Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 61   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 438626 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Jester
Üye

MAX 330 MEGA       PRO-GEAR SPEC

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Nisan 16, 2016, 22:46:40 ÖS »

Hadi gözüm arcade kabin projesini kesmişti şuan arge vs. ciddi girecem bende o işe az kaldı ama böyle bir işe kalkıştığımı düşünüyorumda sanırım bir 5 sene ar-ge yapmam gerekirdi. Tekrar tekrar saygılar.

Bu arada her projede pcb leri musluğun altında ve fırında görünce tekrar bir şaşırıyorum Bende 2 tane MVS slot var acaba onlarda bu taktik iş yarar mı ?  Masum

"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Nisan 16, 2016, 22:49:21 ÖS »

Alet baya bi yıpranmış. Üzüldüm doğrusu. Ama, emin ellerde artık. Bu arada Midway plakası gördüm fotoların birinde. Mortal Kombat'tan bildiğimiz Midway midir bu?

Evet, ta kendisi... Devre kartının "Bong" sesi MK'dakinin aynısı

Kısa bir tarihçe;

Midway 1981'de Bally pinball ile birleşiyor. Sonra 88'de Williams tarafından satın alınıyor...

1989'da Bally/Williams olarak Elvira and the party monsters System 11'le çalışan Solid-State bir pinball olarak piyasaya sürülüyor.

Abi harika gerçekten. Vay be diyorum, Midway neymiş. Bu arada, çalışma yöntemine ve titizliğine bir kez daha hayran kaldım.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Nisan 16, 2016, 22:51:13 ÖS »

Eee sonuç???

Etiketleri takip ederek ana karrtı backbox'a geri yerleştiriyorum ve fişi takıyorum  Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Heyecanla sonucu beklerken (ki buraları kaçırdım fotolayamadım) yine fabrika ayarları mesajı (bu sefer ingilizce) ve ayar gerektiğine dair olan mesajları görüyorum ama sonra start butonuna basınca ...  Kahkaha  Kahkaha  Kahkaha

Bir gürültü bir patırtı bir temaşa  Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Oyun çalışıyor!!! Üstelik ölü olduğunu sandığım sağ LCD gösterge de çatır çatır çalışıyor (100 dolar'dan yırttık )

Jeton kapısını aralayıp bir iki jeton sinyali gönderiyorum ve müthiş müziklerle oyun başlamaya çalışıyor en azından kısmen çalışan mekanik kısımlar topu plunger'a yerleştirmeye çalışıyor. Biraz yardımla yerleşen topu savuruyorum...

Bu haliyle bir çok ışık çalışmıyor sağ flipper ölü sol flipper güçsüz de olsa çalışıyor. İçerde kızım ve arkadaşı arcade oynarken gelen seslere ve ışık gösterisine garaja giriyorlar. Elle top atıp ilk pinball tecrübelerini yaşıyorlar. Acayip etkilendiler (aslında ben de). Bu hurdaya bile hayran kaldılar, "ne zaman bitecek" "ne zaman içeri alacaksın baba" soruları restorasyon için bana ekstra motivasyon sağlıyor

Işıkları kapatıp son bir kaç poz daha çekip bu günlük çalışmayı bitiriyorum...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:56:13 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Nisan 16, 2016, 22:55:28 ÖS »

Bu arada her projede pcb leri musluğun altında ve fırında görünce tekrar bir şaşırıyorum Bende 2 tane MVS slot var acaba onlarda bu taktik iş yarar mı ?  Masum

Yok, yıkama işi tamiratın bir parçası değil sadece kartın üzerinde çalışabilmek için. Pislikten fiziksel arızalarını (hat kopuklukları, paslanmış yerler, kopmuş bacaklar vs) göremiyorsun. Bir de sağlık açısından önemli. Elektronik kart tamiratında çoğu zaman karta sıfır yaklaşıp büyüteçle inceleme yapmanız gerekiyor ki 30 yıldır pislik içinde olan bir "şeye" burnunuzu 2-3 cm yaklaştırmak hiç sağlıklı değil

Gerçi MVS'lerdeki problem pislenmiş/tozlanmış kontaklardan ötürüyse yıkama ve temizleme yardımcı olacaktır

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Nisan 16, 2016, 22:58:10 ÖS »

Abi harika gerçekten. Vay be diyorum, Midway neymiş. Bu arada, çalışma yöntemine ve titizliğine bir kez daha hayran kaldım.

Dediğim gibi, kaos ortamında aklını kaybetmeden çalışmanın tek yolu adım adım sabırla ilerlemek.

Bir de hep kalıcı düzgün şekilde yapmak lazım en basit şeyi. Uyduruk aceleyle yapılan işler önünde sonunda sizi bi yerden yakalayıp vuruyor her zaman...

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Nisan 16, 2016, 23:26:08 ÖS »

Üstad yeni eviniz hayırlı olsun özlettiniz kendinizi. Arcade kabin yapımı gözüme çocuk oyuncağı geldi. Bu projeyi görünce kolay gelsin bizde zevkle takip edeceğiz...

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Nisan 16, 2016, 23:27:11 ÖS »

Garajdan gameroom'a direk geçiş olması büyük avantaj

Ben arabayı göremedim Kahkaha

Yine keyfili bir proje takibi olacağı kesin. Merakla mutlu sonu bekliyorum

Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Nisan 17, 2016, 00:04:24 ÖÖ »

Oyun alanının alt kısmını görünce benim başım döndü Kahkaha Çok büyük kolaylıklar diliyorum, yine takibi inanılmaz keyifli bir başlık olacağı şimdiden belli oldu.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Nisan 17, 2016, 10:08:08 ÖÖ »

Oyun alanı ve arkası bence gayet iyi durumdaymış Kabinin dışını o halde görünce içi de öyle mi acaba diye düşünmeden edememiştir
Hele ki backbox un yağmur yemekten nerdeyse erimiş durumda görünce içerisi ne durumdadır düşünmek istememiştim
Son paylaştıklarını gorunce senin adına çok sevindim çünkü benim fikrim o görüntüde ki bir pinball a göre gayet iyi durumda
Kasa işi senin için çocuk oyuncağı olacaktır üstad
Geri kalan kısımları da çok üzmeyecektir diye düşünüyorum
Kabloları net goremedim ama onların durumu nasıl
Dış kaplamaları gevremiş mi
Pinball ların en çok zaman alan işi kablolama yenileme işi gibi gorunuyor bana
Tekrar kolay gelsin
Çalıştığını görmek muhteşem
Murat Çileli
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Nisan 17, 2016, 10:31:59 ÖÖ »

"Elektronik Bilardo" derken?

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Nisan 17, 2016, 11:31:35 ÖÖ »

Kolaylıklar diliyorum.
Yakın zamanda elime ulaşan bir hediye yüzünden ufak çaplı da olsa benzer bir sevinç/stress/şüphe kombinasyonu yaşadım ben de.
Gerekli parçalar için todd bence iyi bir kaynak olabilir. bir videoda sanırım bazı orjinal arcade parçalar için verdiği fiyatlar oldukça iyiydi.
Işıklandırma hakkında nasıl bir planın var? todd'un ekip genelde super parlak led kullanıyor diye aklımda kalmış. Ben de hayatında 1 kere pinball oynamış biri olarak oldukça çok pinball restorasyonu izledim ve gittikçe kanıksamak yerine gittikçe gözümde büyüyen bir uğraş olarak aklıma yer etti.
Fazla zaman ve fazla kaynak tüketeceği kesin ama sonuca değecektir.
Bence bu iş olur.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Nisan 17, 2016, 12:51:04 ÖS »

Kolay gelsin.

Aletin ilk jeton sinyalı sonrası şakır şukur çıkarttığı sesler kulağımdaydı sanki okurken, mükemmel bir proje. Şahsi fikrime göre dünya üzerinde pinball'dan daha güzel bir mekanik cihaz olamaz.

Heyecanla takip ediyorum, tekrar kolay gelsin Abi.
Axeseytan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Nisan 17, 2016, 13:53:41 ÖS »

Uzun zamandır bu projeyi bekliyordum Kahkaha Kahkaha Kısa soluklu proje olmadığı elviranın halinden Ney belli oluyor.  Bizim(çoğumuzun) yapabileceğimiz sadece fotolara bakmak ve okumak olacak. Şimdiden kolay gelsin Yavuz abi ellerinde dert görmesin. Bu arada yeni evinde hayırlı olsun. Güle güle otur ve yeni projelere yelkenler açman dileğiyle.
Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Nisan 17, 2016, 15:09:51 ÖS »

Hoşgeldin Yavuz abi. Yeni yaşam ortamınız eskisinden daha iyi olur İnşaAllah.
  Bu arada, şu amerikalıların Garaj maceralarından sende yaşarmısın ki acaba? Bu adamlar garajlarda dünyaya yön veren yeni ürünler/buluşlar yapıyorlar ya?

Ne kadar zamandır birşeyler görmüyordum ama şimdi bir gördüm pir gördüm!.

Bu gerçekten bence diğer projeleriniz gibi olmayacağa benziyor. Altını kaldırdığınızda ki o karmaşa neydi öyle Kahkaha Uzaktan gördüm ama ben bile "Yavuz abi sen n'aptın" demekten kendimi alıkoyamadım

Heyecanla takipteyiz Yavuz abi.. Sana kolaylıklar diliyorum..

Lütfen bir çırpıda bitirme olur mu

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Nisan 17, 2016, 23:10:16 ÖS »

Oyun alanı ve arkası bence gayet iyi durumdaymış Kabinin dışını o halde görünce içi de öyle mi acaba diye düşünmeden edememiştir
Hele ki backbox un yağmur yemekten nerdeyse erimiş durumda görünce içerisi ne durumdadır düşünmek istememiştim

Aynen... Bereket oyun alanı ana kabinin camı sağlam olduğundan nispeten dayanmış. Backbox ise tüm etkiyi göğüslemiş. İçinin de dışından farkı yok maalesef.

Son paylaştıklarını gorunce senin adına çok sevindim çünkü benim fikrim o görüntüde ki bir pinball a göre gayet iyi durumda

Evet, zaten elektronik kısmının ve bir çok elektromekanik parçanın çalışması bana "restorasyona girişmeye değer mi" konusunda oldukça cesaret verdi...

Kasa işi senin için çocuk oyuncağı olacaktır üstad

Kesinlikle. Aslında bir çok kimseye korkutucu gelen o kısım bence işin en kolay kısmı. Malum şablon elimde. Ölçüleri alıp önce sketchup'a geçireceğim ki şişmiş gevremiş kısımlardan alınan yanlış ölçüler sketchup'da ufak modifikasyonlarla yerlerine oturacak. Sonra parça parça kesim/montaj... Bu da o kadar arcade kabinden sonra gerçekten kolay bir iş olacak...

Geri kalan kısımları da çok üzmeyecektir diye düşünüyorum
Kabloları net goremedim ama onların durumu nasıl
Dış kaplamaları gevremiş mi
Pinball ların en çok zaman alan işi kablolama yenileme işi gibi gorunuyor bana
Tekrar kolay gelsin
Çalıştığını görmek muhteşem

Bugün tam da o konuda çalışma yaptım. Kablolar ve soketler gayet iyi durumda. Sadece çok pis ki onu da hallediyorum. Williams çok kaliteli kablo kullanmış. Dış plastiklerinin rengi bile atmadığı gibi en küçük pas/korozyon yok. Kabloların içi çok damarlı ve esnek ve çıplak bakır değil, kalaylanmış bakır ile yapmışlar, hala çok iyi durumda sebebi de bu sanırım...

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 61   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: