Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun Konsolları[MOD] Famicom AV Mod ve Famicom & Famiclone karşılaştırması
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Famicom AV Mod ve Famicom & Famiclone karşılaştırması  (Okunma Sayısı 19472 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Kasım 09, 2016, 20:31:44 ÖS »

Bu klonun önce biraz dışını inceleyelim, sonra araştırıp bulduğum tarihçesine geçeriz.

Bu cihazın diğer klondan daha eski olduğu her halinden belliydi. Bir defa kasası "birebir" famicom ile aynı. Plastik bir famicom gibi sararmış. Kırmızımtrak pembe renk aynen bir famicom renginde. Tek fark japonca yazan stickerların ingilizce olması ve ön stickerında "Family Computer" yerine "Video Game" yazması ve tabii gamepadler... Ekstra seri atış için turbo ve famicom'daki gibi bir microfonun olmaması kendisini ele veriyor doğal olarak...

Arkadaki AV çıkışlar dışında gamepad girişlerinde kullanılan plastik pabuçlar bile Famicom'a ne kadar yakın bir klon olduğunu gösteriyor...

Neredeyse Nintendo'nun (veya lisanslı bir distibütörünün) PAL bir Famicom çıkartmış olduğunu düşüneceksiniz...

İçini açtığımızda durum daha da ciddileşiyor zira neredeyse Famicom'dan daha kaliteli bir PCB karşılıyor bizleri

Üst taraftaki güç, RFG ve video devrelerinin bulunduğu ek PCB'de yazan "NTDEC" logosuna dikkat! Hikaye burada ilginçleşiyor...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:49:46 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Kasım 09, 2016, 20:34:59 ÖS »

hocam klonlarda işlemci farkı var mı? Yoksa direk familycomputer üzerindenmi çalışmışlar

Bunların CPU'ları (işlemci) Famicom ile birebir aynı. Yani Famicom için yedek parça olarak bile kullanılabilir. Ancak PPU'ları farklı. Farkı ise PAL video sinyaline özel PPU olmaları (Famicom'larda sadece NTSC PPU var). Bunlarınkinin üzerinde Nintendo yazmıyor sadece ama aslında PAL NES'in PPU'su ile aynı

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Kasım 09, 2016, 20:42:01 ÖS »

hocam NTDEC nintendonun ana tedarikçisi diye biliyorum fake yazılmış olabilir mi?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Kasım 09, 2016, 20:43:12 ÖS »

Nerde kalmıştık...

Evet, NTDEC demiştik...

Arkadaşlar NTDEC "Nintendo Electronics Company" şirketinin logosuymuş  

Yok artık dedim. Nintendo PAL gölge için Famicom mu çıkartmış yani dedim önce. Kahkaha

Neyse, sonra okudum anladım ki NTDEC firması 80'lerde resmen Nintendo adıyla Tayvan'da kurulan ancak Nintendo ile organik bir bağı olmayan bir firmaymış.

Referans:  https://en.wikipedia.org/wiki/NTDEC

Bu adamlar zamanında Nintendo platformu için oyun falan geliştirdiklerine göre kişisel fikrim Nintendo'nun yasal olarak temsil edilmediği özellikle PAL ülkeler için bu klon cihazları üretip satmışlar anlaşılan. "Famiclone" kelimesini bunlar icat etmiş diyebilirim bu cihaza bakarak...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Kasım 09, 2016, 20:46:20 ÖS »

hocam NTDEC nintendonun ana tedarikçisi diye biliyorum fake yazılmış olabilir mi?

Nintendo'nun tedarikçisi değil de "Nintendo" ya iş yapar gözüküp arkasından daha fazla iş çeviren bir şirket diyelim.

Neyse 90'larda Nintendo ifadesini almış mahkemede bunların. Nasıl almasın, herifler birebir Famicom yapmış Kahkaha

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Kasım 09, 2016, 20:47:18 ÖS »

yani hocam seganın üreticisi gibi sonradan free takılmışlar sanırım, adidas ayakkabının sahtesinin orjinalinden kaliteli çıkması gibi olmuş

Nintendo'nun tedarikçisi değil de "Nintendo" ya iş yapar gözüküp arkasından daha fazla iş çeviren bir şirket diyelim.

Neyse 90'larda Nintendo ifadesini almış mahkemede bunların. Nasıl almasın, herifler birebir Famicom yapmış Kahkaha
« Son Düzenleme: Kasım 09, 2016, 20:53:26 ÖS Gönderen: izmirmaster » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Kasım 09, 2016, 21:04:17 ÖS »

Neyse bu klonun da tarihçesine kısaca değindikten sonra dönelim esas konumuza. Bu klonun içini açıp bu klondan ötekine kıyasla neden daha canlı bir video sinyali alabildiğimizi bulmaya. Bu klonun da orijinal Famicom ve diğer klon cihazda olduğu gibi bir ek devre kartı var. Bu kartın üzerinde güç, RF ve AV ile ilgili komponentler mevcut.

İlk bakışta diğer klon gibi bu da oldukça sade gözüküyor. Hemen hemen bir fark yok gibi. Ancak dikkatli inceleyince konsolun ana devre kartından gelen bağlantı kablosunun hemen orada bir transistör ve bir kaç devre elemanı gözümüze çarpıyor...

Transistör 2SC945. Yanındaki iki direnç ve transistöre bağlanma biçimleri bunun bir "Emitter follower" tabir edilen bir "video buffer" devresi olduğunu anlıyorum. Uzun lafın kısası adamlar AV çıkış için kısaca "Famicom AV mod" yapmışlar

Bunu detaylı olarak takip edip devre şemasını çıkarttım.

Bu devrede video sinyali bir amfi gibi yükseltilmez. Sadece bağlanacağı görüntü cihazının (örn TV) composite video giriş katmanı ile konsolun video üreten devresi arasında empedans eşlenmesinin sağlanması ve konsolun video çıkışının bayılmaması için (fazla akımdan dolayı) bir tampon oluşturması amacıyla kullanılır. Bunu eski oyun konsollarında ve "AV mod" devrelerinde sıklıkla görüyoruz zaten...

İki klon arasındaki farkı bulduk!!!

Bu klonun tasarımcısı PPU'dan çıkan video sinyalini tamponlamayı akıl etmiş. Diğer klon cihaz muhtemel maliyet faktörü olarak bu basit katmanı ekleme gereği görmemiş ve Famicom tasarımındaki PPU'nun video çıkışının önündeki tamponun Composite video çıkışı için yeterli olacağını düşünmüş.
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:50:19 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Kasım 09, 2016, 21:16:52 ÖS »

Gelelim tüm bu analizi yapma sebebimize... Yani elimdeki klon famicom'un video sorununu çözme işine...

Bu basit devre bizim sorunlu konsolda yok. Ama eklemek de bir o kadar kolay diye düşünerek Famiclone'a "AV mod" yapmaya karar verdim...

Öncelikle bende 2SC945 transistörü yoktu (ya da vardı da ben bulamadım). Ancak bu sıradan bir NPN transistör ve elimdeki (Atari AV modları için bolca kullandığım) 2SC1815 veya 2N3904 ler de aynı işi görürdü...

Bu mini projede biraz gerilla taktiği kullanmaya karar verdim. Sonuçta pire için yorgan yakmaya gerek yok

Bu basit düzeneği klona uygulamak için bir basit hareket daha çekmem gerekiyordu. O da ana devre kartından gelen composite video sinyalini direk RCA jakına gönderen PCB bakır hattını ayırıp ...

araya bu devreyi yerleştirmek

Mini devre için gereken +5V ve GND bağlantılarını da komşulardan alıyorum.

İşlem tamam Bakalım bir işe yaradı mı bu mini modifikasyonumuz diyorum veeee power'ı veriyorum Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:50:29 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Kasım 09, 2016, 21:36:55 ÖS »

Gelen menünün renklerinden bu iş oldu diyorum.

Ve bir klasik, öncesi/sonrası

Öncesi:

Sonrası:

Bir iki oyun daha deniyorum...

CRT'de

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:50:38 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Kasım 09, 2016, 21:46:21 ÖS »

Öncesi sonrası arasındaki fark bayağ belirgin... Ama biz senden RGB mod'u bekliyoruz

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Kasım 09, 2016, 21:47:11 ÖS »

RGB mod yapmak oldukça zor bildiğim kadarıyla, yeniden PPU yapmışlar ve o sayede oluyor ve standart cihaza 1-2 şey bağlayarak başarmak mümkün değil bildiğim kadarıyla

http://etim.net.au/nesrgb/

Cherokeex
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Kasım 09, 2016, 21:56:43 ÖS »

Ben zamaninda yapmistim, goruntu gercekten super oluyor, NES hastasiysaniz mutlaka tavsiye ederim

https://flic.kr/p/ryaF3a
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Kasım 09, 2016, 22:09:23 ÖS »

Öncesi sonrası arasındaki fark bayağ belirgin... Ama biz senden RGB mod'u bekliyoruz

RGB mod'u "kendi imkanlarınla" yapmak zor ve pahalı. Nintendo'nun arcade kartlarından PPU söküp yapılıyordu ki sırf bu sebepten ötürü piyasada Nintendo VS ve Playchoice arcade kartlarının fiyatları tavan yapmış durumdaydı...

Neyseki o elemanın 70-80 dolarlık çözümü bunun önünü kesti bir nebze... Elemanın çözümü PPU ile CPU arasındaki veri trafiğinin arasına girmek aslında. Akıllıca. Aynı elemanın Atari 2600 için de benzer mod çözümü var bu arada. Bi ara düşünmüştüm ben de elemandan NesRGB satın almayı (kendim tasarlayıp yapacak bir bilgim yok) ancak çok da ısrarcı değilim bu konuda. Bence olduğu haliyle güzel NES'in görüntüsü (Famicom için bunu pek de söyleyemeyeceğim işin doğrusu - neyse o konuya da yaklaşıyoruz)

Ben zamaninda yapmistim, goruntu gercekten super oluyor, NES hastasiysaniz mutlaka tavsiye ederim

https://flic.kr/p/ryaF3a

İlk elden ekran görüntüsü veya izlenimlerinizi paylaşırsanız aslında memnun oluruz. Yani abartılmış bir şey midir yoksa 75 dolar eder dermisiniz?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Kasım 09, 2016, 22:20:51 ÖS »

Modladığım ve ekran görüntüsünden artık memnun kaldığım famiclone konsolu artık yerine yerleştirdikten sonra gelelim konunun diğer kısmına. Famicom...

Ben bu konularla uğraşırken @LW3D'nin hediyesi Famicom geldi Kahkaha Kahkaha Kahkaha hatırı sayılır orijinal famicom oyunlarıyla birlikte Çok teşekkür ederim bu arada

ve arkadaşı hemen YavuzG usülüyle karşıladım Kahkaha

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:51:58 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Kasım 09, 2016, 22:34:17 ÖS »

feda olsun pardon öyle denmiyordu... Güle güle kullan

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: