Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeElektronik Proje fikirleri
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 11   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Elektronik Proje fikirleri  (Okunma Sayısı 106348 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Haziran 22, 2015, 15:07:30 ÖS »

@yavuzg

Şu senin meşhur SCARTCADE'inin RGBSCART-to-RGBSCART ve bu şimdi bahsettiğin şekliyle Composite-to-SCART versiyonlarını yakın bir tarihte gerçekleştirmeyi düşünüyor musun? RGB olmasa bile PS1-PS2-Gamecube gibi konsolları kompozit üzerinden scanline efekti ile LCD/LED TV'de izlemek isterim doğrusu.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Haziran 22, 2015, 15:42:54 ÖS »

@yavuzg

Şu senin meşhur SCARTCADE'inin RGBSCART-to-RGBSCART ve bu şimdi bahsettiğin şekliyle Composite-to-SCART versiyonlarını yakın bir tarihte gerçekleştirmeyi düşünüyor musun? RGB olmasa bile PS1-PS2-Gamecube gibi konsolları kompozit üzerinden scanline efekti ile LCD/LED TV'de izlemek isterim doğrusu.

Aslında araya basit bir de line-doubler sokuşturabilsem şu 400-500 dolarlık xgrb framemeister gibi bir şey çıkacak ortaya ama proje fikri kafada büyüdükçe hayata geçmesi de zaman alıyor maalesef...

Fransız NES'de kullanılan Composite-to-RGB devresinin tasarımını buldum, prototip için parçalarını da toparladım. İşe oradan başlayacağım şimdilik...

Sonrasında CRTSIM ve şu dandik çin işi upscaler (GBS-82xx) ile testeler yaparım. Tabi tüm bunlar "yakın" zamanda olmayacaktır

EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Haziran 22, 2015, 19:34:34 ÖS »

Öyle bir devre yapma düşüncem var, geçen yıllarda okul şimdi araya ramazan girdi, ramazandan sonra araba alırsam kısmetse 2 yıla tamamlarım Masum)

@yavuzg

this is amiga speaking.
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Haziran 22, 2015, 19:39:31 ÖS »

bu arada pic ile ufak bir devre usb Mouse amigada direk kullanmamızı sağlıyordu, hatta aminetteki pic16 ile yapılmış devreye çok benziyordu, dosyaları bulup indirmiştim ama hiç birini bulamıyorum, sildim sanırım. aminetten değilde bir siteden indirmiştim. bu siteyi hatırlayanınız varmı ?

this is amiga speaking.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Haziran 22, 2015, 19:49:34 ÖS »

@yavuzg : Scanline dedin orada durdum. Eski konsollar için yeni cihazlarda scanline elde etmek harbiden süper olur.

@ibeser : 60 tl o kalitede sürümü çok olmayacak bir ürün için abartı bir fiyat gibi gelmedi. Ev ortamında çok daha ucuza maledilir ancak o kadar şık yapabilmek için 3d printer falan lazım. Onu bırak biz db9'ları doğru düzgün tedarik edemeyiz
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2015, 19:52:48 ÖS Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Haziran 22, 2015, 20:26:19 ÖS »

@ibeser : 60 tl o kalitede sürümü çok olmayacak bir ürün için abartı bir fiyat gibi gelmedi. Ev ortamında çok daha ucuza maledilir ancak o kadar şık yapabilmek için 3d printer falan lazım. Onu bırak biz db9'ları doğru düzgün tedarik edemeyiz
Haklısın O zaman yakın zamanda siparişi verelim de Amiga'da bizim dayı bey ile kapışalım

Ek Not: Siparişi verdim (22 Haziran 2015). 15 Temmuz'a gelir diye yazdı... Gelsin kısaca deneyimi mi yazarım buraya.
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2015, 20:51:23 ÖS Gönderen: ibeser » Logged

hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Haziran 22, 2015, 21:21:33 ÖS »

İlettiğiniz projeleri ilk mesaja ekledim.

@hakanzade : Bende de bir tane dokunmatik ekranının kalibrasyonu gidik android tablet var. Kalibrasyon yapılamıyor. Usb Otg üstünden mouse klavye takılıp hdmi üstünden pc olarak kullanılabilir herhalde değil mi bu? Kutu derken sen tablet ile klavyeyi falan mı kutuluyorsun?

iron plastik kutunun içinde tabletin devresi, biri fan biri tabletin beslemesi için 2 tane adaptör devresi, 1 tane 6 cm fan, minihdmi to hdmi kablo, 1 tane usbhub, 1 tane kart reader, 220 volt giriş için teyp fişi soketi olacak az bi işi kaldı.

Bu kutunun malzemesi kablo kanaleti kendi imalatım, epoksi + zımpara + hemıltın boya işi kaldı.

iç görüntüsü pek hoş değil ama nasılsa görünmeyecek.
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2015, 21:28:46 ÖS Gönderen: hakanzade » Logged
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Haziran 22, 2015, 23:10:46 ÖS »

@ibeser : Bu arada o ürünün amazon sayfasına baktım da amiga desteklemiyormuş. Atari için galiba. Yorumlarda öyle yazıyor. Firmware'ini flash'lama imkanı var mı belli değil. Ancak başka yerlerde insanlar kullandıklarını da yazmışlar (http://www.amibay.com/showthread.php?33170-Review-Retro-bit-USB-9-pin-joystick-controller-adapter)

@hakanzade : başıma iş açtın şimdi hocam ben de bendeki tableti pc'ye çevireyim bari. Benimki seneye falan olur herhalde.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Haziran 23, 2015, 00:57:37 ÖÖ »

Hakanzade kutu gayet başarılı görünüyor
Rica etsem yapımının detaylarını anlatabilirmisin
Konu dağılmasın ayrı bir konu da
Fotoğraf lı süper olur
Teşekkürler
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Haziran 23, 2015, 11:34:09 ÖÖ »

@ibeser : Bu arada o ürünün amazon sayfasına baktım da amiga desteklemiyormuş. Atari için galiba. Yorumlarda öyle yazıyor. Firmware'ini flash'lama imkanı var mı belli değil. Ancak başka yerlerde insanlar kullandıklarını da yazmışlar (http://www.amibay.com/showthread.php?33170-Review-Retro-bit-USB-9-pin-joystick-controller-adapter)

Ben de yorumlarda Amiga desteklediğini okudum... Ya da öyle olmasını isteyerek okudum Gelsin bakalım, göreceğiz. Olmadı buradan satışını yaparız...

hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Haziran 23, 2015, 20:35:23 ÖS »

Hakanzade kutu gayet başarılı görünüyor
Rica etsem yapımının detaylarını anlatabilirmisin
Konu dağılmasın ayrı bir konu da
Fotoğraf lı süper olur
Teşekkürler

Kullandığım kablo kanaletinin genişliği 10 cm uzunluğu sanırım 2 mt falandı, bu 10 cm parçaları yanyana dizerek arkadan japon yapıştırıcısı ile başka küçük kanalet parçalarını yapıştırarak gerekli plakaları oluşturuyorum, örneğin 10x20 cm lik bi plaka kestim, maket bıçağıyla keserken kenarlar tam düzgün olmuyor, parçaların yanlarının ve köşelerinin 90 derece olması için bi tane zımpara kağıdını prit yapıştırıcı ile masaya yapıştırıyorum ve zımparalıyorum bu şekilde rahat oluyor. Aslında bu iş bi nevi maketçilik, eskiden uğraşırdım maketlerle, maket teknikleri kullanıyorum. ve ayrıca bu işler için olmazsa olmaz aletler sıçan kuyruğu eğe takımı, zımpara ve maket bıçağı. örneğin benim bu kutudaki usb port delikleri için matkapla bi tane delik açıp sıçan kuyruğu eğe ile çalışarak gerekli ölçüye getirdim.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Haziran 24, 2015, 10:27:37 ÖÖ »

@hakanzade verdiğin bilgiler için teşekkürler
anladım kısmen anlatmak istediklerini
bir gün ihtiyaç duyabilirim
her ölçüde kutu bulunamayabiliyor
bu durumda iş başa düşüyor
yöntemin gayet güzel görünüyor
ek yapacağın işler sonrası nihai halini paylaşmanı bekliyorum
kolay gelsin
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Haziran 24, 2015, 14:24:59 ÖS »

@i_r_on: Makro engine hakkındaki fikirlerimiz temelde aynı. Ancak ben fiziksel olarak daha farklı bir şey düşünmüştüm. Benim düşündüğüm standart bir kabin içinde veya PC tabanlı kabinlerde de çalışacak tamamen pasif bir eleman. Sizin projenin bir alt kümesi olabilir belki.

Genel olrak aklımdaki proje fikirlerini iki ayrı kategoride düşünüyorum. Ben Heck tarzı One Shot ( tek atışlık) işler ve Simon tarzı open-hardware projeleri. Daha önce yazdıklarım ikinci  kategoriye aitti. Aklımda tek atışlık işleri de buraya yazayım ki hem ilerde hatırlatma olsun. Malum günlük hayatın meşguliyetleri içinde bu fikirleri kendime göre bir öncelik sırasına diziyorum. Bir kenera attıklarımı da bazen de unutuyorum. Hem de başkalarına ilham olabilir.

Aklımdaki tek atımlık projeler plexy ve suntalamdan mamul taşınabilir MVS konsol, şuradaki gibi kendi odamdan başka yerlere de koyabileceğim minimalist bir arcade kabin, Commodore 64 DTV tabanlı bir laptop. Bir de 3 tuşlu bir C64 oyunu.

3 tuşlu oyun bir open hardware/software projesine de dönüşebilir ama bunun için evde joystick yapmanın ucuz ve pratik yöntemini bulmak lazım. C64 3 tuşlu joystick desteklemiyor diyenleriniz olabilir. Aslında 80'lerde çok terch edilmemiş olsa da iki tuşlu joystick destekliyor. Ben de Sega'dan öğrendiğim bir trick'le tuşlara aynı anda basılamayacağını kabul ederek iki pini 3 tuş için kullanmayı düşünüyorum.

C64 Laptop projesi için de yeni filizlenmeye başlayan DIY laptop projelerinin biraz daha ilerlemesini bekliyorum. Şu anda 3D yazıcıda basılabilen laptop kasaları var ancak gidip tasarımınızı bastırabileceğiniz bir yer yok.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Haziran 24, 2015, 14:51:40 ÖS »

Bir de 3 tuşlu bir C64 oyunu.
3 tuşlu oyun bir open hardware/software projesine de dönüşebilir ama bunun için evde joystick yapmanın ucuz ve pratik yöntemini bulmak lazım. C64 3 tuşlu joystick desteklemiyor diyenleriniz olabilir. Aslında 80'lerde çok terch edilmemiş olsa da iki tuşlu joystick destekliyor. Ben de Sega'dan öğrendiğim bir trick'le tuşlara aynı anda basılamayacağını kabul ederek iki pini 3 tuş için kullanmayı düşünüyorum.

Uzun zamandır C64 programlaması yapmıyorum. Joystick arabiriminde up+down ve left+right sinyallerinin aynı anda gönderilmesi sayesinde ekstra buttonlar algılatılamaz mı? CIA çipi böyle kombinasyonları desteklemiyor mu yoksa.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Haziran 24, 2015, 14:59:29 ÖS »

@wizofwor : Biraz açsana merak ettim. Aktif Sniffer gibi bir şey mi olacak? Kabloları dinleyen duruma göre kaynaktan geleni kesip kaydedileni oynatacak bir şey?

C64 Laptop projesi hoş olabilir. 3 butonlu oyun fikri de enteresan. Bir lojik entegre yahut bir kaç transistörle herhalde üç kağıt gerçekleştirilebilir. Tabii yazılımın da buna uygun yazılması lazım. Sola çektiğinde Sağ yönü ekstra 1. tuş, Sağa çektiğinde sol yönü ekstra 1. tuş.. ekstra 2. tuş için de aşağı yukarıda aynı mantık olacak herhalde.

twitter | blog
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 11   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: