Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 117481 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #735 : Mart 11, 2019, 15:18:54 ÖS »

Bir ara vermiş gibi olduk ancak arada da boş durmadık... gerçi haftasonu elvira açısından pek verimli geçmedi ama METU Geex'de de buluşmuş olduk, biraz geyik yaptık, Cosplay'leri seyrettik

Neyse, projeye dönersek...

1 ay+ bekleyen oyun alanını günlük IR kürleriyle 1 hafta daha bekletmiştim

Sonunda geçen haftasonu yeniden zımpara/cila masasına yatırdım. Bu sefer pek öyle bir buruşma kırışma çekme olmamıştı ancak yine de son kat clear coat sonrası ufak tefek tozlar, minik hava kabarcıkları, bazı insertler üzerinde çok hafif pürüzler gibi küçük sorunlar da yok değildi...

Gönül isterdi ki yeniden uğraşmamayım hazır son kat clear coat cam gibi parlarken...

Ama işimizi olması gerektiği yapalım son bir defa dedim ve başladım son hafif zımpara işlemine...

600->800->1000->1200->2000 kum sırasıyla ıslak zımpara işleminden sonra sıra parlatma aşamasına geliyor. Bunun için bu ürünü (3M Fast Cut Plus) kullandım...

Bu ürün bir "pasta" yani aşındırıcı. Ancak 2000 kum zımpara işleminden sonra kullanılan bir ürün. Yani son detay pastası değil. Sonuç yine de oldukça parlak...

Bu işlemden sonra ya yine aynı ürün ailesinin daha detay finish veren bir malzemele de kullanılabilir ancak ben son cilayı Novus 2 ile yapayım diyorum...

İşin açıkçası Novus 2 bir önceki işlemin parlaklığına çok da fazla bir katkıda bulunmadı. Sonra forumlarda okuduğum kadarıyla Novus 2 nin Mylar koruyucularda ve bazı otomotiv clear coat'larında pek de etkili olmadığı yazıyordu. Bu malzemeler Novus 2 ye fazla sert geliyormuş.

Novus 2'yi rutin pinball bakımında Wax'dan önce clear coat üzerindeki top, lastik tozu ve is izlerinin temizliği için kullanın diyorlar...

İşin açıkçası işlemi bu aşamada bırakıp, gidip 3M'in bir başka "ultra finish" pastasını alıp yüzeyi daha da cam gibi parlatmanın bana ne kazandıracağını düşündüm...

... ve vazgeçtim. Bence bu sertlik ve parlaklık yeterliydi...

Konuyu son olarak yüzeyi wax'layarak kapattım...

Bu Wax hem Carnauba içeriyor, hem sıvı wax'lar gibi silikon içermiyor hem de aşındırıcı içermiyor. Üstelik kullanımı da kolay, sadece ince bir tabaka olarak sürüyorsunuz, kurumasını beklemenize gerek yok diyor ancak ben yine de biraz buğulanmasını bekledim işin açıkçası...

Sonra mikrofiber bez ile elle parlatıyorsunuz...

Sonuçtan memnun kaldım.

Artık oyun alanını yeniden doldurmanın zamanı geldi sonunda...

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #736 : Mart 11, 2019, 15:39:09 ÖS »

Oh ne güzel olmuş, eline sağlık. İnsanın canı çekiyor. Evde, odada olsa da yanıp yanıp sönse o ışıklar geceleri... Kahkaha

onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #737 : Mart 11, 2019, 15:55:47 ÖS »

Harikulade boyle mi yazılıyordu 

C64 ve A500 gerisi teferruat
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #738 : Mart 11, 2019, 21:54:29 ÖS »

Waw müthiş harikaaaaa Kahkaha
mükemmel görünüyor
eline sağlık üstad
perpetual_007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #739 : Mart 11, 2019, 23:28:19 ÖS »

Şu noktada kesilir mi yaaa . Parçaları "Diz, diz, diz" diye tezahürat yapası geliyor insanın .
Tahtadaki eğrilik geçmiş gibi sanki.
Bu arada o kadar alıştık ki gönderilerine bu masa biterse ne yaparız bilmiyorum. İlk ziyarette beyzbol sopası ile dalalım mı ? .  (Şaka şaka.)
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #740 : Mart 12, 2019, 01:06:49 ÖÖ »

METU Geex gününden sonra oraya götürdüğüm kabini kazasız belasız arabadan indirip eve geri soktum. Biraz dinlenip akşama yeniden Elvira moduma döndüm.

Artık oyun tahtasını toparlamaya başlıyorum Kahkaha

Ancak onca zamandır yapmadığım küçük bir işe el atmayı hatırlıyorum. Insert'lerin ampul soketlerini takmadan önce arkalarını temizlemeyi unutmamam lazım

Insert'lerin arkalarını kompresörle ve çeşitli zamanlarda kısmi ıslak bez ve kağıt havlu ile temizlemiştim ancak arkaları ışığa değişik kırılımlar vermek için prizmatik bir yapıda olduğundan gerçek temizlik ancak kulak pamuğu ve sabırlı bir uğraş ile yapılabiliyor ancak. Sonuç pislikler dışarı pırıl pırıl ışık içeri

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #741 : Mart 12, 2019, 01:09:35 ÖÖ »

Elimdeki zamanında sökerken çektiğim fotoğrafların tarihine bakarak geri geri adımlarımı takip etmem lazım. Fotoğraflara göre önce ampul soketlerini geri takmalıyım...

Bir poşet soket bitti...

Bir poşet daha...

... ve bir poşet daha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #742 : Mart 12, 2019, 01:14:14 ÖÖ »

Ampul soketlerinin tamamı bittikten sonra fotoğraf arşivime göre artık oyun alanının arka paneli ve yan tahtalarının geri monte edilmesinin zamanı gelmiş...

... ve sırada kabloları tutan plastiklerin geri montajı var.

Bunların da tam olarak nerelere geri monte edilmesi gerektiğini çektiğim fotoğrafları inceleyerek buluyorum. Bir tanesi beni baya bir uğraştırdı, onu da zaman içerisinde internetten bulup arşivlediğim başka Elvira restorasyon yazılarından birisinden bulup yerine yerleştirebildim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #743 : Mart 12, 2019, 01:32:06 ÖÖ »

Şimdi sıra switch'lere geldi. Açalım bakalım kutusunu

Tek bir sorunlu switch dışında (ki o da beklediğim son sipariş paketimde) tüm switch'leri de, duran hedefler (standup target) de dahil olarak yerlerine geri monte ediyorum...

Bu haliyle oyun tahtasını kabine geri yerleştiriyorum ilk defa. Sonunda, henüz fonksiyonel olmasa da oyun tahtası 3 sene sonunda kabinine geri döndü Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #744 : Mart 12, 2019, 01:58:00 ÖÖ »

Bu akşam yaptığım çalışmaya gelebildik sonunda. Yazıyla yaptığım işler sonunda senkronize olabildi...

Önce switch konusunu kapatmak adına, ball popper denilen mekanizmanın altında konuşlanmış bu garip görünümlü leaf switch'i yenisi ile değiştireceğim. Aslında eskisinin de bakımını yapmıştım ancak tam "Y" nin dibinden zamanında kırılmış ve lehimlenmiş, çok pahalı bir parça olmadığından yenisini sipariş etmiştim...

Yenisinde diot bulunmuyor. Aslında bunların diotlu olanları da satılıyor ancak saçma bir şekilde neredeyse iki misli fiyata. Malzeme çekmecesinden bir 1N4001 veya daha iyisi 1N4007 bulup yerine lehimlemek pek de zahmetli bir işlem değil...

Bu arada bu diot'ların amacı hem "debauncing" yani switch tetiklendiğinde microsaniye seviyesinde oluşan sinyal dalgalanmasını önlemek hem de eğer bu switchler endüktif (inductive) yük kontrol ediyorsa (tabii "enddüktif yük" nedir diyeceksiniz... Elektro manyetik yük, yani solenoid bobininin çektiği manyetik alana dönüşen elektrik yükü diyelim basitçe) devreyi ilk kapattıklarında milisaniyeler içinde çok büyük bir voltaj sıçraması oluşur ve bu eğer bir diot ile engellenmezse - ki buna "freewheeling diode" da denir - gerisin geri kontrol kartına ve güç kaynağına yük bindirir ve zamanla devrelerin bozulmasına bile sebep olabilir...

Neyse, bu "freewheeling diode" açıklamasından sonra bu switch'i de yerine geri monte ediyorum. Ayrıca hemen yakınındaki, oyun alanının üstünde, muhtemel bir rampanın ayağının vidalanacağı parça da kırılmış, onu da yenisi ile değiştiriyorum.

Bu parçayı da normalde hırdavatçılarda veya yapı marketlerde bulmak mümkün gibi. Ama maalesef öyle değil. Pinball Amerikan üretimi olduğundan kullanılan hiçbir hırdavat malzemeleri (vida somun v.s.) metrik ölçülerde değil. Bazen muadil birşey bulabiliyorsunuz ancak çoğunlukla bulduğunuz vida ya az dar ya az geniş oluyor. Bu sebeple bu ve benzer sık kullanılan parçaları içeren bir "hırdavat" paketi de getirtmek zorunda kalmıştım taaa Amerika'dan Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #745 : Mart 12, 2019, 02:07:47 ÖÖ »

Ampul soketlerinin ve switchlerin bulunduğu kutunun dibinde son kalan malzemeler ise "wedge" denilen (tam türkçesini bilmiyorum, "geçmeli, sıkıştırmalı" mı desek?) türde ampuller için böyle PCB'ler var, onları geri monte ediyorum.

Tabi bu ampuller PCB'ye takıldığı kontak noktalarında sorun olup olmadığını anlayabilmek için de montaj sırasında test etmeyi ihmal etmiyorum. Bunun için güç kaynağımdan bir 6V uzatıyorum oyun tahtasına...

... ve tek tek monte ettiğim her "wedge" ampulü test ediyorum...

Sonunda G.I. (genel aydınlatma) ampülleri kontrol eden röleyi de monte ederek bu işlemi de tamamlıyorum. Oyun alanının üstünde, rampa ve oyuncakların üzerindeki bir kaç switch dışında kutumuz artık boşaldı... Kahkaha

Bu arada, ilk fotodaki içinde 2 x SMD LED olan "SuperBright" ampul. Dead Head hologramlarının arkasındaki aydınlatma.

Diğer foto ise 555 tabir edilen normal klasik ampul. Aradaki ışık farkı görüdğünüz gibi...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #746 : Mart 12, 2019, 02:16:50 ÖÖ »

Gecenin son hareketi ise kablolama...

Bunu odamda dar alanda yapmam gerekiyor zira pinball'un oyun alanının arkasında tüm aksamın kablolaması soketlerle değil bildiğiniz lehimle yapılmış. Dolayısıyla hem lehim makinesine hem de eski fotolara bakabilmem için bilgisayarıma aynı anda erişebilmem için oyun alanını çalışma odama taşıdım. Ancak çok dar alanda çalışmam gerekiyor artık...

Hele ki kablo yumağını oyun alanına "şöylesine" bir atınca iyice darlanma geldi bana Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kaos!

Neyse ki bu kablo yumağını, 3 sene önce taktığım etiketleri bir saat inceleyince neyin nereye lehimleneceği konusunda bir fikir oluşmaya başladı bende. Ana kablo yumaklarını da kablo tutuculara geçirmeye başlayınca herşey yerine oturmaya başladı.

Ancak geç oldu, kabloları lehimleme işine artık yarın gece devam edeceğim...

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #747 : Mart 12, 2019, 11:17:25 ÖÖ »

Patron çıldırdı Kahkaha abi karmaşaya gel. Kolay gelsin Yavuz abi.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #748 : Mart 12, 2019, 12:06:45 ÖS »

Patron çıldırdı Kahkaha abi karmaşaya gel. Kolay gelsin Yavuz abi.

sağol Eşref, akşam havya ekstra mesai yapacak

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #749 : Mart 12, 2019, 12:10:39 ÖS »

Tahtadaki eğrilik geçmiş gibi sanki.

Evet, %95 oranında düzeldi diyebilirim. Çok çok az bir eğrilik hala var ancak o da üzerine ağır malzemeleri ve apron panellerini monte ettikten sonra düzelecek gibi...

Sayfa: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: