Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Arcade kabine uygun TV modelleri - Yardım lütfen
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arcade kabine uygun TV modelleri - Yardım lütfen  (Okunma Sayısı 28266 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 09, 2015, 09:15:27 ÖÖ »

Selamlar millet! Bildiğiniz üzere yeni arcade projeleri yapım aşamasında. Sizlerin bir konuda yardımına ihtiyacım var.

Konu; Arcade kabine uygun tüplü televizyon modelleri

Peki soru nedir derseniz kısaca anlatayım...

Bir TV'yi arcade kabinde kullanmak için aradığımız özellikler şöyle;

1) CRT yani tüplü tabir edilen modelde olmalı
2) SCART girişi olmalı. Ama çok eskiden cine5 sebebiyle uyduruk (composite video) "SCART taktırılmış" değil harbiden RGB girişi olan SCART girişi olan (bunu ilgili TV'nin kullanım kılavuzundan bulabilirim)
3) TV'nin elektriği kesilip tekrardan geldiğinde direk açılması, stand-by'da kalmaması (EN ÖNEMLİ ÖZELLİK!!!)

Burada sizlerden beklediğim yardım konusu da zaten bu son özellik. 2.el sitelerinde gördüğüm ilanlarda tek alamadığım bilgi bu.

Evinizde varsa kullandığınız CRT TV'lerde bu basit testi benim için yapabilir misiniz?

Yapacağınız basit test;

1) TV'yi açın (kumandadan veya düğmesinden)
2) Elektrik fişini çekin
3) Elektrik fişini tekrardan takın.

TV açıldı mı?

Yani yeniden kumandadan açmak zorunda kalmadıysanız benim aradığım model bir TV demekki...

TV'nizi değil sadece marka modelini istiyorum

Mevcut projelerim kapsamında aradığım ekran boyutu 48-55 ekran arası. Ama daha büyük veya küçük modelleri de deneyebilirseniz sorun değil, bilgi bankası oluşmuş olur....

Buraya yazdığınız modellerden ayrıca bir liste de oluşturabiliriz benzer projelere başkaları da faydalanır...

Şimdiden teşekkrüler...

« Son Düzenleme: Kasım 26, 2016, 01:18:15 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2015, 09:22:32 ÖÖ »

Ustam bende 70 ekran beko tv var malesef uyku moduna donuyor ama arcade sasede direct aciliyor

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 09, 2015, 10:03:34 ÖÖ »

Ustam bende 70 ekran beko tv var malesef uyku moduna donuyor ama arcade sasede direct aciliyor

mesa bilgi için teşekkürler. Eve gittiğinde o beko'nun modeline bakıp yazabilirmisin? En azından "almamam" gereken modelleri de tespit etmiş oluruz...

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 09, 2015, 11:07:55 ÖÖ »

Benim evde sadece 37 Ekran bir Sony ekranım var (emektar - A1200'le beraber almıştım). Babamlarda bir CRT ekran var ama, ekranı çok iyi değil gibi..En yakın zamanda bakıp bilgi vereceğim (büyük ihtimalle alınmayacaklar listene eklersin).

Sensation
Deneyimli

Killer Instinct

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 09, 2015, 11:26:46 ÖÖ »

SCHAUB LORENZ tv var aşağıdaki evde, dener yazarım. UMSA için almıştım zamanında 2.el. Şimdi kiracının evinde. Kahkaha

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ocak 09, 2015, 11:41:26 ÖÖ »

Scart'ın 8 no'lu pin'ini araştırdınız mı? Bazı televizyonlarda bu pin üstünden doğrudan power on olmayı destekliyormuş. Muhtemelen Sony gibi sağlam markaların televizyonlarında olabilir bu özellik.

Wikipedia'dan
Alıntı
SCART allows a connected device to bring it in and out of standby mode or to switch it to the AV channel. A VCR or other playback device will optimally power on when a cassette is inserted, power on the TV (or switch it to video mode) and then start playing immediately if the cassette's write protection tab is absent. When turned off, the VCR will ask the TV to power off, which it will do if it had been powered on by the VCR's request and if it remained in video mode. Only some TVs will do this—most only implement automatic switching to and from the SCART input.
The same signal can be used by a satellite receiver or set-top box to signal a VCR that it is supposed to start and stop recording ("pin 8 recording"). This configuration usually requires that the VCR be farther from the TV than the source, so the signal usually travels "down".

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 09, 2015, 11:49:59 ÖÖ »

Scart'ın 8 no'lu pin'ini araştırdınız mı? Bazı televizyonlarda bu pin üstünden doğrudan power on olmayı destekliyormuş. Muhtemelen Sony gibi sağlam markaların televizyonlarında olabilir bu özellik.

@i_r_on, Pin 8 olayını biliyorum. NeoGeo kabin projemde uygulamıştım. Zaten TV açıkken bile pin 8'e 12V vermek gerekiyor AV moduna geçebilmek için.

Ancak maalesef her TV bu sinyale göre stand-by'dan çıkmıyor. Gerçi çok TV test etmedim ama evdeki denediğim TV'lerde olmadı.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ocak 09, 2015, 11:55:55 ÖÖ »

@i_r_on, Pin 8 olayını biliyorum. NeoGeo kabin projemde uygulamıştım. Zaten TV açıkken bile pin 8'e 12V vermek gerekiyor AV moduna geçebilmek için.

Ancak maalesef her TV bu sinyale göre stand-by'dan çıkmıyor. Gerçi çok TV test etmedim ama evdeki denediğim TV'lerde olmadı.

Başka tv'lerde de denemekte fayda olabilir. Doğrudan power-on'a geçme çok da yeni  olmayan tv'lerde var daha çok herhalde. Görüntü kalitesi daha iyi olan ve daha yeni olan tv'leri kullanma imkanı olabilir bu özellik kullanılırsa. Çok fazla modelde de yok sanırım bu özellik, tespit etmek de zor muhtemelen.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ocak 09, 2015, 12:00:39 ÖS »

Başka tv'lerde de denemekte fayda olabilir. Doğrudan power-on'a geçme çok da yeni  olmayan tv'lerde var daha çok herhalde. Görüntü kalitesi daha iyi olan ve daha yeni olan tv'leri kullanma imkanı olabilir bu özellik kullanılırsa. Çok fazla modelde de yok sanırım bu özellik, tespit etmek de zor muhtemelen.

Tespit etmesi zor, sorup soruşturması da zor. O yüzden daha basitçe bu işi halletmiş olan model TV varmıdır diye foruma sorayım dedim zaten...

NeoGeo kabinde Panasonic TV kullandım. Bu özellik onda var. Ancak ikinci el Panasonic TV bulmak zor

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ocak 09, 2015, 12:02:33 ÖS »

Tespit etmesi zor, sorup soruşturması da zor. O yüzden daha basitçe bu işi halletmiş olan model TV varmıdır diye foruma sorayım dedim zaten...

NeoGeo kabinde Panasonic TV kullandım. Bu özellik onda var. Ancak ikinci el Panasonic TV bulmak zor

Valla yurtdışında eziyorlarmış crt tv'leri dijital tv furyasından sonra... Geri dönüşüm merkezleri önünde bekleyip, hoop durun yapmayın şeklinde temin edilebilir. Türkiyede işlemez gerçi.

Sony tv'lerde de olabilir belki bu özellik.

twitter | blog
skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2015, 22:40:59 ÖS »

Merhabalar,
Neden arcade monitör aramak yerine TV aradığını sorabilir miyim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ocak 09, 2015, 23:50:45 ÖS »

Merhabalar,

Basit. 80'ler veya 90'lardan kalma ortalama bir CRT TV günde maksimum 4 saat çalışmıştır (Eee tek kanal zamanı)

Ortalama bir arcade monitör günde "minimum" 12-16 saat çalışmıştır

Çoğunun tüpünde popüler oyunların skor ekranının izi vardır onların, temizini bulmak zor bu devirde...

Bir de tabii 55 ekran TV'yi ortalama 30-50 TL'ye bulmak mümkün ikinci el sitelerinde...

Alternatif olarak arcade monitör de arıyorum elbette ama uygun TV tercih sebebi...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ocak 09, 2015, 23:53:16 ÖS »

Sony tv'lerde de olabilir belki bu özellik.

Arcade olayında SONY'den uzak duruyorum. LCD taklidi yapmaya çalışna "flat" CRT TV'lerden nefret ederim

Bana şöyle kaba saba, bombelisinden TV lazım Kahkaha

skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ocak 09, 2015, 23:59:05 ÖS »

Merhabalar,

Basit. 80'ler veya 90'lardan kalma ortalama bir CRT TV günde maksimum 4 saat çalışmıştır (Eee tek kanal zamanı)

Ortalama bir arcade monitör günde "minimum" 12-16 saat çalışmıştır

Çoğunun tüpünde popüler oyunların skor ekranının izi vardır onların, temizini bulmak zor bu devirde...

Bir de tabii 55 ekran TV'yi ortalama 30-50 TL'ye bulmak mümkün ikinci el sitelerinde...

Alternatif olarak arcade monitör de arıyorum elbette ama uygun TV tercih sebebi...

Anlıyorum. Bakayım etrafa, bulursam denerim.
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ocak 10, 2015, 07:36:16 ÖÖ »

S870 sx beko tv bendeki

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: