Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 110653 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #780 : Mart 20, 2019, 11:02:40 ÖÖ »

Ben de ikea yatagi kurmaya calisirken iki tahtayi yanlis takip sokmek zorunda kalmistim, benim icin cok zor bir deneyimdi, seni anliyorum bu da ayni oyle...(durun vurmayin, şaka şaka)

Ormanda pinball 10 ikea mobilyası gücündedir derler Kahkaha Kahkaha Kahkaha

gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #781 : Mart 20, 2019, 11:06:13 ÖÖ »

Hocam eline sağlık. Uzun zamandır takip edemiyorum malım sebepten ötürü. Bu kadar kısa sürede bitmesi şaşırttı beni...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #782 : Mart 20, 2019, 11:50:16 ÖÖ »

Hocam eline sağlık. Uzun zamandır takip edemiyorum malım sebepten ötürü. Bu kadar kısa sürede bitmesi şaşırttı beni...

Abi 6 aydır hergün (yalan olmasın, yılbaşı ve bir kaç haftasonu hariç ) her gün uğraşıyoryum. Bitsin artık Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Neyse, henüz bitmedi ama sonuna çok yaklaştım bakalım...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #783 : Mart 20, 2019, 12:28:23 ÖS »

Eveet, apronumuzu da hallettik, kaputu kaldırdığımızda oyun alanının altının görünen son hali bu Kahkaha

İşin ilginç yanı, 3 sene önce bu kaputu ilk kaldırdığımda "Hass**** nasıl bir işe bulaştım" demiştim (Bkz bu yazının ilk sayfaları)

Şimdi sıfırdan tüm bu görünen kabloları elleyip tüm lehimleri yeniden yaptıktan sonra bu görüntüye alıştım artık desem yalan olur. Bakınca hala şaşırıyorum. Yanlız bu sefer "olm sen kafayı sıyırmışsın" diyorum kendi kendime

Neyse, şimdi yine eski çektiğim  fotoğrafların kronolojik sırasına bakarak adımlarımı geri takip edip sırada ne var ona bakalım...

Oyun alanının geri montajı aslında "sökerken erişebildiğin ilk parçayı sök" basit mantığıyla sökebildiğiniz herşeyi aynı ama ters sıra ile geri monte etmekten başka bir şey değil.

Bu kapsamda en son en küçük ve en alçakta/arkada olan parçaları sökebildiğimize göre geri monte ederken de önce bunların montajını yapacağız.

İlk sırada oyun alanının en arkasındaki panel üzerinde bulunan "Dead heads" hologramı var. Yanlız bu hologramı koruyan şeffaf plastiğin durumu hiç de parlak değil. 3 sene önce şekilmiş bu fotoğrafta da gördüğünüz üzere ısıdan hem yamulmuş/gevremiş hem de ışıktan/yaştan sararmış.

Hevesle almış olduğum orijinal lisanslı plastik setinin ambalajını nihayet açıp bu parçanın yenisini arıyorum. Fakat o ne? Bu parça yok!!! Ulan hay ben senin diye satıcıya çıkışmadan önce bu setin içeriği neydi diye internette arıyorum ve farkediyorum ki bu parça sete dahil değilmiş. Sonuçta vakumlu mühürlü orijinal ambalaj zaten satıcının bu parçayı göndermeyi unutmuş olması pek mümkün de değildi... Plastik setine bu parçayı eklememe sebeplerini anlamış değilim. Hani plastikten tasarruf, maliyet vs sebebi de değil zira aynı plastikten yapılma bir sürü yok anahtarlıktı yok bardak altlığıydı gibi geri zekalı eşantiyonu eklemişler de bu basit parçayı eklememişler...

Neyse, garaja gidip yenisi kesmekten başka çare yok. Gerçi elimde 2mm kalınlığında plexy malzeme yok ancak eldeki malzemenin 3mm olmasından ötürü oluşacak 1 mm'lik çıkıntının da bu "görsel aksesuar"ın fonksiyonalitesinde çok önemli olmayacağını düşünüyorum...

Bu arada parçayı kestiğim bu plexy de benim taaa Neo Geo kabini yaptığım zamandan kalma atmadığım fazlalık parça.

Üstelik tamı tamına (milimetrik) keseceğim parçanın eninde  Ölçerken bunu farkettiğimde tüylerim diken diken oldu, ulvi bir his yaşadım Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Neyin ne zaman işinize yarayacağı belli olmuyor bu hayatta.

neyse, kestiğim şeffaf plexyglass ile eskisi arasındaki farkı bu fotodan görebilirsiniz. Yani aslında göremeyebilirsiniz zira yeni parça doğal olarak o kadar şeffaf ki hologramın üzerine koyduğum bu fotoda farkedilmiyor bile

Holgram ve yeni koruyucu plexy'nin monte edilmiş hali...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #784 : Mart 20, 2019, 12:36:45 ÖS »

Sırada topu yönlendiren teller ve metal duvarlar var.

Bunları da yine sökme fotoğraflarıma (kimi zaman da internetten topladığım diğer restorasyon fotolarına) bakarak geri monte ettim...

En zor tarafı parçaların oyun alanının altında kalan kısımların pul+somun ile sabitlenmesi olayıydı. Elimde bir "rotisserie" tabir edilen (pinball oyun alanını üzerinde evire çevire rahat çalışmak için tavuk çevirme gibi monte edebildiğiniz metal düzenek) olmadığından kabinin içine eğilip kablo karmaşası içinde somunu pulu düşürüp  kaybetmeden dar alanda çalışmak epey bi yorucu oluyor...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #785 : Mart 20, 2019, 14:50:55 ÖS »

Sırada oyun alanının çeşitli yerlerinde bazı parçaları (örn. rampa girişleri, plastikler v.s.) gerek top darbelerinden korumak gerekse de topa yön vermek amacıyla yerleştirilmiş "metal post" lar var.

Bunların bazıları oyun alanının arkasından pul ve somunla monte ediliyor, bazıları ise direk ahşap vidası gibi oyun alanının üstünden vidalanıyor. İlk sırada oyun alanının arkasından vidalananları aradan çıkartmak istiyorum zira montajı en sıkıntılı olanlar onlar diğerleri çok daha kolay...

Bu tür parçaları (bir önceki paylaşımımdaki montajı pul somunla yapılan diğer parçaları da) monte ederken önce oyun alanındaki ilgili deliği yeterince kalın bir matkap ucuyla temizliyoruz. Temizliyoruz diyorum zira bu delikler oyun alanı restorasyonu sırasında kullandığım şeffaf vernik ve sonrasındaki polisaj malzemesi artıklarıyla biraz daralmış oluyor.

Ancak gereğinden büyük bir matkap ucu kullanmamak lazım zira amacımız deliği büyütmek değil sadece parçanın vida uzantısının ancak geçebildiği kadar rahat hale getirmek.

Sonra, parçaya zarar vermeyecek (tercihen plastik uçlu) bir çekiçle kibarca deliğe girmesini sağlıyoruz.

Bundan sonra oyun alanını kaldırıp, eğer şanslıysak kolayca, değilsek (çoğunlukla öyle oluyor ) dar alanda kısa paslaşmalar şeklinde pulu ve somunu takıp sıkıştırma işini yapıyoruz.

Çoğu zaman çok yakında olan ve somunu sıkıştırmama engel olan bir ampul soketini sökmem gerekti. Tabii ki iş bitince geri takmam hatta vida deliği bu sökme takmadan daha da laçka olduğu için deliğini de tamir etmem gerektiğini belirteyim Kahkaha

Bu şekilde somunlu metal postların da montajı tamamlandı. Oyun alanının dün akşam itibariyle geldiği son hali bu...

Bu gece bi aksilik çıkmazsa önce ahşap vidalı metal postlar sonrasında da plastik postların (bunlar daha adetli) montajını hedefliyorum. Hatta zamanı efektif kullanabilirsem belki plastik plakaların montajına bile başlayabilirim... Kahkaha

Bakacağız...

fort_apocalypse
Deneyimli

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #786 : Mart 20, 2019, 14:59:44 ÖS »

Hayranlıkla takip ediyorum.
Sabır ve özenle çok kaliteli bir iş çıkıyor ortaya.
Bence bu çalışmanız yıllar sonra bile insanlar tarafından incelenip örnek alınacak.

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #787 : Mart 20, 2019, 18:05:40 ÖS »

ooo oyun alanı şenlenmeye başlamış
süper gidiyor abi, kolay gelsin...
daily.hero
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #788 : Mart 20, 2019, 18:18:28 ÖS »

Elinizi attığınız her iş gibi bu da harika görünüyor, ağzımın suyu aktı. Herkes takipte sanırım.
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #789 : Mart 21, 2019, 11:38:56 ÖÖ »

@YavuzG sen tanıdığım en çılgın adamsın
O çöp yığınını bu hale getirdin ya sana hayranlığım tepe noktasına ulaştı.
Kabiliyet, bilgi, sabır, azim. Hepsi bir kişide toplanınca adı yavuz oluyor demek ki
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #790 : Mart 21, 2019, 13:14:48 ÖS »

Üstad öyle ince detaylalarla uğraşıyorsun ki. Şu iki cümle aklıma geldi.

- Mükemmellik detaylarda gizlidir.
- Şeytan ayrıntılarda dolaşır..

Dilerim ki şeytanın bol olmasın. Kahkaha

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #791 : Mart 21, 2019, 13:23:30 ÖS »

Ne yazayım diye düşünüyorum. ...
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #792 : Mart 21, 2019, 13:29:56 ÖS »

Konu başlığını "Bu kadın milletinin derdi bitmez!!!" yapsak olacak

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #793 : Mart 22, 2019, 08:52:15 ÖÖ »

Kabiliyet, bilgi, sabır, azim. Hepsi bir kişide toplanınca adı yavuz oluyor demek ki

Artık dayanamayıp yazacağım. Aslında bu işleri ben yapıyorum. Hiç düşündünüz mü o fotoları kim çekiyor. Sağ olsun Yavuz Üstad çekiyor paylaşıyor. Sonunda söyleyecektik ama şimdiden söyleyeyim dedim

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
2-)Lensi Bozuk Dreamcast.VA1 Anakart.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #794 : Mart 22, 2019, 13:28:53 ÖS »

Artık dayanamayıp yazacağım. Aslında bu işleri ben yapıyorum. Hiç düşündünüz mü o fotoları kim çekiyor. Sağ olsun Yavuz Üstad çekiyor paylaşıyor. Sonunda söyleyecektik ama şimdiden söyleyeyim dedim

Ya ben de hep bunu düşünmüştüm. Bu kadar işi yapan yavuz olamaz kesin bu işin içinde bir iş var diye. Sır perdesi aralandı işte asıl kahraman ortaya çıktı  Kahkaha Kahkaha Kahkaha
Sayfa: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: