Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 176377 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #105 : Mayıs 07, 2013, 22:06:27 ÖS »

Aslında bizi bekleyen ve benim en heyecanla beklediğim kısım elektronik kısmı.

benim de.

Minikolog
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #106 : Mayıs 07, 2013, 23:10:01 ÖS »

Yavuz bey işin elektronik kısmını biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz acaba? Özellikle kontrollerin bağlantı şemalarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları.Teşekkürler.
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #107 : Mayıs 08, 2013, 00:21:55 ÖÖ »

ORJINAL. diyorsun.  merskla bekliyoruz bitmis halini

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #108 : Mayıs 10, 2013, 00:20:35 ÖÖ »

http://p1305.hizliresim.com/19/9/mx0hs.jpg
usta bugun yaptigim devre buda calismadi

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #109 : Mayıs 14, 2013, 03:30:53 ÖÖ »

Eveet, uzunca bir aradan sonra işe kaldığımız yerden devam edelim. Bu aralar biraz bölük pörçük çalıştığım için canlı yayın yapamadım, kusura bakmayın 

Şimdi kabin yapımının kritik noktalarından birisi olan "monitor bezel" olayına geldik. Neden kritik derseniz doğru dürüst yapmazsanız 30 kiloluk CRT tüp ayağınızın dipinde patlar da ondan 

Bu NeoGeo kabin modelinde TV/Monitör'ü plastik kasasıyla kabine basitçe yerleştirmemize imkan yok. Boyutlar izin vermez. Ayrıca bu modelde monitörü oturtacak bir raf yok hem de modelin orijinalinden sapmaya da niyetim yok.

Bu kabin modelinin orijinalinde 25" arcade monitör kullanılmış. Ben böyle bir monitör bulamayacağım için 25" bir CRT TV kullanacağım. Önce evdeki nispeten yeni ve kısmen düz ekran CRT TV'yi kullanmaya niyetim vardı (VGA-SCART yazılarımda gördüğünüz KONKA TV) ancak sonra gerçekten bombeli tüpü olan daha eski bir TV'yi ikinci el aramaya başladım. ikinci el sitelerde 25" (63 Ekran) TV'leri araştırdım ve kullanım kılavuzlarını internetten bulup inceledim. Aradığım özellikler;

1) Auto poweron (Yani TV'ye elektrik verdiğinizde direk açılmalı. Standby konumda kalmamalı. Arcade kabinin karşısında TV uzaktan kumandasıyla oynaşmak şık olmaz)
2) Ya servis menüsüne girilebilmeli ya da içinde yatay/diket görüntü boyutu ayarlarıyla oynanabilecek ayarları olmalı.
3) RGB SCART girişi olmalı (Buraya dikkat, her TV'nin SCART girişi vardır ancak hepsi RGB olacak diye bir kural yok)
4) Şöyle harbi 80-90'lardan kalma "bombeli" bir tüpü olmalı.

Bu aradığım özelliklerin tümüne sahip bir Panasonic TV buldum ve aldım.

TV'yi satan amca biraz hüzünlendi emektar TV'sinden ayrıldığına ama ne yapalım, üzerinde dantel örtüsü ile "arka odada" ölümü beklemek yerine daha yüce bir amaca hizmet edecek artık

Ama yeni bedeniyle tekrar doğmadan önce ölmesi lazım

TV'yi kasasından kurtarırken dikkat etmemiz gereken 2 şey var DİKKAT!!!!

1) TV'yi deşarj etmemiz lazım (Anlatacağım)
2) Eğer TV tamircisi vey teknik servis teknisyeni değilseniz söktüğünüz her kablonun sökmeden önce soketindeyken fotoğrafını çekip saklayın.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:55:23 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #110 : Mayıs 14, 2013, 03:52:32 ÖÖ »

Şimdi, bu deşarj olayını kısaca anlatayım;

TV tüpü katot ışınlarıyla bombalanırken dev bir kondansatör haline dönüşür. TV'yi kapattığınızda bile bu elektrik tüpün ön yüzeyi (dış dünya) ve anod soketi arasında TV'nin boyutuna göre 10.000 - 30.000 Volt arasında elektirk birikir. Bu zamanla her kondansatör gibi azalır ve kaybolur. Ama kaybolmadan önce bir iki acemi amatör elektronikçiyi de beraberinde götürmek için can atar Kahkaha

CRT tüpünde biriken elektriği nasıl deşarj ederiz?

Bununla;

Evet bu dandik şey aslında TV tüpünü deşarj etmek için kullanılan profesyonel aletin "ev tipi". İnternette nasıl yapılacağını gördüm, commodoreFan'de benden önce bu metodu başarıyla denemiş, bu benim için de güzel bir referans oldu, teşekkürler...

Kısaca alet PVC (yalıtkan) bir su borusu parçasına bantla monte edilmiş ince düz uçlu bir tornavida ve tornavidanın metal ucuna bağlanmış bir korkodil kablodan oluşuyor.

Bu korkodil kablonun boştaki ucunu her CRT TV/Monitör tüpünün etrafında bulunan metal tel'e bağlıyoruz. Sonra PVC sapından tutarak tornavidanın ucunu tüpün üzerindeki vantuz kılıklı anod soketine değdiriyoruz (tornavidanın ucunu vantuzun altından sokup merkezdeki metal terminale değdiriyoruz). Kimi zaman (biriken elektrik azsa çatır çutur, TV daha yeni kapanmışsa ÇAAAT diye bir ses geliyor korkmayın. Bu şekilde biriken elektriği boşalttıktan sonra vantuz soketi de çıkartıp TV tüpünü özgürlüğüne kavuşturuyoruz.

Tüpü geri kalan plastiğinden de kurtardıktan sonra kabinde "bezel" olarak kullancağımız panelin üzerine yerleştiriyoruz. Altına yumuşak bez koymayı unutmayın yoksa tüp çizilebilir.

Öncesinde panelimize tüpün "bombesiz" boyutlarına göre bir dikdörtgen çizmiştik. Şimdi tüpü çevresinden kalemle panelimizi bir kez daha çizerek bombeli kısımları da işaretliyoruz.

Sonra panelin ortasındaki dikdörtgeni daha önce bahsettiğim teknikleri kullanarak (destek kullanarak) keserek çıkartıyoruz. Bombeli kısımları ise "kabaca" işaretlediğimiz yerlere kadar zımpara ile "oval" hale getiriyoruz. Tüpün tam olarak oturması için bu işi defalarca denedim...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:55:32 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #111 : Mayıs 14, 2013, 04:09:05 ÖÖ »

Her TV/Monitör tüpünün köşelerinde tüpü monte edebilmek için vida delikleri ve tüpün çevresini saran bir metak çerçeve bulunur (En azından benim içini açtığım tüm CRT TV ve monitörlerde böyleydi). "Bezel" dediğimiz panelden oyma çerçevemiz tüpün etrafına yerleşince tüpün dört köşesinden vidalıyoruz.

Her köşede 3'er tane vida kullanılmış. Bu da tüpü 12 adet vidayla 2CM kalınlığında suntaya vidaladık anlamına geliyor. Biraz şüphelensem de sonuçta tüp TV'nin plastik kasasına da bu şekilde monte edilmişti. Herhalde en az onun kadar sağlamdır diyorum ve hooop.

Tabi bu "hoop" o kadar kolay olmadı. 63 ekran TV tüpü oldukça ağırmış. Yani herhalde 30 kilo falan (belki daha fazla). Zar zor tutuyorum bu fotoğrafı çekmek için... Şimdi bu tüplü çerçeveyi kabine monte edebilmek için çıtalarım yerinde fakat bu çerçeveyi tek başıma bu çıtalara denk getirip, önce kılavuz delikler açıp sonra da vidalamam hem de bu işi milimetre kaydrımadan yapmam mümkün değil.

Kabinde önce bu çerçeveyi taşıyacak bir destek yapmam lazım. Şöyle bir şey;

Amacım çerçeveyi önce bu desteğe dayamak ve sonra çıtalarına vidalamak. Ikına sıkına şıpır şıpır ter dökerek tüplü çerçeveyi bu desteğe koyuyorum. Nefeslendikten sonra da paneli çıtalara vidalıyorum. Yanlız bu sefer tutkal kullanmıyorum çünkü eğer tutkallarsam yerinden bir daha sökülemez. Düşünmek istemiyorum ama tüpü değiştirmek gerekirse sadece tüpün vidalarını sökerek bu işi yapamam. Neyse, sonunda tüp de yerleşti.

Garip bir retro havası oldu kabinin bu haliyle. Ham ahşap ve teknolojinin buluştuğu ilk an! Neo klasik bilimkurgu filimlerinden dırlamış bir dekora benzedi  Kahkaha

Bu da kabinin içinden bir görüntü. Gayet sağlam yerleşmiş gözüküyor...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:55:43 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #112 : Mayıs 14, 2013, 04:27:14 ÖÖ »

Şimdi sıra kontrol panelin yapımına geldi. Bu sefer babini boyamadan önce tüm kaprta işlerini bitirmek istiyorum. Geçen sefer bu detayları sona bırakmıştım ve sonuçta kontrol paneli oturturken çok ekstra zımpara yapmıştım. Boyalar da yer yer çizilmişti ve tekrar bir kat boya daha yaptığım yerler olmuştu.

Kontrol paneli sunta yerine tahtadan yapıyoruz. Bu malzemeyi kullanma sebebim internette özellikle tek panel yerine bir kaç parçadan oluşan "alengirli" kontrol panellerin hep bu şekilde yapıldığını gördüğüm için ve ayrıca butonlar için vida delikleri açtığımızda eğer sunta kullanırsak dar aralıklar çok güçsüz kalıyor ve dökülme yapabiliyor. Malzeme için ise yine yapı marketlerde bulunan "hoby" tahta panellerden kullanıyoruz.

Tahta panelimizi masamıza yatırıyoruz.

Yine herşey bir çizimle başlıyor.

Bu kontrol panel için 2 adet tahta panele ihtiyacımız var. Önce tahta panellerimizi kabinimizin eninde (yani 61 cm) kesilecek yerlerini çiziyoruz. Sonra kontrol panelimizi oluşturacak parçaları tahtamıza çiziyoruz. Aslında sadece ilk parçayı çiziyoruz çünkü bu kontrol panel 3 parçadan oluşacak ve her parçanın belli bir açıyla kesilmesi gerekiyor. Açılı kesimi yapmadan diğer parçayı çizmek mümkün değil.

ilk parçanın monitörün önündeki plexyglass'a temas eden kenarının 60 derece açıyla kesilmesi, diğer kenarının 85 derece ile kesilmesi lazım. İkinci parçanın ise bir kenarının 85 derece, diğer kenarının 80 derece. Son parça ise 80 ve sonunda 90 derece ile kesilmesi lazım. Anladığınız üzere parçaları sırayla kesmek mantıklı çünkü hem daire testeremizi yeniden ayarlamadan önce birer tane de 2 cm uzunluğunda aynı açıyla montaj çıtası da kesmemiz gerekli (montaj sırasında göstereceğim ne demek istediğimi).

Sonuçta yine destekli kesim tekniğini kullanarak kontrol panelin tüm parçalarını ve montaj çıtalarını kesiyoruz.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:55:56 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #113 : Mayıs 14, 2013, 04:34:22 ÖÖ »

Şimdi bu parçaları birleştirelim. Bu işi de daha önce bahsettiğim montaj için panelden kestiğimiz çıtalarla yapacağım. Normal düz hazır çıta kullanamıyorum çünkü paneller açılı. Çıtaların iyi kavrama yapabilmesi ve kontrol panelin sağlam olabilmesi için çıtaların da aynı açıyla kesilmiş olması lazım.

Her zamanki gibi önce tutkal

Sonra yerine oturtuyoruz. Hafif açıyı farkettiniz mi?

Daha sonra mengeneler ile çıtayı parçaya hafifçe sabitliyoruz ve kılavuz deliklerimizi açıyoruz. Yine tekrar edeyim, özellikle tahta çıta kullanırken eğer bu kılavuz delikleri açmadan vidalama yapmak isterseniz çıtayı boydan boya çatlatırsınız...

Sonra vida sayısını fazla abartmadan paneli vidalıyoruz.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:56:07 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #114 : Mayıs 14, 2013, 04:43:38 ÖÖ »

Bu teknikle önce parçaları çıtalıyoruz ve diğer parçayla birleştiriyoruz.

Diğer parçayla birleşen yerden de vidalama yaparak parçanın montajını tamamlıyoruz.

Bu şekilde sırayla diğer parçaları çıtalayıp

Ana parçaya ekliyoruz

Ekledikten sonra çıtanın diğer tarafından parçayı ana parçaya yine vidalar ile sabitliyoruz.

Sonunda kontrol panelimizin "kaba" hali ortaya çıktı.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:56:17 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #115 : Mayıs 14, 2013, 05:01:51 ÖÖ »

Geldik yeni imal ettiğimiz kontrol paneli kabine monte etmeye. Aslında kontrol panelin daha işi var, kenarı yuvarlanacak, plexiglass monte edilecek, delikler açılacak. Ama bütün bu zahmete girmeden önce kabine gerçekten monte edilebilecek mi? Ölçüsü, açısı doğru mu? gibi sorularımızı cevaplamamız lazım.

Kontrol panelin kabine montajı için geçen sefer de kullandığım tekniği kullancağım. Bunun için uzun gardrop menteşesi kullanıyorum. Ancak tabii bu eski tip "teneke" menteşenin uygun ölçüde kesilmesi lazım. Bunun için Dremel ve "metal" kesici diskini kullanıyorum.

Sonra menteşeyi kontol panelin kabine birleşeceği kenarına dayayarak deliklerini kalemle işaretliyorum.

Menteşeyi bu deliklere direk vidalamayacağım. Bunun sebebi tahtayı enlemesine vidalamak pek sağlam bir iş sayılmaz. Ayrıca kontrol panelin gerekirse sökülüp takılabilmesi için bu noktalarda şu parçaları kullancağım. Bunlar bşr çeşit tahta için metal vida deliği...

Bu vida deliği somunlarının iç ebadı M4 (Yani M4 vida için uygun). Bu somunların dışında tahtaya iyi tutunabilmesi için daha geniş bir vida yolu var. Yani önce bunları tahtaya monte edebilmek için M6 ahşap matkap ucu kullanmam lazım. Bu uç bşraz kalın ve sıradan bir şarjlı tornavidada bu tür uçları kullanabilmek için üretilmiş mandrenimizi kullanarak bu ucu şarjlı tornavidamıza takıyoruz.

Daha sonra işaretlediğimiz delik yerlerinden dikkatlice kullancağımız vidaların derinliğinde delikler açıyoruz.

Sonra bu deliklere vida deliği somunlarımızı takıyoruz.

Ve üzerlerindeki düz tornavida çentiğini kullanarak bunları tahtaya vidalayarak "gömüyoruz"

Bu işi 10 defa yapıyoruz ve işte sonuç...

Artık menteşemizi bu deliklere rahatça vidalayabiliriz (defalarca)

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:56:28 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #116 : Mayıs 14, 2013, 05:18:43 ÖÖ »

Hele şükür kontrol paneli kabine monte edebileceğiz. Mi acaba?

Kontol paneli kabinin ön paneline direkt olarak monte etmek biraz "acemice" olurdu. Menteşeyi ön panelin tepesine "enlemesine" vidalamak uygun olmaz. Bunun sebebi; sunta malzemenin ön yüzeyi güçlüdür ama enlemesine sadece sıkıştırılmış talaş olduğunu unutmamak lazım. Burası, özellikle güç binecek bir parçayı (KOF 98 oynarken joysticklere nasıl asılacağınızı hayal edin) vidalamak için yeterli stabiliteye sahip değil.

Bunun için önce buraya bir panel daha monte etmemiz lazım. Önce yine tutkallıyoruz.

Ve panelimizi oturtarak hizalıyoruz.

Sonra klasik kılavuz delikler ve vidalar...

Şimdi kontrol panelin menteşesini güvenle monte edebileceğimiz bir yüzey elde ettik. Menteşe deliklerimizi işaretleyip, işaretlediğimiz yerlere yine kılavuz delikler açıp (biliyorum bıktınız, rüyalarınıza girecek bu kılavuz delikler) vidalama yapıyoruz. Sonunda montaj tamamlandı...

Artık kontrol panelimiz istendiği zaman servis için açılıp kapanabilecek.

Açık hali

Ve kapalı hali

Kontrol paneli kabine sabitleyecek olacak "sandık kilitleri" montajını henüz yapmıyorum çünkü henüz monitörün önüne gelecek koruyucu plexiglassı kesmedim daha. Önce onu monte etmeliyim ki kontrol panel plexiglass'a dayanınca sandık kilitlerinin tam olarak nereye monte edilebileceği ortaya çıkacak.

Ama oldukça zahmetli olan bu aşamayı da tamamladım diyebilirim. Şimdilik bu kadar...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:57:31 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #117 : Mayıs 14, 2013, 05:25:03 ÖÖ »

abi ellerine saglik gecenin bu saatin ugrasmıssin ayakta alkislanacak kişisin tesekkurler

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #118 : Mayıs 14, 2013, 12:13:24 ÖS »

Bu normal bir insanın yapacağı iş değil... Ayakta alkışlıyorum... İşim gücüm var.. Zamanım yok, ama satır satır, heycanla ve zevkle okudum... Hem çıkardığın işten dolayı, hem de bizimle paylaştığın için ne kadar teşekkür etsek azdır...

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #119 : Mayıs 14, 2013, 13:20:36 ÖS »

mukemmel otesi bir iscilik proffosyenelere tas cikajrtsin hocammm

Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: