Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun Konsolları[MOD] Famicom AV Mod ve Famicom & Famiclone karşılaştırması
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Famicom AV Mod ve Famicom & Famiclone karşılaştırması  (Okunma Sayısı 19454 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #45 : Kasım 10, 2016, 00:53:54 ÖÖ »

Sonuç Bakır Foluo lginç bir yöntemmiş..

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Kasım 10, 2016, 00:58:44 ÖÖ »

PPU'yu tamamen sarabilmek için yaklaşık 12.5 cm uzunluğunda ve 12-13 mm eninde bir parça kesiyoruz.

Sonra bunun bir tarafını (PPU'nun altına gelecek olan kısmı) normal bantla izole ediyoruz ki PPU'nun altındaki via noktalarına temas edip kısa devre yapmasın diye.

Diğer tarafını ise çift taraflı bantla kaplıyoruz. Bu taraf PPU'ya yapışacak olan taraf.

Şimdi bu parçayı PPU'ya nasıl monte edeceğiz?

1) Zor ama temiz yöntem: 40 bacaklı PPU'yu sökmek ve folyoyu temiz temiz PPU'ya sarmak. Bu yöntemi yapmak elimdeki ekipmanla benim için 15 dk'lık iş ancak daha önce de belirttiğim gibi bu Famicom modlama işinin basit ve herkes tarafından uygulanabilir olmasını istiyorum. Yani Famicom AV modlama konusunda internette o kada "ego" lu yazılar okudum ki, pes valla basit bir işi ne kadar abartmışlar diye midem bulandı artık milletin atıp tutmmalarından. Dolayısıyla bu yöntemi pas geçiyorum.

2) Kolay ama dikkat gerektiren yöntem: Folyoyu PPU devre kartına lehimliyken altından dikkatlice "itiştirmek".

Ben ikinci yöntemi ekstra alet edevat ekipmana sahip olmayan arkadaşlar adına uygulamayı seçiyorum

Folyoyu çift taraflı bant ile kapladığımız yüzeyi yukarı bakacak şekilde PPU'nun altındaki aralıktan yavaş yavaş (milim milim) sağ sol hareketlerle itiştiriyoruz.

Öteki tarafta uç veren folyoyu bir pense/kargaburun yardımı ile yırtmadan çekiştiriyoruz.

Bu sokuşturma işlemi sırasında folyoyu yukarı, PPU'ya doğru çekmiyoruz ki çift taraflı bant yarı yolda yapışmasın diye. Ayrıca PPU'nun dibindeki mercimek kondansatörü de önce parmağınızla iyice yaslayın, engel oluyor folyonun diğer uçtan çıkmasına

Eğer sabırla bu işi başardıysanız durumun şu şekilde olması lazım...

Şimdi folyoyu her iki uçlarından tutarak yukarı doğru iyice çekin ki PPU'ya yapışsın. Sonra bir tarafını PPU'nun üstüne yapıştırıp diğer tarafı biraz daha çekiştirin, iyice yapışsın...

Folyounun kavuşma yerindeki çift taraflı bandı hafif sıyırıp atın. PPU'nun üst tarafında kalan kısımlarını kaplayan normal bantı kesip atın (sadece PPU'nun altında kalan kısım için gerekliydi bu bant zaten).

PPU tam bir tur folyo ile sarıldı ve folyonun her iki ucu da elektirksel olarak birbirine temas eder duruma gelince (son uçtaki bandı sıyırdığımız için) birleşim yerine lehim yapın.

Sonra folyoyu PPU'nun 20. bacağına (GND) lehimleyin.

İşlem bu.

Bu işlem sonrasında folyonun PPU'nun bacaklarına değşmediğini gözle muayene ederek emin olun.
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:55:07 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Kasım 10, 2016, 01:12:54 ÖÖ »

Sonuç?

Yaaani  Ney

Evet, jailbar'larda bir azalma söz konusu ancak öyle tamamen ortadan kaybolmadılar.

İşlem buraya kadar mı? Elbette ki devam ettim testlere.
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:55:32 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #48 : Kasım 10, 2016, 01:16:46 ÖÖ »

Gördüğümüz üzere internette okuduğumuz her şeye inanmamamız gerektiğini bir kez daha ispatlamış olduk. Maalesef bir çok kişi sırf egolarını tatmin etmek için bazen buldukları sonuçları abartıp aslında saatlerini harcadıkları yöntemleri her sorunun çözümüymüş gibi lanse edebiliyorlar bu tür konularda.

Neyse, devam edelim. ikinci deneme...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #49 : Kasım 10, 2016, 01:27:41 ÖÖ »

Jailbar'ların oluşmasındaki bir başka sebep ise Nintendo'nun PPU'dan çıkan composite vide sinyalini devre kartı üzerinde çok dolaştırmış olması. Yani sinyal ana devre kartının üzerindeki uzun bir hattın tamamını dolaşıp ancak gelebiliyor ek devre kartına. Ben modu bu ek devre kartına uygulamıştım hatırlarsınız.

İkinci deneme olarak modu oradan söküp PPU'nun tam dibine getiriyorum.

Ve bazı forumlarda tavsiye edildiği üzere devrenin beslendiği +5V ve GND bağlantılarının arasına 220uF'lık bir elektrolitik kondansatör koyuyorum.

Sonuç?

Eveeet, bir yerlere gelmeye başladık

Ancak yine de fotoğraflar sizi yanıltmasın. Jailbar'lar hala var. Ancak artık oldukça silik bir durumdalar ki farkedebilmeniz için Adventure Island'ın giriş ekranını o yüzden koydum. Oradaki koyu mavi renk arkaplan görüntüsünde daha belirgin oluyorlar. Ancak hareketli görüntülerde artık farkedilmiyorlar bile...

Super mario ekran görüntülerine çok bakarsanız Jailbarların silik izini görebilirsiniz...

Yine de oldukça fazla bir gelişme. Hatta belki folyo kaplama işine bile girşmeye pek bir gerek yok diyebilirim.

Son bir denemem daha kaldı...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:56:07 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

perpetual_007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #50 : Kasım 10, 2016, 01:42:41 ÖÖ »

Yine müthiş şeyler yapıyorsun. Ama biraz acı bize Kahkaha. Hiç alakam olmasa da sevdim şu cihazı. Nerden bulucam şimdi

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Kasım 10, 2016, 01:51:18 ÖÖ »

Peki ben bu Famicom'da jailbar olayı için bu kadar takla atmışken bu elimdeki klonların ekran görüntülerinde neden jailbar yoktu?

Aslında onlarda da çoook hafif jailbar vardı sanırım yada jailbar'lara bu kadar saatlerce bakarsanız artık heryerde jailbar görmeye de başlıyorsunuz

Şaka bir yana, sebeboturdum düşündüm 2 sebebi olabilir dedim;

1) PAL olmaları
2) Oyun kartuşları

Birinciyi tam olarak doğrulayamam zira ne yaparsam yapayım, PAL sisteme NTSC oyun bile taksam görüntü yine PAL olacak, NTSC değil (Mario daha yavaş koşacak, müziği daha mıymıntı çalacak o başka ). Dolayısıyla ikinci teoriyi basitçe deneyebilirim dedim.

Son olarak benim klonu aldığımda yanında gelen bahsettiğim büyük kartuşları denemeye karar verdim. Her tarafında japonca yazan bu famiclone kartuşlarında içindeki oyunlar NTSC'dir herhalde diye düşündüm...

Sonuç? (Aynı Famicom konsol, aynı TV, aynı güç kaynağı, aynı oyun - sadece kartuş farklı)

Sıfır (ya da sıfıra gerçekten çok yakın) jailbar!!!

Bu da şunu doğruluyor, devre kartlarının yanısıra kullandığınız oyun kartuşu da aslında bu tür eski konsolların devre kartının bir uzantısı olarak düşünüldüğünde elektriksel olarak onların da tasarımı jailbar faktörünü etkiliyor.

İnternetteki tartışmaların ve insanların farklı sonuçlar bularak birbirlerine çamur atmalarının sebebi belki de farklı oyun kartuşları kullanmaları

Neyse kısaca jailbar konusunu da elimden geldiğince minimuma indirmenin yöntemlerini göstermeye çalıştım. Kullandığınız oyun kartuşunun bile jailbar konusunda ciddi bir etkisi olduğunu gördünüz. O yüzden benden size tavsiye, çok da kafayı takmayın, oyununuza bakın ve Famicom'unuzdan keyif almaya çalışın

Haaa son bir deneme daha
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:57:03 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #52 : Kasım 10, 2016, 01:52:26 ÖÖ »

Yine müthiş şeyler yapıyorsun. Ama biraz acı bize Kahkaha. Hiç alakam olmasa da sevdim şu cihazı. Nerden bulucam şimdi

Forumda yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır mutlaka. Olmadı ebay

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #53 : Kasım 10, 2016, 01:58:21 ÖÖ »

Ben bu Jailbar mevzunu hep PPU'nun bir sorunu olarak düşündüm...O nedenle PPU değişmeden sonuç alınabileceği hiç aklıma gelmemişti.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #54 : Kasım 10, 2016, 01:58:58 ÖÖ »

Evet son bir deneme daha yapmak istedim. Ama Famicom'la değil. Onu artık kapattım ve başköşeye koydum

Bu ekran görüntüleri de NES'den. Aynı oyun (NTSC versiyon) , NTSC konsol (Teorik olarak aynı PPU), aynı TV. Doğal olarak kartuş fiziksel olarak farklı...

Bunda gerçekten jailbar yok. Ama sebebi NES olması değil dediğim gibi oyun kartuşundan da olabilir ancak yine de durumun en azından elimdeki "hiçbir şekilde modlanmamış" NES açısından sonucu da bu.

Hepinize iyi geceler
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:58:45 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #55 : Kasım 10, 2016, 02:05:09 ÖÖ »

iyi geceler...verdiğin bilgiler, açıklamalar için çok teşekkürler...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #56 : Kasım 10, 2016, 02:09:57 ÖÖ »

iyi geceler...verdiğin bilgiler, açıklamalar için çok teşekkürler...

Sizleri de bu saate kadar tuttum, sizlere de teşekkürler. Şimdi ortalığı toparlayayım artık.

Famicom için de tekrardan çok teşekkürler (Yanlız orijinal famicom kartuşunu açmak ne zormuş be arkadaş mengeneyle bir saat uğraştım kartuşun tırnağını kırmadan açmak için - hayatımda yeni bir tecrübe oldu öyle söyliyeyim)

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #57 : Kasım 10, 2016, 02:11:58 ÖÖ »

Famicom kartuşu açmayı hiç denemedim. Ama yolladığım dandik baseball oyunları (bir arkadaşım bayılıyor onlara ), belki açar inceler, hatta yeni oyun yazma denemesi vs. yaparsın diyeydi (sipariş konu )

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #58 : Kasım 10, 2016, 10:57:20 ÖÖ »

Bu da süperdi, elinize emeğinize sağlık

Use the brute force, Luke
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #59 : Kasım 10, 2016, 14:19:13 ÖS »

Tühh bu da bitti.

Üstad. Elvira' nın yeni sezonu ne zaman başlıyor ?

En azından bi fragman yayınlasaydın.. Karizmatik

Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: