Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Tamirat] Gameboy Pocket - Güneş yanığı  (Okunma Sayısı 7493 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 08, 2019, 17:04:04 ÖS »

Gameboy konulu yazı dizimizin üçüncüsünde bu sefer basit bir tamiratı anlatacağım.

Serinin diğer yazıları:

Bu yazıda ele alacağımız sorun Gameboy ekranının güneş yanığı. Gameboy'unu heves heves her yerde oynayan çocuk tatile gittiğinde Gameboy'u arabada unutur veya odasında pencerenin önünde bırakır vs vs

Bu ve benzer sebeplerle zamanında Gameboy'larını heba ettikleri için babalarından işittikleri azar çocukta nasıl bir travma bırakmıştır bilmiyorum ancak Gameboy'da bıraktığı travma işte bu arkadaşlar...

Bu Gameboy'u japonya'dan neredeyse her hafta kiloyla hurda Gameboy satan elemandan aldım. Türkiye'deki fiyatlardan daha hesaplı geldiğini belirteyim. Vergi olarak da pakete (3 x gameboy vardı) sadece 15 TL kesmişler, kutuyu bile açmamışlar ve falçata vukuatı yaşamadım. Sanırım şanslıydım.

Ekranının sorunu dışında Gameboy'un fiziksel kondüsyonu oldukça iyi durumda aslında.

... ve bunun dışında Gameboy sorunsuz çalışıyor.

Şimdi 25 sene sonra bu sorunu çözmeye çalışacağız.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2019, 17:08:22 ÖS »

İşe önce her zamanki gibi Gameboy'un kasasını açarak başlayacağız. Gameboy pocket için bu işlem oldukça kolay. Kasayı ters çevririp 6 adet triwing vidayı sökünce Gameboy tamamen açılmış oluyor. Kopmasından veya yırtılmasından endişe edeceğimiz ribbon kablo da yok.

Ekranın ribbon kablosunun kasanın arka kısmıyla alakası yok. Sadece ön kasadaki devre kartında bulunan konnektörün klipslerini gevşetip...

... ribbon kabloyu çekiyoruz.

Bu şekilde Gameboy pocket tamamen açılmış oluyor...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2019, 17:11:10 ÖS »

Gameboy pocket'ın ekranı ön plastik kasaya sadece çok kuvvetli olmayan bir çift taraflı bant ile tutturulmuş durumdadır. Ön kasayı elimizle çok hafif sağlı sollu yamultursak (çok değil milimetrik) ekran pat diye kendini bırakıyor zaten...

Plastik bir şey ile de ekranın kenarından dürtersek ekran rahatça elimize geliyor...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2019, 17:16:24 ÖS »

Gameboy ekranlarının hem arkasında hem de önünde polarize film bulunuyor arkadaşlar. Gameboy'u güneşte bıraktığınızda büyük ihtimalle sadece ön polarize film yanıyor. Eğer aşırı derecede yanmışsa arka polarize film de etkilenmiş olabilir. O durumda tavsiyem hem ön hem de arka polarize filmi değiştirmek ve backlight mod yapmak en mantıklı çözüm.

Şimdi bizim Gameboy'da durum nedir bir inceleyelim. Ön filmi çıkarttıktan sonra durumu anlayacağız.

Polarize filmi çıkartmak için ekranın bir köşesinden maket bıçaşı ile filmi dürtüyoruz.

... ve maket bıçağını bırakıp filmi tırmağımızla biraz daha ayırıp geri kalanını sabırla parmağımızla yavaş yavaş söküyoruz.

Ön film çıktı... Ve sanırım sadece ön film yanmış, arka taraf oldukça temiz gözüküyor. Ben bu modele zaten backlight mod yapmak istememiştim, orijinaline yakın kalmasını tercih ediyorum...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2019, 17:27:23 ÖS »

Gameboy'Un ön polarize filmi arka filmden farklı bir malzeme ile cam LCD'ye tutturulmuş. Bu yüzden cam üzerinde oldukça kalın bir yapışkan tabaka kalıyor. Pek bir yapışkanlığı kalmamış gerçi, ince plastik gibi sert bir malzeme haline dönüşmüş durumda. ELma şekerinin etrafındaki şeker gibi bişey.

Bu malzeme filmle birlikte çıkmıyor ve olduğu gibi camın üzerine yapışık kalıyor. Sakın maket bıçağı ile dürtüp kazımaya çalışmayın yoksa camı çizersiniz.

Şimdi size bunu çıkartmanın kolay yolunu göstereceğim. İnternetteki gerzekler bunu IPA (Isopropil Alkol) ve kulak pamuğu ile saatlerce temizlemeye çalışıyorlar.

Sihirli formülümüz; Aseton

Yanlız asetonla retro cihaz pek birbirlerini sevmezler. Asetonla çalışırken plastik kasanızı uzak tutun. Masanızın üzerinde bir mat varsa o da etkilenir o yüzden bu işlemi bir bez üzerinde yapın...

Asetonu öyel kulak pamuğuyla da değil, LCD ekranın üzerine döküyoruz. Ama öyle şakır şakır değil, ekranın üzerinde minik bir gölcük olacak kadar...

... ve dökülen minik gölcük alttaki yapıştırıcıyı eritip saniyesinde krema kıvamına getiriyor. Bu kremayı plastik bir spatula ile kazıyoruz (ben epoxy yapıştırıcı paketlerinden çıkan bu plastik spatulayı kullandım. Bu madde ABS değil, epoxy yapışmıyor ve asetondan etkilenmiyor. Sanırım bildiğimiz nylon veya PET).

Bu işlemi bir kaç defa yaptıktan sonra kalan ince malzemeyi de asetona batırılmış kulak pamuklarıyla tamamen temizliyoruz.

Ekranımız pırıl pırıl ortaya çıktı.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 08, 2019, 17:40:34 ÖS »

LCD'de ön polarize film olmadan bir şey göremezsiniz. O yüzden bir polarize filme ihtiyacımız var. Bunun için backlight kitleri ile gelen bir tarafı yapışkanlı türde polarize film kullanabilirsiniz zira çalışma alanınız rahat.

Hava kabarcığı bırakmadan cep telefonuna koruyucu film yapıştırabilme yeteneğiniz varsa (bende pek yok ) dediğim gibi tek tarafı yapışkanlı film kullanın.

Ancak ben diğer yazımda bahsettiğim backlight modunu yaparken bendeki yapışkanlı filmi mundar ettiğim için yapışkansız polarize film kullanacağım. Zaten hazır kesilmiş filmlerim var elimin altında...

Bu filmi yapışkanı olmadığı için doğal olarak LCD'ye değil, kasaya monte edeceğiz. Filmin oryantasyonunu doğru yaptığınıza emin olduktan sonra dış koruyucu filmini sökün ve kasadaki hafif çift taraflı bantın üzerine hizalayın. Zor değil zaten LCD çerçevesinde oldukça fazla pay var. Milimetrik yamukluklarınız ön koruyucu lens tarafından gizlenecek zaten

Haa unutmadan bu işlemden önce koruyucu lensin arkasında toz vs varsa temizleyin önce. Ben bu işi iki defa yapmak zorunda kaldım.

Sonra polarize filmin diğer koruyucu filmini sökün...

Bir küçük ipucu, polarize filmi oturttuktan sonra ekranın sağına soluna ve tepesine birer minik parça bir "şey" koyun. Bu "şey" bir film olabilir bir asetat olabilir vs. Kalın olmamalı ancak polarize filmin ekrana değmesini engellesin yeter.

Bu parçaları koymazsak yapışkansız polarize film yer yer ekrana temas ediyor ve hava kabarcığı gibi görüntü oluşuyor

Bu parçaları da yerleştirdikten sonra ekranımızı çerçeveye yerleştiriyoruz...

... son kontrolleri yaptıktan sonra devre kartını da geri vidalıyoruz. Ribbon kabloyu da konnektörüne geri takmayı unutmuyoruz

... ve kasamızı kapatıyoruz.

Aya-Fix-Center
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 08, 2019, 17:41:28 ÖS »

Ellerine Sağlık Yavuz Üstad Yine Bir Gameboy Macerası Ve Herzamanki Gibi Fotoroman Tadında

Amiga 500+
Sega Mega Drive 2
Nintendo Wii Mini [Softmode]
8bit Snes Klon Atari
X-Box Classic
Playstation 1 SCHP 7002
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 08, 2019, 17:44:09 ÖS »

Ve işte bu basit işlemle "Junk" olarak satılan bu sevimli Gameboy Pocket'ı da hayata döndürmüş olduk.

Tek sıkıntımız ki onu da sıkıntı olarak tanımlarsak, yeni polarize film Gameboy'a bir DMG havası verdi. Yani Pocket'ın ekranı biraz daha grimtrak görünümlü olur. Bu polarize film ile ekran Gameboy klasikte olduğu gibi biraz daha sarımtrak.

Grimtrak renkli polarize film bulamadım ve internette bulana da rastlamadım. Bu yüzden eğer siz denk gelirseniz bu yazıya not düşmeyi unutmayın

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Aralık 08, 2019, 19:09:40 ÖS »

Elinize, gözünüze, aklınıza sağlık.

Bu paylaşımlar için çok teşekkürler.
Aradığımızda elimizin altında bulunması açısından, bu değerli çalışmaları ve detaylı anlatımları ayrı bir başlık altında derlesek ne güzel olur, forumdaki karmaşa içinde kaybolup gitmesinler.

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Aralık 09, 2019, 17:05:10 ÖS »

Öncelikle elinize sağlık. Hazır yeri gelmişken sorayım.

Polarize film sorunu mu bunlar da acep? Dikkatli bakınca LCD ekranın alt tabakasında gibi görünüyor.

june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 09, 2019, 18:00:40 ÖS »

bunlar filmden değil camın içinde gibi duruyor

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Aralık 09, 2019, 18:09:03 ÖS »

bunlar filmden değil camın içinde gibi duruyor

Evet bana da öyle geldi ama yine de sorayım dedim. Çözümü yok sanırım.

june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Aralık 09, 2019, 18:27:19 ÖS »

bende bir databank vardı aynı şekilde.
saç kurutma makinesi ile ekranı ısıtıp sonra buz sarılı bez ile soğutarak düzeltmiştim.
sıcak havayı iyi kontrol etmek lazım.
benim databank ekranı düzelteyim derken plastik kasayı yamultmuştum

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Aralık 09, 2019, 18:56:23 ÖS »

Ona "LCD Cancer" deniyor.

Soldakinden emin değilim ancak sağdaki kesinlikle LCD Cancer.

Bildiğim kadarıyla çözümü yok maalesef.

LCD iki parça camdan oluşuyor. Herhangi bir sebeple kenarlarından hava alınca  bu şekilde bozuluyor.

DMG için de IPS ekran var onunla değişirilebilr ancak ekonomik bir çözüm değil onu söyleyeyim.

Film yanığı benim fotoğraflarını paylaştığım şekilde oluyor.

Ebay'den "Junk" yani hurda cihaz alacaksanız fotoğrafları iyice inceleyin. Yatay çizgileri düzeltmesi zor. Dikey çizgiler kolay, Polarizasyon filmi kolay, ekranda akıntı varsa LCD cancer uzak durun...

zangief_34
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Aralık 10, 2019, 00:24:34 ÖÖ »

polarıze fılmı yapıstırmak ıcın cep telefonu cam degısımınde kullanılan seffaf yapıstırıcı kullanılabılır gıbı

https://www.youtube.com/watch?v=vvyCznTPc1k
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: