ...

sorma bir senedir bakıyorum o oyuncağa...

kolay değil biliyoruz ama bizi çok bekletme kolay gelsin...

ben de beklemek istemiyorum. bauhause'da amaçsızca dolaşmaktan bıkmıştım zaten bir süredir.

hernekadar benim bu konuda elim alıştı artık ama bir sürü yeni iş var bu projede;

* PACMAN to JAMMA çevirici yapmam lazım. Bu board yapıldığında daha JAMMA yoktu!
* Birden fazla board'u bir tuş kombinasyonuyla değiştirecek devre tasarlayıp yapmam veya getirtmem gerekecek.
* Haa tabii bu arada boardlar "teorik" olarak sağlam. Eğer yolda bir arıza çıktıysa bir de onları tamir etmem gerekecek.
* scartcade edinmem lazım - bu forumda birisi yapıyormuş, ısmarladım ama bi zaman ayırıp yapamadı daha
v.s

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 12, 2014, 07:40:38 ÖÖ »

Bu adamın işlerini beğeniyorum. tarzım değil gerçi, LCD falan kullanıyor ama sanırım malum yer sebeplerinden. Planları da en ince ayrıntısına kadar var...

Bi bak istersen...

http://www.koenigs.dk/mame/eng/stepweecade.htm

tam bana göreymiş Kahkaha çok saol.

Bu projeyi yapmaya kalkarsam,senden bol bol yardım isterim.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Şubat 12, 2014, 08:10:40 ÖÖ »

İlk oyun fenomen falan deyince computer space yapacaksın zannettim. Ama for itibariyle evde yapılabilecek bir kabin değil tabi.(gaz verelim)

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 12, 2014, 08:52:35 ÖÖ »

Deprem mi oluyor ne aaaa yavuz usta burdaymiss   yine ruhumuz senlencek projediyle 

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
Lionheart
Üye

Arcade

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 12, 2014, 09:00:43 ÖÖ »

Kolay gelsin Yavuz Abi 

Bunu da sabırsızlıkla takip ediyorum.Pacman ile ilgili birşeyler yapmak uzun süredir aklında vardı.Kartlar çok güzel duruyor.Umrım bir sorunları yoktur abi.Zaten olsa da senin elinden kaçmıyor

Bir de senden EPROM'ları bekliyorum abi  Anladın sen onu  Kahkaha
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2014, 09:02:53 ÖÖ Gönderen: lionheart » Logged
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Şubat 12, 2014, 10:14:04 ÖÖ »

Kolay gelsin Yavuz, merak etmiştik proje durumunu bir süredir pek sesin çıkmayınca. Neyse artık darısı başıma .

Yalnız bu Pac-Man board'unu görünce şöyle bir iç çektim . Arcade olayına bulaşmamaya çalışıyorum da... Bir o kaldı zaten Kahkaha. Geçen Silk Worm board'u vardı ebay'de, fiyatı da uygundu, zor tuttum kendimi...

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Şubat 12, 2014, 10:30:10 ÖÖ »

Kolay gelsin
PAC MAN candır yaw... boardlar çok güzel görünüyor. Kabin tasarımı olarak da benim için ilk 5 tedir. Bu arada yurttdışından jamma finger board bekliyorum, projende yardımcı olacaksa yollayabilirim elime geçince. İlk model scartcade i de yollayabilirim kolaylık olsun istersen.

Bu arada MVS yi temizleyince kötü olduğunu düşündüğüm bi manzara çıktı ortaya, makrosunu yollarım sende bi yorumlarsın. Yarın akşam da kabini çıkarıcaz 3. kata, fil ölüsü gibi nasıl yapacaksak. Şu kargocuların, beyaz eşyacıların kullandığı el arabalarından ödünç alıp yapmayı düşünüyorum bakalım. bir kişi üstten iki kişi alttan şeklinde.
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2014, 12:38:23 ÖS Gönderen: cengizermis » Logged

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Şubat 12, 2014, 10:57:21 ÖÖ »

Cengiz allah kolaylik versin isin is      kabini kaca aldin? Izmir gibi bir yerde kabin bulamiyorum ya

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Şubat 12, 2014, 11:17:10 ÖÖ »

Galaga candır... Benim en beğendiğim ve ilk göz ağrımdır... Pacman kesinlikle çok iyi bir seçim. Ama bir gün Galaga yapsan, resimlerle süslesen, cihazı açtığın zaman patlar benden söylemesi

Sayfa: [1] 2 3 ... 30   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: