Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı  (Okunma Sayısı 9834 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Mart 12, 2018, 13:35:33 ÖS »

Biraz çalışalım, çok ara verdik;

Tv'yi söküp tüpünü ve şasesini ayırdım ;

Tüpü MDF'nin üzerine koyup kalıp için çizdim, dekupaj ile boşalttım içini. Tek seferde denk gelmedi, bir kaç kere kalın zımpara ve dekupaj ile uğraş verdim.

Kabini yaparken en zor iş tüpün çerçeve kesimi desem yalan olmaz.

Tüpü kabine yerleştirdim, bişeylere benzemeye başladı;

Tüpün üstü ile mdf arasındaki anlamsız boşlukları görüyorsunuz di mi? Muhteşem el işçiliği Oralardan toz girip ekrana yapışmasın diye mutlaka yalıtım yapmalıyım.

Allah izin verirse bu hafta dolgu verniğini atarım diye düşünüyorum. Fakat hala kabin kenarlarına sofra bandı (T-molding) kullanayım mı yoksa tertemiz boya mı yapayım karar veremedim.

Bandın tek yararı yan yüzeyleri sticker kaplayınca bütün ayıbı kapatması benim için, ona da karar vermiş değilim gerçi. Yan yüzey komple sticker mı olsun yoksa karakterlerin fotoğraflarını tek tek yüzeylere yapıştırayım mı karar veremedim.

Bi akıl verin dostlar.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Mart 12, 2018, 14:07:45 ÖS »

T-molding, malzemenin (sunta, mdf vs) zamanla kenarlardan dökülmesini, soyulmasını, el izi vs türü aşınmaları engeller. Evindeki tüm ucuz mobilyaya bakarsan (yanlış anlama, ucuz dememin sebebi malzemesi sunta/mdf olan mobilyayı kastediyorum) hepsinde bir çeşit kenar şeridi kullanıldığını görürsün.

Takvsiyem T-molding için kanal açman ve gerçek T-molding kullanman. Ütüyle yapıştırılan T olmayan bantları tavsiye etmem.

Bir de tabii ki prensip icabı T-molding olmayan arcade kabin olmaz.

evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Mart 12, 2018, 14:30:38 ÖS »

Yavuz üstada aynen katılıyorum t-molding siz kabin olmaz

diğer konu monitör için kesim pürüzlerini kapatmakla uğraşma
monitör için bezel hazırlarsan hem daha güzel bir görüntü elde edeceksin
hem de bezel kenarlara sıfır olmadığı için yani tüpün üzerine geldiği için o açıklıklar da görünmemiş olacak
Yavuz üstadın NeoGeo kabin yazısını incelersen orada yapılışını anlatmıştı
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Mart 12, 2018, 14:43:33 ÖS »

T-molding, malzemenin (sunta, mdf vs) zamanla kenarlardan dökülmesini, soyulmasını, el izi vs türü aşınmaları engeller. Evindeki tüm ucuz mobilyaya bakarsan (yanlış anlama, ucuz dememin sebebi malzemesi sunta/mdf olan mobilyayı kastediyorum) hepsinde bir çeşit kenar şeridi kullanıldığını görürsün.

Takvsiyem T-molding için kanal açman ve gerçek T-molding kullanman. Ütüyle yapıştırılan T olmayan bantları tavsiye etmem.

Bir de tabii ki prensip icabı T-molding olmayan arcade kabin olmaz.

Haklısınız, bütün mdflam/suntalam'dan üretilen mobilyaların kenarları bant olmak zorunda. Kesim yerlerini kapatamazlar başka türlü, fakat ben ham mdf'yi dolgu atıp boyayacağım için aslında ihtiyacı yok teknik olarak. Hani boyalı pahalı mobilyalarda PVC kenar bandı kullanılmaz ya o hesap.

Fakat dediğiniz gibi T-Molding'siz Arcade olmaz, benim tek sıkıntım elimde sadece kahverengi var. Mobilya sektörünün membasında olmama rağmen hiç bir yerde bulamadım bu mereti, bu kahve rengini de bana fitil üreten bir dostum deposundan bulup verdi.

Yavuz üstada aynen katılıyorum t-molding siz kabin olmaz

diğer konu monitör için kesim pürüzlerini kapatmakla uğraşma
monitör için bezel hazırlarsan hem daha güzel bir görüntü elde edeceksin
hem de bezel kenarlara sıfır olmadığı için yani tüpün üzerine geldiği için o açıklıklar da görünmemiş olacak
Yavuz üstadın NeoGeo kabin yazısını incelersen orada yapılışını anlatmıştı

Kesim hatalarını kapatma niyetim estetik için değil, tüp camının aşırı toz çekip kirlenmesini bilirsiniz. Buna engel olmak için toz yalıtımı yapacağım.

Yoksa tüpün önüne zaten cam kestirmiştim, gerçi tavsiyenizle pleksi yapacağım onu. Üzerine de sticker baskı illa ki olacak tüpün görüntü veren kısmı hariç fazlalıklarını görmeyeceğim.

Sayın Evreno sizi yakalamışken birşey sorayım;

Geçe tv'yi denerken gerekli ayarları yapıyordum, Mame'nin bozuk fontları için mame.ini dosyasındaki unifont satırını sildim. Oyun içerisindeyken TAB tuşuna basınca çıkan menü ve new game seçeneğindeki oyun listesinin fontları düzeldi.

Fakat mame ilk açılırken çıkan ekrandaki fontlar hala bozuk. Unifont satırına rakam atıyorum, satırı komple siliyorum, sadece default yazan yeri siliyorum. Bu denemelerde ya ilk açılan ekran düzeliyor oyun içi menü bozuk kalıyor, ya da menü düzeliyor ilk ekran bozuk kalıyor.

Var mı bir fikriniz?

Saygılar.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Mart 12, 2018, 15:05:55 ÖS »

https://www.abir.com.tr/tr/urunler/plastik-kenar-kapama-profilleri

TV'yi sabitlediğin suntayı mat siyaha boyayıp deliğin tüple temas eden kısımlarını çepe çevre siyah izolasyon bandı (koli bandının daha sağlam, içinden ip örgü geçen versiyonu.) ile sarman yeterli

Bunun dışında bir bezel yapmanı tavsiye ederim. Siyah maket kartonu ile bir kaç saatte çıkartabileceğin bir şey. Pişman olmazsın

Yani burada konuya şöyle yaklaşman lazım, günün sonunda uğraş veriyorsun, emek harcıyorsun (güzel de iş çıkarıyorsun, emeğine sağlık), bazı "klişeleri" atlamaman lazım. Sanal gerçeklik misali. Gerçeğine ne kadar yaklaşırsan beynini o kadar kandırabilirsin. Bu da alacağın nostalji zevkini artıracaktır...

evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Mart 12, 2018, 15:13:28 ÖS »

unifont yazmışsın ama uifont dan bahsediyorsun sanırım
o satırda sadece default yazan kısmı silmen yeterli sonrasında menü düzelecektir

mame ilk açılırken çıkan ekranlar demişsin ama bilgi ekranlarından mı bahsediyorsun tam anlayamadım, eğer o ekranlardan bahsediyorsan
sistemde groovymame yi kurmadın mı eğer kurduysan o ekranların gelmemesi gerekir
mame.ini içerisinde -skip_gameinfo 1 yaparsan bilgi ekranını atlar
groovy mame kullanırsan oyun açılırken mame de hiç bir bilgi almazsın
ki almaman da gerekir zaten gerek yok
front için ne kullanacaksın bilmiyorum ama zamanında kendi yaptığım frontend de bir bak istersen ilgili yazı :

www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13097.0
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Mart 12, 2018, 15:40:06 ÖS »

https://www.abir.com.tr/tr/urunler/plastik-kenar-kapama-profilleri

TV'yi sabitlediğin suntayı mat siyaha boyayıp deliğin tüple temas eden kısımlarını çepe çevre siyah izolasyon bandı (koli bandının daha sağlam, içinden ip örgü geçen versiyonu.) ile sarman yeterli

Bunun dışında bir bezel yapmanı tavsiye ederim. Siyah maket kartonu ile bir kaç saatte çıkartabileceğin bir şey. Pişman olmazsın

Yani burada konuya şöyle yaklaşman lazım, günün sonunda uğraş veriyorsun, emek harcıyorsun (güzel de iş çıkarıyorsun, emeğine sağlık), bazı "klişeleri" atlamaman lazım. Sanal gerçeklik misali. Gerçeğine ne kadar yaklaşırsan beynini o kadar kandırabilirsin. Bu da alacağın nostalji zevkini artıracaktır...

Link için teşekkürler, Maket kartonu meselesini okumuştum. Denerim.

unifont yazmışsın ama uifont dan bahsediyorsun sanırım
o satırda sadece default yazan kısmı silmen yeterli sonrasında menü düzelecektir

mame ilk açılırken çıkan ekranlar demişsin ama bilgi ekranlarından mı bahsediyorsun tam anlayamadım, eğer o ekranlardan bahsediyorsan
sistemde groovymame yi kurmadın mı eğer kurduysan o ekranların gelmemesi gerekir
mame.ini içerisinde -skip_gameinfo 1 yaparsan bilgi ekranını atlar
groovy mame kullanırsan oyun açılırken mame de hiç bir bilgi almazsın
ki almaman da gerekir zaten gerek yok
front için ne kullanacaksın bilmiyorum ama zamanında kendi yaptığım frontend de bir bak istersen ilgili yazı :

www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13097.0

Sanırım uifont doğru yazılışıdır, aklımda kalanı yazdım ben. bahsettiğim açılış ekranı mameyi ilk açtığımızda hiç bir oyuna girmeden çıkan oyun listesidir. 0.157 kullanıyorum, farklı sürümler ile denerim ama elimdeki romlar 0.157.

Bahsettiğiniz oyun uyarı mesajları çıkmıyor zaten, grovy mame kurdum.

Linkini verdiğiniz frontend hakkında hiç bilgim yok, ne güzel okuyacak ve öğrenecek bir şey daha çıktı

Teşekkürler.
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Mart 15, 2018, 13:26:58 ÖS »

Ön kapağı ve çekmeceyi de yaptım, ama yaptıktan sonra aklıma geldi ki keşke çekmeceyi kapağın içine gizli yapsaydım. Kapak tek parça bütün olurdu, çekmeceyi açmak için önce kapağı açmak gerekirdi ama çok sık kullanılmayacakları için bir önemi yok aslında.

Neyse;

Çekmece ve kapak için çiftli çıt çıt kullandım, kapak ya da çekmeceyi açmak için basıp çekiyorum.

evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Mart 15, 2018, 14:40:37 ÖS »

öncelikle eline sağlık bence kötü durmuyor ama bahsettiğin şekilde içeride olsa daha da güzel olabilirdi dediğin gibi

bu arada paylaştığın resimlerin linkleri zamanla gidiyor sanırım
emek harcayıp bilgi paylaşıyorsun bu bilginin yok olmaması başkalarına da fayda sağlayacaktır

şuradaki bahsettiğim yöntemi bir incele istersen

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=10918.msg119283#msg119283
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Mart 15, 2018, 16:27:30 ÖS »

Bugün son fotoları yüklemek isterken hizliresim.com açılmadı, eski fotolar da yüklenmediğine göre bir problemleri var.

Aslında haklısınız, en güzeli drive ile yayınlamak. Bütün fotolar drive da var zaten, olmadı tek tek yeniden yüklerim.
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Mart 20, 2018, 13:28:13 ÖS »

Astar ve boyadan önce son kontroller;

Kolu yukarıdan aşağı değil de doğrudan alttan yukarı takıp denemek için vidaladım. Kullanıma kalan kol yüksekliği yaklaşık 6.5 cm, daha önce de bu şekilde montajlayıp oyun oynadım. Hiç de elime tuhaf gelmedi.

Siz ne dersiniz? Böylece kullanayım mı? (kolun orjinal uzunluğu 18 mm kısaldı)

Butondaki yaşanmışlığa dikkat, 20 sene önce eski bir atari salonunu ziyaret edip sahibi ile kısa bir muhabbetten sonra hurdalığından verdiği bir kaç butondan biri. Hem de ziyaret ettiğim atari salonunda çocukluğum geçmişti, yani o sigara yanığı bana ya da bir arkadaşıma da ait olabilir

(Şükür ki 5 yıl oldu sigarayı bırakalı)
« Son Düzenleme: Mart 20, 2018, 16:29:45 ÖS Gönderen: olcay avşar » Logged
evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Mart 20, 2018, 16:01:32 ÖS »

foto görünmüyor, google drive da yayınlamışsın sanırım ama hatalı yapıyor gibisin paylaşımı

paylaştığım yazıdaki işlemleri yaparak paylaşırsan sorun olmayacaktır
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Mart 20, 2018, 16:31:56 ÖS »

foto görünmüyor, google drive da yayınlamışsın sanırım ama hatalı yapıyor gibisin paylaşımı

paylaştığım yazıdaki işlemleri yaparak paylaşırsan sorun olmayacaktır

Google fotoğrafları drive'a bağlayıp fotoğraf yüklemeyle uğraşmayayım dedim, ama linki sizin tarif ettiğiniz gibi kesip biçmeden verdim sanırım.

Şimdi oldu mu sayın evreno?
evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Mart 20, 2018, 16:35:42 ÖS »

evet şuan göründü foto
sen alt kısım a kol için freze yapmadın sanırım onun için kol boyu kısalmıştır
rahatsızlık vermiyorsa sıkıntı yok tabi ama, bence uzun kullanımda rahatsız edecektir
HkRecai
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Mart 20, 2018, 16:51:40 ÖS »

Bu tüpü koyduğun deliği kabaca bir miktar küçük kesip şu ekte verdiğim resimdeki uçla matkapta işleyerek dışı dar olarak işlersen daha estetik olabilir, hem tüpün dışarı kaçma sorunu da oluşmaz, rulmana denk gelen bir yere klavuz olarak cam çivisiyle ince çıta takabilirsin. Pah açtıktan sonra çıtaları sökersin, bu uçların kavisli olanlarıda var tüpün kenarına cuk oturur.

* pah.jpg (144.31 KB, 626x1000 - Görüntüleme: 239 kez.)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: