Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 176112 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #285 : Haziran 05, 2013, 01:16:09 ÖÖ »

Güle güle oynayın, arada bir bize de oynatın

destekleyici yorumlarınız için ben çok teşekkür ederim. sizlerin yorumları inanın projeyi bitirmemde motive etti beni. her zaman beklerim ayrıca...

Ellerine sağlık...Harika bir proje, harika sunum ve paylaşım...Tebrikler..tebrikler..

sayın LW3D, her şey tam 2 ay önce (ilk mesajımın tarihi 1 Nisan'mış -  3 Nisanmış pardon - şaka gibi  Kahkaha) sizin sürprizinizle başlamıştı hatırlarsanız. bu içerik de benim size ve foruma hediyem olsun istedim...

yemek tarifi gibi oldu çok saol, çok iyi çalışma

ozkano, yapması zor ve yorucu yemesi ise bir o kadar zevkli bir yemek...

Bizi öyle alıştırdınız ki şimdi sırada ne var demek geliyor içimden.

toddler, biraz yoruldum  şimdilik biraz kendimi oyuna vermeyi planlıyorum. 

Her ayrıntıya sadık kalındı ve ne yapıldıysa tüm ayrıntıya kadar üşenilmeden paylaşıldı. 

Selim7, paylaşımlarım umarım birilerine kendi projesinde yardımcı olur günün birinde belki deyip detayları atlamamaya çalıştım.

biraz dinlendikten sonra senin paketi de açacağım. görmüşsündür belki bazı fotoğraflarda arkaplandaki koltuğun üzerindeydi  

Muazzam bir emek. Saygılarımı sunarım hocam...

çok teşekkürler. valla ben de geriye dönüp baktığımda (ki bazen forumda kendi mesajlarımı da okuduğum oldu bir şeyi hatırlayamayınca - mesela VGA-SCART kablosu konusunu) yoruluyorum 

ilk kabinden sonra bir daha böyle bir şeye girişmem diyordum ama bir süre sonra kaşınmaya başlıyor insan 
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2013, 01:19:31 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #286 : Haziran 05, 2013, 04:47:44 ÖÖ »

Lost'un son sezonu gibi uzatmaları oynatayım mı biraz?

Yerimde duramadım yine eğer dokunmazsam günlerce bekleyecek olan o kalan ufak tefek işleri de bitireyim dedim.

Önce mini supergun'ı kabinin para/jeton kapısı açıldığında erişilebilecek bir yere monte etmem gerekiyordu (tabii ki orijinal kabinde olduğu gibi). Bunun için kutuyu aldığım yere sormuştum (mini supergun konusunu açmadım tabii ki) böyle aparatlar olduğunu söylediler

Bunları TV'nin kasasını söktüğümde sakladığım vidalarla önce supergun kutusuna monte ettim

Daha sonra supergun'ı MVS slotun rafının altına tam jeton kapısının karşısına monte ettim. Montajı kabinin içinde iki büklüm bir pozisyonda yapacağım için önce kutuyu klipslerle yerine geçici olarak sabitledim.

ve montajı tamamladım.

Şimdi power düğmesine "yetkili kişiler" dışında kimse erişemez

Sonra arapsaçına dönmüş olan kabin içi kabloları kablo tutucular ile toparladım. Şimdi içim rahat etti ohh be, dağınıklıktan nefret ederim  Kahkaha

Sonra kabinin üst havalandırma deliğinin arkasına da diğer fan'ı vidaladım. Burası biraz dar ve ters bir alan olduğu için fotoğrafını çekmedim ama detay bir şey yok zaten...

Artık şimdi kafam rahat. Başka hiç bir iş kalmadı yapılacak... Çevirelim bakalım düğmeyi, çalışacak mı...

Her şey yolunda. Şimdi biraz oyun zamanı. Hangisiyle oynasam acaba?

Bu arada TV'de de küçük bir ayar daha yaptım. Görüntü karanlık ekranlar tam siyah değildi ve hafif "gri" gözüküyordu ve hafif soluk çok ince yatay beyaz çizgiler vardı. Ayrıca aleti açıp bir oyun seçince tüpün sağ alt tarafında bir renk bozulması oluyordu, hani TV tüpüne mıknatıs yaklaştırılınca olan gibi. Beyazlar da aşırı parlaktı hala. TV'nin ayarlarından ışığı ve parlaklığı sonuna kadar kıstım ama pek bir etkisi olmadı. Ben kös kös supergun'ı açıp RGB pot'larına birer de kapasitör bağlamayı düşünürken internette yaptığım kısa araştırma sonuç verdi. Aynı benim gibi sorun yaşamış olan bir diğer neo geo kabincisinin sorunu nasıl çözdüğünü (forumdaki yardımlarla - http://www.neo-geo.com/)gördüm.

Neyse uzatmayayım, meğerse "flyback transformer" denilen aletin (Tüpün arkasına giren vantuzlu kablonun şaseden çıktığı kutu) üzerinde vida ile ayarlanacak bir pot varmış. Bu pot katot ışının gücünü belirlermiş. genellikle montaj sırasında el kol çarpabilecek bir yerde üstelik. Bu potu hafifçe oynatınca ekran neredeyse bembeyaz oldu. Ters yöne hafif oynatarak sorunu hallettim. Ne çizgi kaldı ne grilik. Siyahlar uzay gibi oldu şimdi  Benzer sorun yaşayan olursa hatırlayalım diye yazayım dedim bu tecrübemi... (Not: Bu arada çok fazla parlaklık sorunundan dolayı oluşan, o ilk oyunu başlatmadan önce ekranın sağ alt tarafındaki renk bozulması da şu 161-in-1 kartuşun iğrenç arayüzüne koydukları Terry grafiğinin beyaz tişörtündenmiş Kahkaha)

Neyse, biraz da "scan line" tabir edilen o eski arcade kabinlerdeki CRT monitörde görebileceğimiz retro görüntüleri paylaşayım isterseniz. Bunu MAME ve PC'de elde edebilmek için ne kadar uğraşmıştım hatırlıyorum da (VGA-SCART devresi projem).

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:09:25 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #287 : Haziran 05, 2013, 05:44:36 ÖÖ »

yavuz bey arkadaslar soylenecek sozleri soylediler kelimeler bitti muthissiniz desem yetersiz kalacak tesekkur ederim emeginize saglik

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #288 : Haziran 05, 2013, 12:01:21 ÖS »

Süper bir şey olmuş. Bende MVS ile Tvyinasıl bağlayacağınızı çok merak etmiştim. Supergun olmadan olmuyormuş demek. Emeğinize sağlık. Cidden şu ticari amaçlı kabin yapanların ürünleri (türkiyedeki)  Bu şaheserin yanından geçemez. ÖYle böyle değil ya çok iyi oldu bu. 

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #289 : Haziran 05, 2013, 13:52:52 ÖS »

Süper bir şey olmuş. Bende MVS ile Tvyinasıl bağlayacağınızı çok merak etmiştim. Supergun olmadan olmuyormuş demek. Emeğinize sağlık. Cidden şu ticari amaçlı kabin yapanların ürünleri (türkiyedeki)  Bu şaheserin yanından geçemez. ÖYle böyle değil ya çok iyi oldu bu. 

cengizermis, güzel yorumlarınız için teşekkürler. MVS slotu TV'ye bağlama konusunda aslında yazıda da anlattığım gibi yaptığım alete "mini supergun" dedim ama gördüğünüz üzere aslında abartılacak bir cihaz değil. sadece JAMMA RGB sinayllerini SCART'a göndermeden önce gücünü düşürmek için direnç bağlıyoruz ve de SCART'ın belli pinlerine belli voltajlar veriyoruz. Bir de JAMMA standardı olan "Test" ve "Servis" butonlarını bağlıyoruz. O kadar

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #290 : Haziran 05, 2013, 13:53:44 ÖS »

yavuz bey arkadaslar soylenecek sozleri soylediler kelimeler bitti muthissiniz desem yetersiz kalacak tesekkur ederim emeginize saglik

ben teşekkür ederim. umarım sizler de benim kadar keyif almışsınızdır.

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #291 : Haziran 05, 2013, 21:22:29 ÖS »

keyif mi ustam resmen belgesel izlettin bize tesekkurler

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #292 : Haziran 05, 2013, 21:36:04 ÖS »

Elinize ayagınıza Cebinize sağlık harika 2 çalışma izledik... Söylenecek tek şey Bravo....

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Minikolog
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #293 : Haziran 06, 2013, 14:47:57 ÖS »

Müthiş bir paylaşım,büyük bir kaynak.Tebrikler ve teşekkürler.
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #294 : Haziran 14, 2013, 17:09:36 ÖS »

Bir de tabii şarjlı tornavida. Bu iş için 2 uç lazım. Bir kılavuz delik açmak için ince matkap ucu (2-3 mm sanırım) bir diğeri de yıldız tornavida ucu...

Yavuz hocam, ben de güzel ve kullanışlı bir şarjlı tornavida almak istiyorum.

Gördüğüm kadarıyla sizinki, altında kocaman aküsü olanlardan değil ve orta kısmındaki bir "eklem" sayesinde düz veya dirsekli olarak kullanılabiliyor.

Bunun markası-modeli nedir acaba?

Siz bundan memnun musunuz? (Vidalarken yeterli güç sağlıyor mu? Şarjı yeterince gidiyor mu? "İyi hoş ama keşke büyük akülü alsaydım" diyor musunuz? vs. vs.)

Bir de, nereden ve kaça aldığınızı sorabilir miyim?

Cevaplandırabilirseniz sevinirim. 
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2014, 02:16:06 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #295 : Haziran 14, 2013, 18:08:25 ÖS »

AmonR, sarjli tornavidam black&decker

Yıllar önce almıştım. Hala şarj tutabilmesi ilginç. İsimi hala görüyorum. Bu kabinleri bununla yaptım.

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #296 : Haziran 14, 2013, 18:14:33 ÖS »

AmonR, sarjli tornavidam black&decker

Yıllar önce almıştım. Hala şarj tutabilmesi ilginç. İsimi hala görüyorum. Bu kabinleri bununla yaptım.

black&decker candır... Dekopajı var bende çok memnunum...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #297 : Haziran 14, 2013, 21:09:23 ÖS »

benim de dekupajım B&D  yıllardır kullanırım...

Bosch'u da tavsiye ederim (yeşil seri - ev tipi olanlar) hem hafif hem de ev kullanımı düşünülerek sanırım benzerlerine nazaran daha gürültüsüz çalışıyorlar...

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #298 : Haziran 14, 2013, 23:50:13 ÖS »

Şimdi diyelim ki hanım ile kavga ettiniz.
İlla gidecek bu evden bu kabin dedi.
İş ciddi huzursuzluk boyutlarına geldi. Kıyamıyorsunuz da.
1-2 eşe dosta sordunuz, ne işim var, tabut gibi kutuyu ne yapayım dedi. (Hani olmaz ya, en ters senaryoyu yazıyorum)

Soru şu: Kaça satarsın abi ?

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #299 : Haziran 14, 2013, 23:55:42 ÖS »

Şimdi diyelim ki hanım ile kavga ettiniz.
İlla gidecek bu evden bu kabin dedi.
İş ciddi huzursuzluk boyutlarına geldi. Kıyamıyorsunuz da.
1-2 eşe dosta sordunuz, ne işim var, tabut gibi kutuyu ne yapayım dedi. (Hani olmaz ya, en ters senaryoyu yazıyorum)

Soru şu: Kaça satarsın abi ?
Akbabaaaa!!!! Şaka şaka... Bence 5000 çok sağlam özenli işçilik ...

Sayfa: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: