Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 47 48 [49] 50 51 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 118843 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #720 : Mart 06, 2019, 22:32:38 ÖS »

Dedim ya kutuda daha sürprizler varmış diye...

Bu metal rampa, daha doğrusu top shooter'dan çıkar çıkmaz içinden geçtiği bu metal yolun girişindeki kaynak kırılmış. Bunu 3 sene önce gördüğümü hatırlıyorum ama unutmuşum

Ayrıca bir başka metal parçanın da aslında kırık olduğunu farkediyorum, ben ayrı iki parça parça zannediyordum senelerce Kahkaha

Neyse, bu parçaları alıp sanayiye götürebilirdim kaynak için ancak kimseyi tanımıyorum bu konuda ve ricacı olmak da istemedim. Zaten senelerdir içimde "yav bi kaynak yapmasını öğrenmediğin kalmıştı" diyordum kendi kendime, bu da vesile olsun dedim ve...

Bu küçük bebeği aldım Bu 130A'lik inverter denilen küçük, hafif bir kaynak makinesi. Tek elimle rahatça kaldırdabiliyorum.

Küçük göründüğüne bakmayın, 130 A ile belki gemi parçalarını kaynatamazsınız ama ev, bahçe ve hoby alanında muhtemelen kaynak ihtiyaçlarınızın %99'unu bununla halledebilirsiniz.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #721 : Mart 06, 2019, 22:43:09 ÖS »

Kaynak yapmanın detaylarını anlatmayacağım zira konuyla ilgili 2-3 saat youtube videosu seyretmekle kaynak ustası ahkamı kesmeyeceğim

Sadece ark kaynağının temeli bir kaç konuyu aktarayım ki belki benim gibi hoby amacıyla veya evdeki ufak tamiratlar için kaynak yapma hevesi olan varsa bilgilensin dedim...

Öncelikle bir çok kaynak tekniği ve teknolojisi var. Bu makien DC voltaj üretiyor ve "inverter" özelliği sayesinde akımı hassas ayarlayabiliyorsunuz.

Akımı hassas ayaralayabilmek ne demek derseniz, basitçe kalın metal kaynatacaksanız akımı artırmanız (ark çıkartıp soğumadan devam edebilmeniz için) ince metal kaynatacaksanız da akımı azaltmanız lazım (metali delmemek için)

Ark kaynağı basitçe kaynak yapacağınız metal parçalar ile kaynak elektrodu arasından yüksek akımlı elektrik geçirmeniz sırasında ortaya çıkan kıvılcım ve ısı ile kaynak elektrodunun ve çevresindeki metalin erimesi demek. Bu eriyen sıvı metal minik bir havuz oluşturuyor (puddle) ve siz yavaşça elektrodu hareket ettirdiğinizde bu havuzu taşıyarak kaynak yapmış oluyorsunuz...

Bunun için GND (-) ucu kaynak yapacağınız malzemeye tutturup...

... elektrodunuzu da kaynak yapılacak yere değdirip ark çıkmasını sağlıyorsunuz.

Ahanda oldu işte. Mükemmel değil ama 2 saat youtube video'su ile bu kadar işte

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #722 : Mart 06, 2019, 22:52:30 ÖS »

Diğer parça ise ince bir çelik. Daha doğrusu topu ıskaladığınızda geri kaçtığı yerde topu hazneye yönlendiren "V" şeklinde duvarın tahtaya vidalandığı kısmı yılların top darbeleriyle çatlamış ve kırılmış.

Bunu da bir parça tahtaya vidalayıp sabitliyorum...

Ancak bu metal çok ince, 1.5-2mm kalınlığında. Elimdeki elektrod ise 2.5mm. Daha ince elektrod Bauhaus da yoktu. Muhtemel sanayiye de gitsem de nerede bulabileceğimi bilmiyorum işin açıkçası. Neyse, bu elektrod ile ark çıkartabilmem için kabaca 80A ile kaynak yapmam lazım ancak kaynak yapılacak malzeme bu akım ve bu elektrod ile delinir. Bu riski göze alarak en azından bir kaç yerine punto kaynak atayım, hiç yoktan iyidir dedim...

Bir kaç ufak delik dışında, ki topu karşılayan kısmı delmeyi becemedim (az kaldı), bu da çirkin ama iş görecek şekilde kaynaklandı.

Buna da daha sonra bir parça daha destek olması için (ve çirkin kaynağımı da gizlemek için ) metal yapıştırıcı epoksi ile takviye yaptım.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #723 : Mart 06, 2019, 22:55:38 ÖS »

Son olarak kaynakladığım yerleri ilerde pastan koruması için çok ufak sprey boya ile rötüş boyadım.

Bu kaynak işini de hallettiğim iyi oldu zira bahçe çitlerinde de bir iki kaynak yapılması gereken yer vardı, havalar iyileşince de oraya el atarım  Masum

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #724 : Mart 06, 2019, 23:15:13 ÖS »

Ben "Hah tamam artık şu oyun tahtasını toparlamaya başlayım" dedikçe kıyıda köşede kalmış detaylar çıkıyor. Bu da onlardan biri...

Bu parça oyun tahtasının bizden en uzak karşı kenarına, hani bir kaç post geride bakımını yaptığım şu siyah metal üçgen köşebentler var ya, onlarla dik olarak monte ediliyor. Üzerindeki iki dikdörtgen delikten monster slide plastik rampası geçiyor ve sağ taraftaki üç deliğin olduğu yere de "Dead Heads" plastik parçası monte ediliyor.

Bu parça için yeni decal almışım 3 sene önce. Ancak onu uygulamadan önce yüzeyi biraz hazırlamak gerekiyor. Önce folyo decalın tutunabilmesi için parlak bir yüzey lazım. Bunun için ince bir kaç kat parlak vernik kullanıyorum...

Daha sonra top darbeleri ile aşınmış boşlukları macunluyorum...

Her ne kadar aldığım decal "sözümona" lisanslı olsa da deliklere tam denk gelmiyor. Gerçi mevcut decal/baskı bile deliklere tam denk gelmiyordu ya... Neyse, bir şekil ortak payda bir ayarda uyguladım decalı. Uygulamayı ıslak metodla yaptığım için bir kaç "pardon" sonrası fena olmayacak bir şekilde hizalandı.

Sağda solda kalan boşlukları da siyah akrilik kalemle rötüşladım. Zaten belli ki decal deseninde bile buralar için siyah konturlar var. Muhtemel fabrikada uygularken kolaylık olsun, ufak hizalama hatalarını tolere edebilsin diye düşünülmüştür dedim kendi kendime...

Son olarak "Dead Heads" plastiğini 3 senedir özenle sakladığım yerden çıkartıp parçanın üzerine koyuyorum.

Hemen her pinball'un bulunmaz bir parçası oluyor. Bu "Dead Heads" de bu pinball'un bulunmaz parçası. Yabancı forumlarda bu parçalara "unobtainium" deniyor

Bu plastiğin dış görünümü basit bir desenli ayna gibi ancak arkasından ışık vurduğunda içindeki hologram kafalar ortaya çıkıyor

Sanırım reprodüksüyonu oldukça zor olacağından bu parçanın yeniden üretimi hiç yapılmamış. Dolayısıyla oldukça nadir ve değerli...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #725 : Mart 06, 2019, 23:30:57 ÖS »

Seneler önce "En sona bırakırım" dediğim gerçekten elden geçirmem gereken "son" (umarım ) parçaya geldi sıra; Apron

Apron denilen kısım pinball'ların hepsinde olan, topu ıskaladığınız zaman topun girdiği kısmı ve jeton attığınızda topu shooter'ın önüne getiren tüm mekanizmaları örten metal panel.

Bizim apron ve saz arkadaşlarının durumu ise malum, çizik, pas, darbeler ve yamukluklar

Hele shooter kapağının durumu içler acısı...

Hadi bakalım başlayalım işe...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #726 : Mart 06, 2019, 23:37:26 ÖS »

İşe önce apron desenlerinin reprodüksiyonunu yapmak için parçaları taratmak ile başladım.

Sonra taradığım bu imajları altlık yapıp bunların üzerinden geçerek bunların vektör çizimlerini yaptım. Bu iş 3 günümü aldı...

Bunların vektör olması gerekmiyordu ancak water decal için UV baskı aldığım cihaz vektör çizimlerde çok başarılı sonuç veriyor.

Sonunda çizimleri tamamlayıp water decal kağıdına UV baskı aldım. Decaller hazır

İlk aşama tamamlandı...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #727 : Mart 06, 2019, 23:41:04 ÖS »

İşin ikinci aşamasında ise perişan durumdaki metal kısımları elden geçirmek var.

Önce parçaların yamukluklarını çekiçle düzeltip sonra da parçaları tamamen metale kadar zımparalıyorum.

... ve pastan korumak için Hammerite ile boyuyorum.

Boya bir kaç gün kuruduktan sonra parçaları çalışma masamın üzerine alıyorum sonunda...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #728 : Mart 06, 2019, 23:48:31 ÖS »

Ürettiğim Water slide decalları (sulu çıkartma) konturuna çok yakın bir şekilde kestikten sonra panele uygulamaya başlıyorum.

Yanlız bu decallar öyle maketlerdeki gibi ufak olmadığından ve direk gözümüzün önünde olacaklarından hizalamalarını dikkatli yapmak lazım. Bunun için maskeleme bandı kullanıyorum...

Decalları uyguladıktan sonra da Decal Medium sıvısı ile üzerlerinden geçiyorum. Bildiğiniz üzere bu sıvı decal'ın basıldığı malzemeyi eriterek yüzeye daha sıfır oturmasını sağlıyor. Bu sayede decal, özellikle maket uçak yapanlar bilir, yüzeyin girinti çıkıntılarına sanki "boyanmışcasına" yerleşiyor.

Sonunda tüm decalları uyguluyorum...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #729 : Mart 06, 2019, 23:59:57 ÖS »

Apron decal'ları orijinalde yüzeye baskı şeklinde uygulanmış. Nasıl yaptıklarının teknik detaylarını tam bilmiyorum ancak tüm pinball restorasyonu ile uğraşanların lanet okuduğu gibi Bally/Williams ve diğer üreticiler bu desenlerin üzerlerine herhangi bir koruyucu kaplama uyugulamadıkları için zamanla, sadece suyla temizlense bile, bu desenler çizilmiş, dökülmüş ve solmuş...

Ben aynı hatayı yapmayacağım ve tüm bu parçaları clear coat ile kaplayacağım. Genelde restorasyonlarda tavsiye edilen de bu...

Kuruma işini hızlandırmak için infrared ısıtıcı kullanıyorum. Gerçi bu parçalar oyun alanı kadar çelik topa maruz kalmayacaklar ama yine de özellikle topu yakalayan V şeklindeki metal parça, oyun tahtasının arka paneli gibi parçalar top darbesine maruz kalacaklar. Clear coat bu aşınmalara da karşı bir nebze koruyucu olacak

Neyse, parçalar kurudu ve tekrardan masamın üzerine gelebildi. Bu sefer fabrikadan da çıktıklarından daha korumalı olarak Kahkaha

Son olarak "instruction card" denilen oyunun çok genel kurallarını içeren ve kaç jetona ne kadar oyun oynayabileceğinizi anlatan kağıtları da basıp laminasyondan geçirip kestikten sonra yerlerine yerleştiriyorum...

Sonunda Apron da tamamen restore edildi...

Bu sanırım elden geçirmem gereken son parçaydı. Bundan sonra artık 1.5 aydır clear coat'u kuruyan oyun alanının cilası ve geri montajı başlayacak...

Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #730 : Mart 07, 2019, 07:44:06 ÖÖ »

Abi muhteşemsin

Demircilik OK
Grafikerlik de OK
El atmadığın bir şey kalmadı . Sabrına hayranım.

Bu arada eskiden digital printer ve UV baskı bu kadar yaygın değilken, metal parçalar üzerine direk Serigrafi baskı yapıyorlardı. En kaliteli sonuç bu şekilde alınıyordu. Zamanında bir kaç tane arcade kabin bile görmüştüm , koca kabinin yan duvarına serigrafi baskı yapmış adamlar. Direk MDF bin ya da kontranın üzerine.
Vernik çeşitleri çok yaygın olmadığı zamanlarda da Serigrafi boyası bozulacağı için üzerine herhangi bir kimyasal kaplamamışlardır diye düşünüyorum. Çünkü geçen sene serigrafi işi yaptırmıştım ufak çaplı olarak.Sürekli söylüyorlardı, üzerine bir şey atma diye bozarsın vs. diye. Serigrafi üzerine atılan tek şey LAK dediğimiz bir nevi cila var. Zannedersem bu pinball yapılırken onunla uğraşmak istememişler galiba

Devamını sabırsızlıkla bekliyorum
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #731 : Mart 07, 2019, 10:42:33 ÖÖ »

Mükemmel efor, her adımını merakla bekliyoruz hocam.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #732 : Mart 07, 2019, 13:31:27 ÖS »

Yunus'un yazdığı gibi, demircilik, grafikerlik, marangozluk vs. vs. el atmadığın iş kalmadı... Nazar değmesin...

egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #733 : Mart 07, 2019, 23:48:33 ÖS »

Başlığa geç geldim, ayların emeğini bir oturuşta okudum bitirdim Müthiş bir restorasyon projesi olmuş Yavuz abi. İçinde bir sürü farklı teknik, bir çok disiplin var; hepsinin altından da başarıyla kalkmışsın. Gerçekten geri dönüp bir daha baktım, hiç rutin devam eden bir işlem belgelenmemiş; onlarca farklı sorun ve bunlara çözüm olarak hep yeni ve farklı teknikler var. Bunları öğrenip uygulamaya dönüştürmedeki büyük yeteneği bir kenara koysak bile arkasında muhakkak çok büyük ve saygı duyulacak bir emek var. Büyük ilgiyle ve merakla takip ediyorum abi, eline sağlık.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #734 : Mart 08, 2019, 08:05:23 ÖÖ »

Vernik çeşitleri çok yaygın olmadığı zamanlarda da Serigrafi boyası bozulacağı için üzerine herhangi bir kimyasal kaplamamışlardır diye düşünüyorum. Çünkü geçen sene serigrafi işi yaptırmıştım ufak çaplı olarak.Sürekli söylüyorlardı, üzerine bir şey atma diye bozarsın vs. diye. Serigrafi üzerine atılan tek şey LAK dediğimiz bir nevi cila var. Zannedersem bu pinball yapılırken onunla uğraşmak istememişler galiba

Evet abi, aynen düşüdüğün gibi o zamanlar klasik serigrafi ile basmışlar geçmişler...

Zaten pinball'da clear coat kullanımı yeni sayılır. Aslında arabalarda bile 2K Clear coat uygulaması ancak 80'lerden sonraki modellerde uygulanmaya başlamış

Mükemmel efor, her adımını merakla bekliyoruz hocam.

Artık sonlara yaklaştığımı hissediyorum

Yunus'un yazdığı gibi, demircilik, grafikerlik, marangozluk vs. vs. el atmadığın iş kalmadı... Nazar değmesin...

Bu işlere el atmaya korkulmasın, hevesi olan varsa cesaretlensin diye maceralı sularda kürek çekiyorum Yoksa tersanede işe girsem bu kaynaklarla ustabaşı dayak atardı muhtemel Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Başlığa geç geldim, ayların emeğini bir oturuşta okudum bitirdim Müthiş bir restorasyon projesi olmuş Yavuz abi. İçinde bir sürü farklı teknik, bir çok disiplin var; hepsinin altından da başarıyla kalkmışsın. Gerçekten geri dönüp bir daha baktım, hiç rutin devam eden bir işlem belgelenmemiş; onlarca farklı sorun ve bunlara çözüm olarak hep yeni ve farklı teknikler var. Bunları öğrenip uygulamaya dönüştürmedeki büyük yeteneği bir kenara koysak bile arkasında muhakkak çok büyük ve saygı duyulacak bir emek var. Büyük ilgiyle ve merakla takip ediyorum abi, eline sağlık.

Güzel temenniler için çok teşekkürler...

Artık yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Sanırım bir hafta içinde çelik topla tanıştıracağım Elvira'yı Kahkaha

Sayfa: 1 ... 47 48 [49] 50 51 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: