Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun Konsolları[MOD] Famicom AV Mod ve Famicom & Famiclone karşılaştırması
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Famicom AV Mod ve Famicom & Famiclone karşılaştırması  (Okunma Sayısı 18143 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cherokeex
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Kasım 09, 2016, 21:43:49 ÖS »

Modlayip sattim, su an Japonya'da. Elimde sadece mod steplerinin resimleri duruyor.
Goruntu cok netti, oyle composhit renk dagilmalari filan yoktu, birkac palette modeu var, zevkinize gore seciyorsunuz, bunun icin switch takiliyor. Ben ilk denedigimde inanamadim, bu kadar iyi sonuc verecegine, kesinlikle deger, ama dedigim gibi hastasiysaniz, emulatore karsiysaniz, puristseniz ok.
Su an Tim'in GGTV sini consolized GG projesi icin kullaniyorum, o da cok iyi goruntu veriyor. Game Gear i TV ye baglayip Master System gibi kullaniyorsunuz. Tim gercekten isini iyi biliyor bence.
PPU bulup takmak cok pahali bir is, bu isi ekonomik yapiyor. Ben AV Famicom'da yapmistim, guzel makine olmustu.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Kasım 09, 2016, 21:49:52 ÖS »

Esasen tüm bu modlama işinin hemen ardından bu Famicom oldukça zamanlı geldi diyebilirim ki planlı bir operasyon veya Famicom AV modlama işine bir ön hazırlık değildi famiclone üzerindeki çalışmam.

Elimdeki Famicom'a "benzeyen" klonlar dışında gerçek bir Famicom'um hiç olmadı, zamanında da (80'lerde) Famicom görmüşlüğüm de yoktu (Zaten ne gördük ki biz çocukluğumuzda :'( )

İşin açıkçası PAL ve NTSC olarak bir kaç adet aktif çalışır durumda tuttuğum NES'im bana yetiyordu. Ayrıca ben NES'i daha çok severim Ancak Famicom da hep ilgimi çekmiştir. Özellikle famiclone çoklu kartuşlara çoğunlukla tıkıştırılmış olan NTSC oyunların gerçek bir NTSC sistemde nasıl görüntü ve ses verdiğini hep merak etmiştim.

Evet arkadaşlar, çocukluğunuzda büyük bir yalan yaşadınız! Kahkaha Aslında NTSC olan Super Mario'yu PAL famiclone sisteminizde %17 daha yavaş çalıştığından rahat rahat oynayabiliyordunuz (Bazı çoklu famiclone kartuşlardaki Super Mario'lar ise gerçekten PAL oyunun kopyaları. Onlar da Famicom'da extra hızlı - %25 - çalışıyorlar ). Bu karşılaştırmayı da yapmak istiyorum bi ara aslında ama fotoğrafla olacak iş değil, tam @cengizermis'lik bir iş bu

Neyse, @LW3D tam da bu sırada gönderdiği hediyeyle bu soru işaretlerime bir ışık tutma fırsatı sağlamış oldu...

Famicom'un kasası kururken ben de konsolu bir deneyeyim dedim. Maalesef orijinal haliyle tek şansım olan RF çıkışı üzerinden.

Arkadaşlar, Famicom Nintendo'nun sadece Japon piyasası için çıkarttığı bir konsol olduğundan ve her ne kadar Amerikan NTSC standırdında görüntü vermesine rağmen bırakın PAL bölgelerini Amerika'da bile olduğu haliyle RF üzerinden kullanmak neredeyse imkansız. Sebebi görüntü standardının NTSC (J veya U olması o kadar büyük sorun değil) olmasına rağmen bu görüntüyü ancak Japonya'da kullanılan RF (Radio Frequency) taşıma frekansları ile TV'ye iletiyor olması.

Uzun lafın kısası, bizim TV'lerde kanal bulması zor. Bulsanız bile görüntü sorunlu ve ses yok... Buna rağmen en azından konsolun çalışabilirliğini test edebilmek için TV'ye RF kablosu ile bağlayıp kanal aradım...

Bu şekilde elinizdeki orijinal Famicom'um çalışıp çalışmadığını evinizdeki PAL bölge TV ile Famicom'u modlamadan anlamanız mümkün (Eğer zaten Japon yayın kanallarını alabilen multi-region veya Japon RF de-modülatörü olan bir televizyonunuz yoksa)

Görüntü fena değil ancak ses direk parazit olarak çıkıyor...

Yine de test amaçlı iş görüyor. Bizde Kanal 77 olarak gözüken, 91Mhz. Famicom'un iki kanal seçeneğinden birisi bu. Diğerini de denedim ama unuttum hangi frekans olduğunu. Sanırım 140-150Mhz arası bir kanaldı...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 11:52:12 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Kasım 09, 2016, 21:58:03 ÖS »

Ses sanki radyo ya da başka bir kanalın sesi geliyor gibi oluyor... Cihazın çalıştığını anlamak açısından yeterli ama gördüğüm en dandik RF çıkış Famicom'da... Sega SG-1000 II misal çok daha iyi görüntü veriyor...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Kasım 09, 2016, 22:09:45 ÖS »

Famicom'u AV modlamak daha önce planladığım/araştırdığım bir iş olmadığından daldım Google'a... Ancak konuyu google'ladıktan sonra anladım ki, bu konu inanılmaz abartılmış, etrafta mini devre şemaları uçuşuyor, millet forumlarda birbirleriyle kavga ediyor vs 

Neyse, başım ağrıdı forumlarda sayfalarca içeriği 1-2 günde okumaktan. Özetle bu kavgalar 3 ana başlık etrafında dönüyor;

1) "80's freak" in şeması mı doğruymuş yoksa N tane diğer şema mı? Referans: http://www.famicomworld.com/forum/index.php?topic=8080.0

2) Kasayı nasıl/nereden deştiğiniz

3) SOn olarak "Jailbar" fenomeninden nasıl kurtulabileceğiniz.

Tüm bu materyalleri okuduğumda aslında ilk sorunun yanıtının oldukça basit olduğunu gördüm. Benim klon cihazda gördüğüm basit emitter follower buffer devresinin farklı transistör kullanan N tane versiyonu ortalıkta dolaşıp duruyordu. Üstelik bazıları Famicom'un PPU'sunun video çıkışında kullandığı basit tampon kısmını modifiye etmeye çalışarak zaten basit olan bir işi olduğundan da kompleks hale getirmeyi bile başarmıştı. Tüm bu modları internette araştırabilirsiniz. Hepsini burada tek tek incelemek imkansız ve motivasyonum da yok işinb açıkçası zira ben klon cihazımda uyguladığım yöntemden gayet memnun olarak aynı yöntemi orijinal Famicom üzerinde de uygulamaya karar verdim.

Bu şekilde hem orijinal Famicom PCB'sine müdahale etmemiş oluyorsunuz (ki bazı modlar hatları kesip biçiyor, dirençleri değiştiriyor, onu söküyor bunu söküyor vs.) hem de 10 dk'da konuyu kapatıyorsunuz

Deminki şema üzerinden yine aynı basit emitter follower tamponu plaket veya PCB kullanmadan yapıyoruz ve Famicom'um ek devre kartının ana devre kartı ile olan bağlantı hatlarının oraya yerleştiriyoruz.

İlk deneme için sadece krokodil kablo kullanıyorum...

Eh bu kadar işte!

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 11:53:13 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Kasım 09, 2016, 22:11:27 ÖS »

Ses sanki radyo ya da başka bir kanalın sesi geliyor gibi oluyor... Cihazın çalıştığını anlamak açısından yeterli ama gördüğüm en dandik RF çıkış Famicom'da... Sega SG-1000 II misal çok daha iyi görüntü veriyor...

Kesinlikle. hiç bir koşulda eldeki standart PAL bölge TV'lerimizle kullanılamaz.

Dediğin gibi AV mod Famicom için bir "hobi" değil gereklilik

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Kasım 09, 2016, 22:13:33 ÖS »

Geçenlerde aynı şeyler birebir başımdan geçti

Gerçi benim analog elektronik ile uzaktan yakından alakam olmadığı için çıtır çerez niyetine okuyup, kim bu işten anlıyor, kim tamamen deneysel takılıyor onu izleme şansım oldu

kyuusaku nick'li elemanın fena kafasını attırmışlar, bir yerden sonra da bırakmış yazmayı

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Kasım 09, 2016, 22:21:29 ÖS »

Peki bu kadar laf, yazı, bir transistör iki direnç içinmiydi? Bumuydu yani diyenleriniz olabilir. Kısmen "Evet" budur

Yani bu görüntü sizi tatmin ediyorsa proje burada bitmiştir. Ancak daha önce paylaştığım 3 sorunun sadece ilkini çözdük bu aşamada.

Dikkatli gözlerden kaçmayacaktır, Famicom'dan composite video çıkışı alabildik ancak "hoşgeldin jailbar'lar"

Jailbar nedir? "Jailbar" retro konsol modlama literatüründe Türkçesi "hapisane parmaklığı" olarak yerini almış, ekran görüntüsünde beliren dikey gölgelere verilen ad arkadaşlar... Modlamamız sonucu RF'e kıyasla cam gibi gelen composite video görüntümüzde artık farketmeye başladığımız bir fenomen diyelim.

Sebebine gelirsek sadece Famicom'a özel bir durum olmamakla birlikte genellikle Famicom AV modlama projelerinde karşımıza çıkan çip ve devre kartı tasarımı kaynaklı, ve zamanında kullanılan teknolojinin (NMOS) bir yan etkisi olarak açıklanıyor.

Modern LCD/LED ekranlarda daha belirgin oluyor. Bunlar ilk mod sonrası aldığım ekran görüntüleri. Dikey gölgeleri farkediyormusunuz?

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 11:53:39 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Kasım 09, 2016, 22:30:06 ÖS »

Bu Jailbar mevzu sanırım delimawi'nin hdmi projesinde canını sıkmış, sorun bir hatadan mı oldu diye sorgulamasına sebep olmuştu...NES/Famicom klasiği...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Kasım 09, 2016, 22:50:32 ÖS »

Jailbar olayını daha sonra çözmek üzere konuyu burada kapatıp öncelikle konsolu krokodil kablolardan kurtarmak adına 3. soruna çözüm arayışına giriyorum. Neydi 3. sorun? Kasa modifikasyonu &nbsp;

Şimdi prensip olarak bişeyleri kırıp dökmek yerine düzeltip tamir etmeyi tercih etmişimdir hep. Bu kapsamda da her ne kadar Famicom için bir zorunluluk olsa da modlama sonrası ihtiyacımız olan yeni ses ve Video çıkışını ne şekilde dışarıya vermemiz gerektiği sorusu kafamı kurcaladı bir süre.

İnterneti araştırdım, genelde Famicom'un kasasını delip RCA panel tipi soket takmışlar.

Bir kısım eleman RF'i tamamen devre dışı bırakarak ve devre kartlarını "ağır" modlayarak video çıkışı için RF soketini kullanıp ses çıkışı için de RF'in hemen yanındaki kanal switch'lerini sökerek oraya RCA soketi uydurarak çözmeye çalışmışlar.

Bir diğer kısım ise RCA soketlerini Famicom'um hemen ön yanına delik açmış. İnanılmaz çirkin bir görüntü olmuş ama 3 tane delik açılıp soket koyulacak hakikaten başka bir yüzey de yok famicom'da. Kasa pek bir küçük ve narin. Japon'lar gibi

Benim ise hem RF'i devre dışı bırakmaya hem de kasanın orijinalitesini bu derece bozmaya niyetim yok. Ha, RF'i devre dışarı bırakmaya niyetim olsa kasanın arkasını elimdeki famiclone'lara benzetirim ancak ben daha az tacizkar bir çözüm aradım. Ayrıca bu yazıya bakıp da Famiclone modlamak isteyebilecek arkadaşların 30 yıllık plastiği ince ayar delip, eğelemeye falan çalışırken elinde kalmasını da istemedim doğrusu. Basit sade bir yöntem olsun istedim...

Neyse daha fazla uzatmayayım, kasayı elimde evirip çevirirken RF devresinin kanal seçme switch'inin hemen üstünde biraz boşluk olduğu dikkatimi çekti.

O boşluktan eğer yassı bir kablo geçerse kasayı delip biçmeden aynen orijinal Atari 2600'lere uyguladığım modlama gibi konsoldan dışarı kablo çıkartabilirim belki diye düşündüm.

Eldeki bir AV kablosunu aldım ve bir ucundaki soketi uçurdum ve kesilen ucunu bu ince delikten geçirdim.

Bu arada hep video'dan bahsettim, ses çıkışına da yeri gelmişken değineyim. Burası çok basit. Kartuş soketinin 46. pini direk kullanılabilir ses çıkışıymış

Video, ses ve ortak GND hatlarını kasaya soktuğum AV kablosunun ayrı kablolarına lehimledim. Famicom'un ses çıkışı mono ama çıkan mono sinyali her iki RCA kablosuna (kırmızı ve beyaz) beraber verebilirsiniz. Stereo olmaz elbette ancak en azından mono sesi de TV'nin her iki hoparlöründen duymanızı sağlarsınız...

Son olarak dışarı çıkan AV kablosunu RF kasasına kablo bağı ile sabitliyoruz.

ve modumuzu gayet derli toplu bir hale getiriyoruz.

Famicom'un kasası da sıfır hasarla bu modu atlatıyor

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 11:54:01 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Kasım 09, 2016, 22:55:41 ÖS »

Bi kahve alıp geliyorum

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Kasım 09, 2016, 22:59:15 ÖS »

Çok güzel olmuş...Özellikle konsolun ön kısmında açılan 3 delik bana  da çok itici geliyordu. Arkada soket yerine direkt kablo çıkartmak mümkün olmaz mı ? diye düşünüyordum oluyormuş... Eline sağlık... Zevkle takip ettik..

Jailbar yok etme üzerine bir fikrin var sanırım...Onu da heycanla bekliyoruz...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Kasım 09, 2016, 23:05:45 ÖS »

Çok güzel olmuş...Özellikle konsolun ön kısmında açılan 3 delik bana  da çok itici geliyordu. Arkada soket yerine direkt kablo çıkartmak mümkün olmaz mı ? diye düşünüyordum oluyormuş... Eline sağlık... Zevkle takip ettik..

Evet, aslında istesem farkın anlaşılamayacağı gibi - etiketlerine kadar - uydurudum ben arkaya RCA soketlerini de...

Bu sefer pratik ve herkez tarafından uygulanabilir olsun istedim.

Jailbar yok etme üzerine bir fikrin var sanırım...Onu da heycanla bekliyoruz...

Evet, kahvemi aldım, geldim o konuya da

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Kasım 09, 2016, 23:11:30 ÖS »

Jailbar konusuuuu&nbsp;

Öncelikle Jailbar'lar LCD'de daha belirgin oluyor. En azından benim gözlemim bu. Belki kullandığım Samsung TV/monitöre 30-40 cm mesafeden bakmak durumunda olduğumdandır, ya da LCD panelin iç görüntü işleme algoritmaları ve filtrelerinde daha belirgin hale geliyordur.

Bu da aynı karenin gameroom'daki Philips tüplü TV'deki görüntüsü.

Yani bana CRT TV Jailbar konusunda daha hata affeder gibi geliyor. Siz ne dersiniz?

Hele ki TV'den belli bir uzaklıkta oyun oynarken iyiden iyiye kabul edilebilir geliyor insana.
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 11:54:23 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Kasım 09, 2016, 23:39:37 ÖS »

Jailbar çözümleri arasında internette bahsedilen bir metod var ki deneyerek sonuçlarını kendi gözlerimle görmek istedim.

Denilen o ki, eğer PPU'yu bakır bir folyo ile kaplayıp sonra bu folyoyu da GND hattına bağlarsak (aslında bilimsel adıyla bir çeşit "Faraday kafesi" yaparsak) jailbar'lar kaybolurmuş.

Bana "gerçek olamayacak kadar iyi" bir yöntem olarak gözükse de yine de hem kendim hem de siz merak edenler için bu yöntemi ilk elden denemeye karar verdim

İhtiyacımız olan bakır folyo bu...

Nereden temin edebiliriz bunu derseniz sanatsal malzeme satan kırtasiyelerde satılıyor arkadaşlar, fiyatı da makul. Benim aldığım bu A4 boyutunda olanın fiyatı 6 TL.

Bunlar kabartma tablolarda bakır kaplama yapmak için kullanılıyormuş esasen. Neyse, dikkat edin bunların bakır renginde olup da aslında aluminyum olanları da var (hafif çizince üzerindeki boyanın altından metal rengi çıkıyor). Bir de külliyen metal görünümlü plastik folyo esaslı olanları da mevcut. Onlardan almayın zira üzerine lehim yapacağız, gerçek bakır olmalı.

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 11:54:51 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Kasım 09, 2016, 23:52:09 ÖS »

Güzel paylaşım.
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2016, 21:57:32 ÖS Gönderen: segaa » Logged

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: