Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 173537 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Mayıs 04, 2013, 14:29:57 ÖS »

Bir kilo şemşamerimizi aldık, çitleye çitleye sonraki bölümü bekliyoruz Yavuz üstad Bağımlılık yaptı bu seri ama bölüm aralarını fazla uzun tutma bak beklemek zor oluyor

Bir garip COMMODORE fanatiği...
Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Mayıs 04, 2013, 15:44:53 ÖS »

selamlar selim7, teşekkürler güzel yorumların için. sen STV'nin ses bağlantısı sorununu giderebildin mi?

Merhaba Yavuz abi,
  Maalesef scart girişlerden daha doğrusu scart çıkışlardan tv ye ses veremiyorum, sebebini ise birtürlü anlayamadım. Receiver'den ses alıyor, ama anakarttan ses almıyor. Belki de Sesin watt oranlarından kaynaklanan bir durumdur. Bende anakarttan direkt stereo çıkış yaptım, küçük pc hoparlörü almıştım şimdilik onlarla idare ediyorum.

Ses sorunu şimdilik bu şekilde. portable olunca pc hoparlörlerinin de bir çaresine bakabilirim sanırım.

Alıntı
bak nerden nereye, VGA-SCART işinde JAMMA bağlantısı olayının detaylarını bilmiyordum, şimdi biliyorum.

Sizi bunun için ayrıca izninizle tebrik etmek istiyorum Yavuz abi. Arcade sisteminin bağlantıları hakkında bende birşey bilmiyordum, ama sonrasında öğrenmiş oldum araştırarak. Tabi bana bir Stv anakarta mâl oldu sistemin bağlantılarını öğrenmek ama olsun diyorum. Gerçi öğrenince, yahu bunun neresinde bir zorluk var diyor insan. Bu gerçekten garip bir durum.

Çok işiniz gücünüz var Yavuz abi ama, benim şu denemeler esnasında yanlışlıkla yaktığım stv için daha sonra size dönmek istiyorum, tabi bu mümkünse. : )

Birde, tv de renkler çok güzel ve net çıkıyor lâkin tek sorun beyaz kısımların, örneğin büyük beyaz rakamların az kısmında yahut zamana bağlı olarak(fazla oynarsam artış gösteriyor) siyahlıklar artıyor.

Sorunun composit çıkışla bir alâkası olabilir mi? Benim bağlantılarda direnç mirenç hiçbirşey yok. Zaten bağlamıştım bir ara, gözle görülür bir fark görememiştim, kalıcı bağlantıya geçtiğimde dirençleri bağlamamıştım. 
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2013, 15:53:03 ÖS Gönderen: Selim7 » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Mayıs 04, 2013, 16:22:25 ÖS »

commodore fan, anca yaptıkça gönderiyorum bir de tabii gerçek hayat devam ediyor 

selim7, senin sorunlarının hepsini forumlarda okudum. ben de o sorunları yaşamamak için hepsine çare olabilecek bir de "kutu" (JAMMA-to-TV gibi) tasarladım (aman aman bir şey değil), "light supergun" diyebiliriz.  ancak "gerçekten" yapıp da sonuçlarını görmeden ahkam kesmek istemem. projenin o aşamasına gelince beraber çözeriz seni sorunu da...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Mayıs 04, 2013, 16:38:25 ÖS »

Yan panellerden birisini alıp kestiğim çıtaları çizdiğimiz çizgileri hizlayacak şekilde şöyle bir yerleştiriyoruz ki çıtalarda düzeltilecek bir durum var mı diye.

Sonra işimize başlıyoruz. Parçalara ahşap tutkalı sürüp yerine yerleştiriyoruz. Burada ister parçaya tutkal sürün, ister yapışacak yere. Ben bu resimde önce yapışacak yere sürmüştüm, daha sonra parçaya sürmenin daha pratik olduğunu gördüm.

Mengeneyle hafifçe sabitliyoruz ki vidalama yaparken tutkallı parça sağa sola kaymasın. Ama mengeneyi fazla sıkmayın çünkü parça yerinden kayar.

Bir de yine bu resimdeki gibi 3 sıra değil, daha az tutkal kullanın. Fazlası taşıyor ve zaten fazlası çok da gerekli değil. Paneli sadece tutkal tutmayacak sonuçta, vidalayacağız. Önce vida için kılavuz delik açıyoruz. Direk vidalamaya kalkmayın sakın çıtayı çatlatırsınız...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:52:32 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Mayıs 04, 2013, 16:49:28 ÖS »

Biraz da işin bu aşamasında kullandığım malzemeleri anlatayım. Siz tabi aynısı kullanmak zorunda değilsiniz ama bu malzemeler denenmiş ve iyi sonuç alınmış malzemelerdir.

Vida olarak bu resimdeki tip vida kullanın.

Amerikan forumlarda "dry wall screw" dedikleri, yani adamların evleri ahşap ya hep, evin iç duvarları (dry wall) da bidiğimiz sunta. Bu tip vidalar kullanıyorlarmış. Sebebi diş aralığı suntayı sağlam tutacak şekilde "aralıklı". Daha sık olsa malzemeyi parçalar. Uzunluk olarak da tam istediğim gibi çünkü çıta + sunta'nın kalınlığına yetecek kadar uzun ama arkadan çıkmayacak kadar da kısa.

Tutkal olarak ucuz ahşap tutkalı yerine bu "panel (laminat parke gibi)" yapıştırmak için olan tür ahşap tutkalı kullanıyorum (Polidol). Bir defa 15 dakikada kuruyor ve tamamen kuruduğunda şeffaflaşıyor. Ayrıca çok sağlam. Kuruduktan sonra sökmeye kalkarsanız tahtayı da beraber götürüyor kendisi çıkmıyor.

Bir de tabii şarjlı tornavida. Bu iş için 2 uç lazım. Bir kılavuz delik açmak için ince matkap ucu (2-3 mm sanırım) bir diğeri de yıldız tornavida ucu...

Neyse, olması gereken bu.

Kendinizi kaptırıp çok vida yapmaya gerek yok. Kısa parçalar dönmesin diye en fazla 2 vida, uzun parçalar için en fazla 3-4 vida yeterli.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:52:42 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Mayıs 04, 2013, 16:55:59 ÖS »

Bu şekilde devam ediyoruz. Tutkalla, mengene ile hafif sabitle, kılavuz delik aç, vidala...

bu işi 15 defa yap Kahkaha

Gördüğünğz gibi çıtaların ölçüsünün çok da önemi yok demiştim. Ama burada biraz abartmışım. Köşede çok boşluk var. Yapımın sonraki aşamalarında aradan boya sızabilir veya tam köşe olduğundan ışık falan çıkabilir dışarıya. Ne biliyim, gözüme kaba gözüktü kısaca 

Atmayın dediğim o artık parçalar var ya... Bakın nerde işime yaradılar...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:52:50 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Mayıs 04, 2013, 16:58:29 ÖS »

Eveet bir yan bitti, mal çıktı ortaya...

Poz vermeyi bırak! yat masayta tekrardan.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:53:00 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Mayıs 04, 2013, 17:07:11 ÖS »

Şimdi sıra diğer panelde. O panele çıta çizgileri çizmemiştik hatırlarsanız. Basitçe bitmiş olan panelin üzerine yatırıyoruz. Ancak tabi şimdi arada çıtalar olduğundan tam olarak hizalandığından emin olabilmek için bir püf noktası var...

Marangoz cetvelimizi alarak en alt köşeden hizalamaya başlıyoruz, hafif hafif. En alt köşeden başlama sebebimiz, kabinin ayakta dengeli durabilmesi için en önemli kısmı burası da ondan. Burasını doğru yapmalıyız...

Hizalama tatminkar ise (fark 1mm den az olmalı) Sonra bu köşeyi mengeliyoruz, çok sıkı değil (çok gevşek de değil  Masum ). Yoksa diğer köşeleri oynatamayız. Diğer köşeleri de marangoz cetveli ile ayarlıyoruz.

Gerekiyorsa kauçuk çekicimizle "hafif" dürterek milimetrik hizalama yapabiliriz.

Hizama bitince çapraz köşeyi de mengeliyoruz.

Bu şekilde birbirlerine kavuşan panellerden çizgisi olmayan panelin çizgilerini artık çizebiliriz.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:53:09 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Mayıs 04, 2013, 17:10:25 ÖS »

"Kalite ayrılarda gizlidir" ifadesi herhalde sizinle tam uyumluluk sağlıyor..

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Mayıs 04, 2013, 17:13:14 ÖS »

Bundan sonrası rutin. Diğer panelde ne yaptıysak aynen o.

Ancak tabii diğer panelden biraz daha fazla vakit ayırmamız gerek çünkü diğer panel artık bizim için "master". Yani her parçayı yerleştirirken şüpheli bir durum varsa diğer panele de bir uğrayıp ölçüyü cetvelle kontol etmekte fayda var.

ve sonunda panelleri çıtalama işimiz bitti!

Ha unutmadan uyuyup panelin yanlış yüzünü çıtalamayın. Bu kabus olur işte! Simetrik olmaları gerekiyor.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:53:21 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Mayıs 04, 2013, 17:17:14 ÖS »

"Kalite ayrılarda gizlidir" ifadesi herhalde sizinle tam uyumluluk sağlıyor..

selim7, kabinin dengesi iyi olmalı. KOF oynarken en heyacanlı yerinde kabinin tıkır tıkır sallanmasını istemeyiz değil mi  yoksa benim takıntım değil kesinlikle  Kahkaha

CommodoreFan, senin kabini yapanlar bu kadar hiza mesafe yapmışmıdır dersin?

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Mayıs 04, 2013, 17:35:13 ÖS »

Alıntı
selim7, kabinin dengesi iyi olmalı. KOF oynarken en heyacanlı yerinde kabinin tıkır tıkır sallanmasını istemeyiz değil mi
yoksa benim takıntım değil kesinlikle

Yok abi, takıntı meselesi olmadığını biliyorum. Zaten herşey ortada. Üretim esnasında ki işe uygulanan ince ayarın  kaliteyi belirlemesi babında bir lâtife edeyim demiştim. : ) 

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Mayıs 04, 2013, 22:17:24 ÖS »

CommodoreFan, senin kabini yapanlar bu kadar hiza mesafe yapmışmıdır dersin?

Nerede be abi, hatta daha önce de yazmıştım kabinin yamuk olduğunu. İşçilik berbat ama ben zaten bu kadar yapamam, uğraşamamaktan değil beceremem Düşün ki dekupaj denen aleti arkaya fan delikleri açmak için elime aldım ilk kez, onlar da simetrik olmadı ama iş görüyor 

Ne bileyim benim asıl kriterim cihazın atari salonundan çıkmasıydı, mesela ambalajında bir kabin falan alsam hiç keyif vermezdi onu kesin biliyorum o yüzden gönlümde kırmızı kompi yatardı ama başka bir kasa oldu. Yine de pes etmedim günün birinde temiz kırmızı kompi bulursam senin bu verdiğin bilgileri onu onarıp ilk kondüsyonuna kavuşturmak için kullanabilirim.

Bir garip COMMODORE fanatiği...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Mayıs 05, 2013, 01:19:05 ÖÖ »

umarım düşürürsün gönlündeki kabini. ama bu aralar niyeyse fiyatlar fahiş. ben bu işe merak sardığımda buton bulamazdım yerli piyasada, şimdi maşallah hepsi var ama acayip fiyat çekiyorlar. valla tüm malzemeleri yurtdışından daha ucuza getiriyorum. bizde mi uğursuzluk nedir  Kahkaha

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Mayıs 05, 2013, 01:51:17 ÖÖ »

yavuz bey zevkle takip ediyoruz.Merak ettim sakıncası yoksa ne işle uğraşıyosunuz. Marangoz mu? elektronikçi mi? bilgisayarcı mı? teşekkürler..

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: