Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Sıfırdan kabin tasarımı ve imalatı, Arcade pcb ve mame
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sıfırdan kabin tasarımı ve imalatı, Arcade pcb ve mame  (Okunma Sayısı 158501 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #105 : Şubat 18, 2015, 17:02:19 ÖS »

Bu tip bir dağıtıcı olduğu zaman, ve ledler bu kadar uzakta ve bu sıklıkta olduğu zaman, sonuç kusursuz.

Burayı tam anlayamadım, dağıtıcı dediğin katman duratrans mı, yoksa pleksiglası mı kastediyorsun?

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #106 : Şubat 18, 2015, 17:34:42 ÖS »

@wizofwor ben daha yeni serit ledi tomy mr go ekranini aydinlatmak icin kullandim. Basta nokta nokta gorundu ama ledler ve ekran arasina a4 parcasi koyup ledleride hizalı koymak yerine ilerili gerili koyunca ekran gayet homojen aydinlandi. Ama ledler ekrana 45 derece ile vuruyor ve de beyaz bir oluğun duvarina yapisiklar. Facede commodore grubunda paylastim bi bak istersen.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #107 : Şubat 18, 2015, 17:44:50 ÖS »

Bu tip bir dağıtıcı olduğu zaman, ve ledler bu kadar uzakta ve bu sıklıkta olduğu zaman, sonuç kusursuz.

Burayı tam anlayamadım, dağıtıcı dediğin katman duratrans mı, yoksa pleksiglası mı kastediyorsun?

Duratrans'i kastetmiştim. Bir yüzeyi matlaştırılmış plexiyi arka tabaka olarak kullanıp, tam şeffaf olanı ön tarafa koyarak daha da iyi bir dağıtıcı yapılabilir. Ben bu ara biraz aceleci olduğumdan, şeffaf plexi bulmuşken direk alıp onunla yaptım. Levhalardan birinin bir yüzü mat olsa daha iyi olur. 2 yüzü mat olsa da olur ama ışıl şiddetinden de çok kayıp vermek istemeyiz.

Matlaştırılmış yüzeylerin ışığı dağıttığı kadar, bir kısmını da içeriye yansıtması durumu var. Benim kabinin iç kısmı da tamamen siyah, monitor tarafında tam bir koyuluk olsun diye bu rengi tercih etmiştim. Marquee nin olduğu bu ufak hacim (yani ışık ve plexi arasında kalan hacim) beyaz, yada daha aliminyum folyo ile kaplanabilir, dışarı yöneltilen ışık miktarını çok arttıracaktır.

Bu foto, şeffaf plexi, duratrans, şeffaf plexi durumundayken..

* marqueeLite.JPG (125.64 KB, 1172x537 - Görüntüleme: 1187 kez.)
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #108 : Şubat 20, 2015, 01:51:40 ÖÖ »

Elimdeki hantarex polo 25" monitor'e PC RGB si bağlama işine giriştim. Artık SF2 falan görmek istediğim için kabinde. Henüz bu oyunların PCB leri olmadığı için elimde MAME ile idare edeceğim. Aslında çoğu oyun için MAME kullanacağım.

Fakat ciddi bir sorunla karşıkarşıyayım şu anda ve henüz çözüm bulamadım.

PC minitor çıkışından, R, G, B ground u alıp, Hsync ve Vsynci birbirine bağlayıp, monitore direk bağladım.

15khzde görüntü geldi, uygun her çözünürlükte görüntüyü gayet güzel alıyorum.

Yanlız garip bir parazit var. Görüntüde. Sanki R G B sinyallerine dışardan sabit frekans bir gürültü giriyormuş gibi. Daha yüksek çözünürlüklerde bu parazit, küçülüyor ve daha çok tekrar ediyor. Çözünürlük düştükçe de desen büyüyor.

Önce sandım ki RGB kablosunun PC tarafı olmayan diğer ucu açık olduğu ve blendajın dışında kaldığı için ve ondan sonra arcade monitore giden kablo da blendajsız olduğu için gürültü alıyor sandım.

Ama PCB oyunlarda aynı sorun yok. Bu sadece PC bağlayınca oluyor.

Önceki postlarda bulduğum video amp devresini de yapıp sinyalı 0-5V aralığına taşıdım. Onunla denedim. Aynı paraziti çok daha net ve rahatsız edici olarak alıyorum o zaman.

CRT ve video sinyalleri konusunda tecrübeli arkadaşlardan bu konuda fikri olan var mı?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #109 : Şubat 20, 2015, 02:37:49 ÖÖ »

1) VGA kablonu değiştir
2) Hat filtresi kullan
3) PC'yi topraklı prize bağla

Sync sinyallerini direk birbirine bağlamak yerine şu linkteki gibi diod'lar kullanmayı deneyebilirsin...

http://members.optusnet.com.au/eviltim/scart.htm

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #110 : Şubat 20, 2015, 09:35:42 ÖÖ »

1) VGA kablonu değiştir
2) Hat filtresi kullan
3) PC'yi topraklı prize bağla

Sync sinyallerini direk birbirine bağlamak yerine şu linkteki gibi diod'lar kullanmayı deneyebilirsin...

http://members.optusnet.com.au/eviltim/scart.htm

Sence sync sinyallerindeki normal dışındaki her hangi birşeyden bu tip bir parazit olabilir mi?  Sync sinyalini nispeten digital sinyal olarak düşündüm ben?

Hat filitresini nerde kullanayım? 3 componenta ayri ayri mi?

Toprakli prize bagli gibi duruyor aslında ama evdeki prizin toprağından çok emin değilim. Bir topraklı prizin toprağının düzgün topraklanıp topraklanmadığını ölçmenin pratik bir yolu var mi önereceğin?

hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #111 : Şubat 20, 2015, 09:52:18 ÖÖ »

Kontrol kalemini prize sok bir elinin başparmağı kontrol kaleminin arkasındayken diğer elinin tercihen işaret parmağını tükürükleyip prizdeki toprak metaline deydir. Kontrol kalemi normal yandığından daha parlak yanıyorsa ve birazda çarpılıyorsan toprak iyidir.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #112 : Şubat 20, 2015, 09:56:45 ÖÖ »

220V => [ Hat Filtresi => diğer herşey ]

Sync sinyallerini direk birbirine bağlamanın aldığın parazitle bir alakası olduğunu düşündüğümden değil, sadece o şekilde bağlamaman lazım onu belirtmek istedim.

Aslında hiçbir sinyal taşıyıcı kabloyu öyle birbirine direk bağlamamak lazım zira birisi 0V (GND) olduğunda diğerinden herhangi bir sinyal geldiğinde aslında o sinyali arada hiçbir devre olmadığından direk toprağa bağlamış yani kısa devre yaptırmış oluyorsun. Bu durumda da o minicik zaman aralığında bile çok yüksek akımlar oluşur ve uzun vadede sinyal çıkışı sağlayan devrenin bozulması sözkonusu olabilir.

Ayrıca bu anlık yüksek akımlar sinyal sağlayıcı devrenin çıkış katında tahmin edilemez anomaliler oluşturarak gözlemlediğin parazitlerin de sebebi olabilir (Bu tamamen benim spekülasyonum - emin değilim).

Bunların dışında, evin toprak hattının ne derece iyi olduğu konusuna pek girme zira muhtemelen iyi değildir. Önemli olan devrelerdeki parazit filtreleri genellikle şaseye bağlıdır. Şase'ler de genellikle toprak hattına verilir. Toprak hattı boştaysa bu parazitler devre içinde kalır.

Tam tersi de mümkün tabii ki. Örneğin aynı toprak hattı üzerindeki kötü bir amfi, teyp v.s. de diğer cihazları etkileyebilir...

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #113 : Şubat 20, 2015, 10:39:24 ÖÖ »

Kontrol kalemini prize sok bir elinin başparmağı kontrol kaleminin arkasındayken diğer elinin tercihen işaret parmağını tükürükleyip prizdeki toprak metaline deydir. Kontrol kalemi normal yandığından daha parlak yanıyorsa ve birazda çarpılıyorsan toprak iyidir.

Bu yontem biraz cekindirdi beni
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #114 : Şubat 20, 2015, 10:45:06 ÖÖ »

Sinyaller konusunda haklisin, bunlari bufferlamak lazim elbette. Dedigin gibi arka tarafta cesitli anormalliklere yol acabilir, beklenmeyen bir durum sonucta. Onlari en azidan bir diyot ile geri donusu engelleyecek sekilde ayiririm. Aslinda o goderdigin devredeki gibi bi kapiyla bufferlasam sanirim sinyali de daha keskinlestirmisnolurum hem.

Ama parazite takmis durumdayim. Hat trafosu isolation transformer mi? Yoksa baska birsey mi?

wolfiem
Deneyimli

May the source be with you!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #115 : Şubat 20, 2015, 11:24:55 ÖÖ »

Bunun bir şaka olduğunu düşünüyorum

Commodore & Amiga & Amstrad & Retro Macintosh Fan
k2.bbs.tr - Çok yakında!
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #116 : Şubat 20, 2015, 11:38:36 ÖÖ »

Yok şaka değil pratik elektrikçi uygulaması, ayrıca herhangi bi yerde elektriğin olup olmadığını hızla elini vurarak test eden elektrikçilerde mevcut, neyse konu dağılmasın.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #117 : Şubat 20, 2015, 11:49:19 ÖÖ »

Sinyaller konusunda haklisin, bunlari bufferlamak lazim elbette. Dedigin gibi arka tarafta cesitli anormalliklere yol acabilir, beklenmeyen bir durum sonucta. Onlari en azidan bir diyot ile geri donusu engelleyecek sekilde ayiririm. Aslinda o goderdigin devredeki gibi bi kapiyla bufferlasam sanirim sinyali de daha keskinlestirmisnolurum hem.

Composite Sync sinyalini temiz bir şekilde oluşturmak için ben de bu işi kapıyla yapan devreyi yapmıştım. Adına da SCARTCADE demiştim;

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6568.msg69528#msg69528

Alıntı
Ama parazite takmis durumdayim. Hat trafosu isolation transformer mi? Yoksa baska birsey mi?

Hat trafosu değil "Hat filtresi"

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #118 : Şubat 20, 2015, 12:55:33 ÖS »

Oops, kafamda bir de izolasyon trafosu işi olduğu için okurken hat filitresini -> hat trafosu yapmışım kafada kendimce..

Butun toprakları bir halledeyim, şu an sadece monitorün toprağı bağlı değil. En çok ihtiyacı olan da o herhalde, ama aynı setupda, PCB oyun da aynı parazit yok. Tertemiz çıkıyor.

İşin ilginci, PC yi shutdown ettikten sonra da aynı parazit devam ediyor, sihay ekranda daha rahat görünüyor hatta.

PC power supplyı kapatınca ve hatta güç kablosunu çıkartınca bile devam. Ta ki PC den RGB kabloyu çıkarıncaya kadar. Yani sanki kasa hiç birşeye bağlı değilken bile anten gibi birşeyler çekip görüntüye parazit olarak iletiyor.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #119 : Şubat 20, 2015, 19:42:08 ÖS »

PC power supplyı kapatınca ve hatta güç kablosunu çıkartınca bile devam. Ta ki PC den RGB kabloyu çıkarıncaya kadar. Yani sanki kasa hiç birşeye bağlı değilken bile anten gibi birşeyler çekip görüntüye parazit olarak iletiyor.

Enteresan?

VGA kablonun monitörün anode kablosuna (vantuzlu kablo) yaklaştığı bir yer var mı?

Anode kablosunun herşeyden uzak olması gerekiyor. Eğer uzaktan şase yapabileceği bir şey varsa yakınlarında atlama yapar! Bildiğin üzere bu kablonun üzerinden binlerce volt elektrik geçiyor.

Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: