Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ALPS DF354 Floppy Hack  (Okunma Sayısı 49481 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #45 : Mayıs 02, 2017, 14:16:23 ÖS »

Evet bu plastik olan çok güzel gözüküyor.

Kendi sorunuma şans eseri bir çözüm buldum. Scotch marka japon yapıştırıcısı ile denedim iyi tutmadı ama kuruyan yapışkan metalin etrafını saran plastik gibi bir şey oluşturdu. Bugun tekrar japonla denedim bu sefer yapıştı, aslında bu fix yapıştırma tekniğidir. Şimdi sorunsuz eject edebiliyor.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #46 : Mayıs 02, 2017, 17:02:52 ÖS »

Evet bu plastik olan çok güzel gözüküyor.

Kendi sorunuma şans eseri bir çözüm buldum. Scotch marka japon yapıştırıcısı ile denedim iyi tutmadı ama kuruyan yapışkan metalin etrafını saran plastik gibi bir şey oluşturdu. Bugun tekrar japonla denedim bu sefer yapıştı, aslında bu fix yapıştırma tekniğidir. Şimdi sorunsuz eject edebiliyor.
Sıcak silikonda güzel olur.

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Mart 18, 2018, 03:35:19 ÖÖ »

Hort

Alps floppy lerin diger suruculeri kesmesi / engellemesi ile ilgili eab de bir ipucu yakaladim. Soyle ki, aslinda floppy drive degil modun sorunlu oldugundan bahsedilmis. 34. Pinin RD hattina cekilmesi aslinda Read Data sinyalinin 34. Pine baglanmasiymis. Yani oradaki RD padi sanildiginin aksine RDY degilmis. RD ile RDY nin short edilmesi df1 ve digerlerinde soruna neden oluyormus. O yuzden bir tane moddan bu atlamayi iptal edip oyle calistirmayi deneyecegim. 34. Pin zaten RDY degil mi ? Bu sekilde calismasi lazim.

Edit:

Evet sanirim pitsch.de deki bilinen mod sorunlu. /RY sinyali buradaymis.

http://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/help-how-to-modify-alps-df354h-for-ready-signal/10/
« Son Düzenleme: Mart 18, 2018, 04:00:45 ÖÖ Gönderen: Voltron » Logged

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
solitude
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #48 : Mart 18, 2018, 07:50:23 ÖÖ »

Hort

Alps floppy lerin diger suruculeri kesmesi / engellemesi ile ilgili eab de bir ipucu yakaladim. Soyle ki, aslinda floppy drive degil modun sorunlu oldugundan bahsedilmis. 34. Pinin RD hattina cekilmesi aslinda Read Data sinyalinin 34. Pine baglanmasiymis. Yani oradaki RD padi sanildiginin aksine RDY degilmis. RD ile RDY nin short edilmesi df1 ve digerlerinde soruna neden oluyormus. O yuzden bir tane moddan bu atlamayi iptal edip oyle calistirmayi deneyecegim. 34. Pin zaten RDY degil mi ? Bu sekilde calismasi lazim.

Edit:

http://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/help-how-to-modify-alps-df354h-for-ready-signal/10/

@Voltron, bu süper bilgi için sağol. Hemen deneyeceğim. Sonuçları buradan bildiririm...

CPC-C64-AMIGA
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #49 : Mart 18, 2018, 08:56:44 ÖÖ »

Süper haber. Benim gibi Gotek çıktı mertlik bozuldu demeyip illa ki mekanik floppy bağlayanlar için alternatif oldu bu.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #50 : Mart 18, 2018, 13:09:52 ÖS »

hazır modlamışken hd mandalınıda arasından geçen metal kısmına kalın yapışkan plastik veya çift taraflı bant ile kapatın hd disketlerin hd yuvasını kapatmakla uğraşmayın

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Mart 19, 2018, 01:36:37 ÖÖ »

Bu aksam moddaki degisikligi yaptim. Disket surucu yine aynen calisiyor ama ozellikle trainer ve cracktro iceren bir kac oyunda uyumsuzluk yasadim. Cracktro ekranlarindan sonra oyun yuklenemedi mesela. Genel olarak disketlerin cogu da eskisi gibi calisti. Tabi onemli olan df1 in de calisip calismayacagi. External surucum olmadigi icin deneyemiyorum.

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #52 : Mart 08, 2019, 08:35:51 ÖÖ »

http://pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm adresinde buldum.

Mitsumi D359M3 (Typ 1)

Mitsumi D359M3 (Typ 2)

Mitsumi D359M3D

Belalar da beni bulur
Bende bir tane var. Yarın deneyeyim bakalım becerebilecek miyim

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #53 : Mart 08, 2019, 08:59:51 ÖÖ »

Şu ana kadar gördüğüm en uyumlu sürücü, Mitsumi D359T2. Üzerinde Ds0..Ds3 jumperları bulunuyor. Modlaması da çok basit. Sadece pin2 ye bir kablo atıp, lehimli bir jumper pad'i değiştirmek yeterli oldu.

Bir tane de Mitsumi D359T3 var, o fabrika çıkışlı A600 floppy'si zaten. Butonu bile A600'e göre yapılmış.

Amiga Dokümantasyon Projesi içerisinde bir External Floppy Devresi mevcut. Bu devre ile standart mod yapılmış Alps sürücüye external sürücü takabildim. Alps df0, chinon veya x sürücüsü df1 oldu. Ya da tam tersi. Xcopy kopyalama da yapabiliyor.

Fakat Gotekte bir sorun oldu, Flashfloppy hiç bir şekilde DF1'i görmüyordu, onu da FF.CFG içerisindeki interface satırını 'amiga' yaparak ve HxC selector ayarlarından DF1 'i kapatarak hallettim.  Ama hala DF1 takılı iken HxC Selector başlamıyor. lba change test failed. write issue ? gibi bir hata vererek öylece kalıyor. DF1'i sökünce kendine geliyor.

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #54 : Mart 08, 2019, 09:04:09 ÖÖ »

Bendeki de d359m3d
Sökmesi bela takması ayrı denmiş ama

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #55 : Mart 08, 2019, 09:18:59 ÖÖ »

Bendeki de d359m3d

O Öyle Hele bir yay var ki, takana kadar terletiyor, hamamda bir kese şart oluyor iş bitince.

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #56 : Mart 08, 2019, 09:21:17 ÖÖ »

Bendeki de d359m3d

O Öyle Hele bir yay var ki, takana kadar terletiyor, hamamda bir kese şart oluyor iş bitince.

Eyvah
oysaki bu sürücüyü, amiga için harici disk sürücüsü haline getirmeyi düşünüyordum..

3d tasarım bir kutu yapıp, 23 pin ucu da 25pin den devşirebilirsek.
Devreyi de yapmak lazım. Şemalardan da hiç anlamıyorum.
Autodesk Eagle bilen üstadlardan yardım talep ediyorum

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #57 : Mart 08, 2019, 13:48:02 ÖS »

Kutusu da bu olacak

* 3,5_ enclosure v5.png (318.21 KB, 1600x700 - Görüntüleme: 954 kez.)

haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #58 : Mart 08, 2019, 20:43:42 ÖS »

Hort

Edit:

Son durum:

* Alps DF354H CPC6128-2.jpg (943.23 KB, 1949x2390 - Görüntüleme: 1099 kez.)
« Son Düzenleme: Mart 08, 2019, 20:45:36 ÖS Gönderen: haydar_abi » Logged

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
codewarrior
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #59 : Mart 24, 2019, 23:35:50 ÖS »

Çok değerli bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

PC'den Amiga disketlerini direk yazdırmak için ADTWin kullanıyorum. Burada Amiga'ya takmak için modifiye ettiğim bir ALPS drive kullanmaya çalıştığımda hiçbir şekilde içine koyduğum disketi görmesini sağlayamamıştım. Bu konuyu okuduktan sonra RD-RDY shortlanmasını kaldırdım ve ADTWin başarılı bir şekilde disketi gördü ve yazdı. Demek ki Amiga'da diğer tüm driveları kestiği gibi drive'ın ADTWin gibi uygulamalar tarafından da düzgün tanınmamasına sebep oluyormuş.

Uygun bir vakitte bir resim de koyarım.
« Son Düzenleme: Mart 24, 2019, 23:39:29 ÖS Gönderen: codewarrior » Logged
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: